شمالبرگ ShomalBarg.ir
دكتر طیبی خبر داد

ورود تخصصی جهاد دانشگاهی به حوزه تصفیه پساب های صنعتی

ورود تخصصی جهاد دانشگاهی به حوزه تصفیه پساب های صنعتی

شمال برگ: رئیس جهاددانشگاهی اظهار داشت: پژوهشكده محیط زیست هم اكنون به صورت تخصصی در حوزه «تصفیه پساب های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمك زدایی» ورود كرده است.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، حمیدرضا طیبی شب گذشته (شنبه پنج آبان) در دیدار با مصطفی سالاری، استاندار گیلان، با اشاره به فعالیت های پژوهشی جهاددانشگاهی در استان های مختلف با تاكید بر ظرفیت های بومی، اظهار نمود: واحدهای استانی جهاددانشگاهی با عنایت به ظرفیت های بومی فعالیت های پژوهشی تخصصی را به صورت هدفمند دنبال می كنند البته پژوهش های استانی با رویكرد ملی دنبال می شوند. پژوهشكده محیط زیست هم بنابر پتانسیل های موجود در گیلان مستقر است.

رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به اینكه پژوهشكده محیط زیست هم اكنون به صورت تخصصی در حوزه «پساب های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمك زدایی» ورود كرده است، اضافه كرد: به جهت اینكه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب نمك كه ۸۰ درصد آنرا تشكیل می دهد از نفت جدا شود، تحقیقات نشان داده كه هر چقدر چاه نفت عمیق تر باشد، حجم آب و آب نمك هم بیشتر می شود، در این راستا پژوهشگران پژوهشكده محیط زیست طی فرایندی موفق به جداسازی ناخالصی های مذكور شدند.

وی افزود: همواره پساب های صنعتی بجا مانده از فرایند مذكور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده كه پژوهشگران ما توانستند آب و آب نمك موجود را به قابلیت استفاده در كشاورزی و همینطور خود صنایع برسانند.

طیبی با اشاره به فعالیت های پژوهشكده در مبحث زباله و امحای آن، اظهار داشت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستوركار قرار گرفت كه منجر به ساخت واحدهای كمپوست شد، با عنایت به اینكه اكنون در دنیا راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این كار باید با بهترین روش صورت گیرد.

رئیس جهاددانشگاهی بیان كرد: با عنایت به تعدد زباله سوزها و واحدهای كوچك كه خود سبب تشدید آلایندگی ها می شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می گذارند، بهتر است كه كار بزرگی را با مشاركت شركت های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تكنولوژی است و می تواند در این راستا و با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به كشور، چالش های زیست محیطی پیش رو را حل كند.

وی با اشاره به اینكه جهاددانشگاهی گیلان می تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود كند، اظهار داشت: پژوهش هایی در جهت «ارتقای كیفیت برگ چای» و «افزایش تولید چین چای» توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده كه این امكان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذكور جهاددانشگاهی در حوزه برنج و كاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات كاربردی دارد.

طیبی افزود: جهاددانشگاهی در حوزه پزشكی نظیر درمان ناباروری، سلول درمانی، سرطان برست، زخم های بدخیم و مزمن خدماتی را در حال عرضه دارد كه این خدمات می توانند در استان گیلان اجرایی شوند.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی با اشاره به اینكه به دنبال كاربردی كردن پژوهش ها هستیم، اضافه كرد: جهاددانشگاهی با وجود ظرفیت های علمی و پژوهشی موجود می تواند خدمات علمی را به جامعه عرضه نماید.

وی همینطور از راه اندازی مجتمع رفاهی، آموزشی و فرهنگی جهاددانشگاهی در گیلان خبرداد و اظهار داشت: زمینی به مساحت ۵۵۰۰ مترمربع در چابكسر جهت راه اندازی مجتمع چندمنظوره رفاهی، آموزشی و تفریحی خریداری شده و در حال دریافت مجوزهای راه اندازی هستیم.

افتتاح ۱۰ طرح با حضور رئیس جمهور در آینده نزدیك
دكتر حمیدرضا طیبی در حاشیه این سفر در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا، با اشاره به ظرفیت های جهاددانشگاهی واحد گیلان، اظهار داشت: جهاددانشگاهی واحد گیلان با ظرفیت موجود، باید در زمینه های خاص به طور تخصصی ورود كند و محور فعالیت های پژوهشی این مركز علاوه بر مشكلات استان، مسائل كشوری باشد.
رئیس جهاددانشگاهی اضافه كرد: پژوهشكده محیط زیست علاوه بر مباحث استانی، باید در سطح ملی به قطب پژوهشی تبدیل گردد چونكه ظرفیت حل مسائل زیست محیطی كشور را دارد.
وی با اشاره به اینكه پژوهشكده محیط زیست هم اكنون به صورت تخصصی در حوزه «تصفیه پساب های صنعتی» و «آب همراه نفت و نمك زدایی آن» ورود كرده است، خاطرنشان كرد: به جهت اینكه نفت به پالایشگاه جهت مصارف یا صادرات برسد باید آب و آب نمك كه ۸۰ درصد آنرا تشكیل می دهد از نفت جدا شود، تحقیقات نشان داده كه هر چقدر چاه نفت عمیق تر باشد، حجم آب و آب نمك هم بیشتر می گردد در این راستا پژوهشگران پژوهشكده محیط زیست طی فرآیندی موفق به جداسازی ناخالصی های مذكور شدند.
وی افزود: همواره پساب های صنعتی بجا مانده از فرآیند مذكور خود چالش بزرگی برای محیط زیست بوده كه پژوهشگران ما توانستند آب و آب نمك موجود را به قابلیت استفاده در كشاورزی و همینطور مصارف صنایع برسانند.
طیبی، با اشاره به فعالیت های پژوهشكده در مبحث زباله و امحای آن، اظهار داشت: از ابتدای فعالیت جهاددانشگاهی امحای پسماند در دستوركار قرار گرفت كه منجر به ساخت واحدهای كمپوست شد، با عنایت به اینكه اكنون در دنیا راهی جز سوزاندن زباله برای امحای آن وجود ندارد ولی این كار باید با بهترین روش و متكی بر دانش فنی صورت گیرد.
رئیس جهاددانشگاهی بیان كرد: با عنایت به تعدد زباله سوزها و واحدهای كوچك كه خود سبب تشدید آلایندگی ها می شوند و فلزات سنگین نظیر سرب را در محیط زیست بجا می گذارند و سبب بروز بیماری هایی برای انسان می شود، بر همین مبنا باید كار بزرگی را با مشاركت شركت های خارجی انجام دهیم، جهاددانشگاهی متولی انتقال تكنولوژی است و می تواند در این راستا با بهره گیری و انتقال دانش فنی لازم به كشور، چالش های زیست محیطی پیشرو را حل كند.
وی با اشاره به اینكه جهاددانشگاهی گیلان می تواند در بحث چای هم بصورت تخصصی ورود كند، اظهار داشت: پژوهش هایی در جهت «ارتقای كیفیت برگ چای» و «افزایش تولید چین چای» توسط پژوهشگران جهاددانشگاهی به نتیجه رسیده كه این امكان وجود دارد به مرحله صنعتی شدن برسد. علاوه بر موارد مذكور جهاددانشگاهی در حوزه تولید برنج در شرایط كم آبی و همینطور كاهش سن باروری ماهیان خاویاری هم مطالعات و تحقیقات كاربردی دارد.
طیبی، با اشاره به اینكه هم اكنون جهاددانشگاهی در پژوهشگاه رویان به لحاظ توانمندی ژنتیكی دارای ظرفیت های خوبی است، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در حوزه پزشكی خدماتی نظیر سلول درمانی، زخم های مزمن دیابتی كه متاسفانه منجربه قطع عضو شده، همینطور سرطان سینه مطالعات كاربردی بسیاری داشته است.
رئیس جهاددانشگاهی افزود: در سند جامع علمی كشور هفت ماموریت به جهاددانشگاهی محول شد كه در این راستا با هماهنگی نمایندگان مجلس و دولت، سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف به تامین منابع لازم شد. در بند اول این سند بر انتقال فناوری با عنایت به نیاز كشور تاكید شده بود كه شامل توسعه صنعت حمل و نقل ریلی و آب شیرین كن ها می شد.
وی افزود: سالیان سال تمام شاخصه های كشور بر اساس خرید از خارج بوده است كه هم اكنون به دنبال تغییر ساختار مذكور هستیم، به همین جهت ساخت دو هزار دستگاه واگن برای مترو عنوان شد كه جهاددانشگاهی در انتقال تكنولوژی آن نقش محوری دارد.
رئیس جهاددانشگاهی با اشاره به بهره برداری از ۱۰ تكنولوژی جدید این نهاد در آینده نزدیك با حضور رئیس جمهور یا معاون اول، بیان كرد: علی رغم همه مشكلات جهاددانشگاهی در تلاش است كه نیازهای فناورانه كشور را تامین كند.
طیبی، با اشاره به فعالیت خبرگزاری های ایسنا و ایكنا، بیان كرد: همه خبرنگاران و رسانه ها وظیفه دارد اخبار تولیدی شان با سرعت و دقت نقل شود و نباید جهت گیری سیاسی در نوع بیان اخبار تاثیر بگذارد.
وی با اشاره به اینكه رسالت رسانه و خبرنگار ایجاب می كند كه پیگیر حقوق مردم جامعه باشد، افزود: ایسنا در مدت فعالیت خودش، تلاش كرده همواره بر رعایت اصول و چارچوب رسانه بی طرف پایبند باشد. رتبه اول را در خیلی از ارزیابی ها كسب كرده و اخبار این خبرگزاری منبعی برای دیگر رسانه هاست.
رئیس جهاددانشگاهی خاطرنشان كرد: از خبرنگاران ایسنا و ایكنا می خواهیم كه همچنان در حوزه های خبری جریان سازی مفید داشته باشند.


1397/08/06
14:36:32
5.0 / 5
5071
تگهای خبر: پسماند , خدمات , رفاهی , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg