شمالبرگ ShomalBarg.ir

راندمان تولید بادام زمینی چطور افزایش می یابد؟

راندمان تولید بادام زمینی چطور افزایش می یابد؟

به گزارش شمال برگ رئیس نظام صنفی كشاورزی و منابع طبیعی گیلان اظهار داشت: بذرهای گواهی شده هم افزایش راندمان تولید و هم مقاومت نسبت به بیماری ها و آفات را برای تولید به ارمغان می آورد.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، حسین جعفری اظهار داشت: نبود ارقام جدید گواهی شده بذر بادام زمینی، یكی از سرعت كاه های مسیر تولید این محصول است چونكه بذرهای گواهی شده هم افزایش راندمان تولید و هم مقاومت نسبت به بیماری ها و آفات را برای تولید به ارمغان می آورد.
وی با اشاره به اینكه اگر تمامی پروسه تولید بادام زمینی ماشینی صورت گیرد، هزینه های تولید 50 درصد كاسته می شود، اضافه كرد: متاسفانه در سال های گذشته، ماشین آلاتی برای برداشت بعنوان نمونه وارد شده اما تناسبی با ساختار تولید و وسعت مزرعه های بادام زمینی گیلان ندارد و از سویی تسهیلات مناسب و ارزان قیمتی برای خرید دستگاه ها در اختیار بادام كاران قرار نمی گیرد.
جعفری افزود: چنانچه قیمت یك دستگاه برداشت بادام زمینی را 100 میلیون تومان در نظر بگیرم، 20 درصد از هزینه آنرا باید خود كشاورز تقبل كند كه تامین این آورده برای او دشوار است.
رئیس نظام صنفی كشاورزی و منابع طبیعی گیلان اضافه كرد: بااینكه 80 درصد هزینه ماشین آلات در چارچوب تسهیلات با سود 15 درصد البته با محاسبه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شود، اما پرداخت آن برای كشاورزان دشوار است و اساسا این گونه حمایت ها با رونق تولید همخوانی ندارد.
جعفری به شیوع بیماری پوسیدگی سفید طوقه بادام زمینی، اشاره و اظهار نمود: متاسفانه این بیماری در سال های اخیر گسترش یافته و به بیشتر از 20 درصد از محصول بادام زمینی خسارت وارد میكند.
رئیس نظام صنفی كشاورزی و منابع طبیعی گیلان اشاره كرد: باید فكری برای حل مشكلات ساختاری تولید بادام زمینی در قطب تولید این محصول شود.
وی ادامه داد: براین اساس باید چتر حمایت های دولتی همچون بیمه بیشتر و بهتر برسر تولید این دست محصولات گشوده شود.
منبع:

1398/06/05
13:22:22
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: تولید , خرید , زمین , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg