شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس سازمان برنامه و بودجه مطرح كرد؛

از تهران یك ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید

از تهران یك ساعت و نیمه به رشت خواهید رسید

به گزارش شمال برگ رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، راه آهن رشت - كاسپین، رشت - بندر انزلی و رشت - آستارا را از موضوعات مهم زیربنایی گیلان دانست و خاطرنشان كرد: با راه اندازی قطار گردشگری گیلان سالانه هزار مسافر از گیلان بازدید می كنند كه آورده اقتصادی دارد و با فاصله 1.5 ساعته تهران - رشت هم صنعت توریسم گیلان تقویت می شود.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان از پرداخت اعتبار تملك اراضی راه آهن انزلی و آستارا اطلاع داد و با اشاره به اینكه راه آهن گیلان را جزو پروژه های اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان كرد: راه آهن گیلان بین المللی است و كریدور شمال – جنوب را تكمیل می كند. بندرعباس بندر تحریمی هست، اما بندر چابهار غیر تحریمی بوده و اقیانوسی است بنابراین باید خیلی زود كریدور را تكمیل نماییم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور اظهار نمود: تخصیص اولین مرحله اعتبارات سدهای لاستیكی گیلان هم انجام شده است.
وی، محور منجیل – رودبار را یكی از مسائل مهم زیربنایی گیلان دانست و اظهار داشت: بدون تكمیل این مسیر آزادراه قزوین – رشت بی فایده است، چونكه همین امسال شاهد ترافیك 35 كیلومتری بودیم كه همه تبلیغات ما برای توسعه گردشگری گیلان را زیر سوال می برد.
وی بیان اینكه در این نشست برنامه توسعه استان تدوین می شود، اظهار نمود: دستگاه ها باید بدانند در طول سال برای پیگیری توسعه استان چه وظایفی دارند.
وی با اشاره به اینكه سیاست های اقتصاد مقاومتی تبدیل به یك سلسه برنامه و هر كدام از برنامه ها تبدیل به طرح و هر طرح تبدیل به پروژه می شود، اظهار داشت: هدف از برگزاری این جلسه اجرای پروژه های سال 98 است و دستگاه ها باید بدانند در حوزه های خدمات، صنعت، كشاورزی و دانش بنیان چقدر سهم دارند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور از برگزاری فصلی جلسات اقتصاد مقاومتی در استان اطلاع داد و افزود: از مدیران دستگاه ها می خواهیم درباره روند پیشرفت پروژه های مرتبط گزارش عرضه كنند، چونكه اگر فقط به گفتن مشكلات بسنده نماییم و كاری از پیش نبریم، هیچ اتفاق توسعه ای در كشور نخواهد افتاد.
معاون رئیس جمهور از رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواست طی هفته آینده مبادرت به ابلاغ پروژه های اقتصاد مقاومتی مصوب سال 98 كند و متذكر شد: دولت دوازدهم به نیمه راه رسیده و اگر این ایام را به راحتی سپری نماییم خیلی زود از دست می رود، اما اگر برنامه داشته باشیم و بار سنگین را بر دوش بكشیم می توانیم از لحظه لحظه های این دو سال استفاده نماییم.
وی با اشاره به اینكه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی فقط مربوط به اعتبارات دولتی نیست، تصریح كرد: مخاطب ما بخش های غیر دولتی هم هستند و باید بیشتر از پیش بین دولت و بخش خصوصی ارتباط برقرار نماییم. در این راستا همه مدیران عامل بانك ها جهت پرداخت تسهیلات مالی به گیلان اعلام آمادگی كرده اند.
نوبخت از ایجاد 26 هزار شغل برای جوانان گیلان در سال 98 اطلاع داد و اضافه كرد: 900 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال در گیلان در چارچوب هشت برنامه امسال تخصیص یافته كه تابحال 20 درصد این اعتبار به وزارتخانه ها پرداخت شده است بنابراین می خواهیم این 20 درصد را به گیلان اختصاص دهیم تا در آن هشت برنامه هزینه كند.
نوبخت، توقف عمده پروژه های گیلان را به خاطر مسائل زیربنایی دانست و خاطرنشان كرد: مسئله پسماند استان های شمالی هم با بهره گیری از نظرات شخصیت های اجرایی برجسته كشور در حال پیگیری است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور، از كاهش دو درصدی نرخ بیكاری گیلان نسبت به كشور اطلاع داد و تصریح كرد: البته هنوز هزاران جوان بیكار داریم كه باید مشكل اشتغال آنان را حل نماییم.
منبع:

1398/05/21
15:49:23
5.0 / 5
4693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg