شمالبرگ ShomalBarg.ir

گیلان استان مهم تولیدكننده برنج بومی باكیفیت كشور

گیلان استان مهم تولیدكننده برنج بومی باكیفیت كشور

شمال برگ: رئیس موسسه تحقیقات برنج كشور اظهار داشت: گیلان مهمترین تولیدكننده ارقام بومی و باكیفیت برنج در كشور است.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا- مریم حسینی اظهار داشت: امسال ۲ رقم انام و تیسا به كشاورزان معرفی، كاشت و برداشت شد.
وی با اشاره به اینكه برای سال زراعی آینده ۲ رقم دیگر نیز به كشاورزان معرفی می شود، اضافه كرد: هنوز نامی برای این ۲ رقم جدید انتخاب نشده است.
حسینی افزود: خاصیت یكی از ارقام برنج كه مقرر است معرفی شود مقاومت در مقابل كم آبی و خشكسالی است. رقم دیگر یكی از توده های محلی است كه نسبت به ارقام محلی متفاوت تر و دارای خاصیت هایی همچون زودرس بودن، خوش پخت تر و دارای ساقه محكم تر است.
وی از استقبال كشاورزان برای كاشت ۲ رقم جدید برنج انام و تیسا آگاهی داد و اظهار داشت: رقم انام تلاقی رقم هاشمی و صالح است كه كیفیت بالاتر، دانه های بلندتر و مصرف آب كمتری دارد، معطر، زودرس و مقاومت تر در مقابل ورس است.
رئیس موسسه تحقیقات برنج كشور از كاشت رقم تیسا در شالیزار های مازندران نیز آگاهی داد و اضافه كرد: این رقم تلاقی رقم بی نام با یك رقم خارجی است كه زودرس، پرمحصول، دانه بلند و مقاوم در مقابل بیماری هاست.
حسینی اظهار داشت: میزان تولید شلتوك رقم انام ۵ و نیم تا ۶ تن در هر هكتار و میزان تولید شلتوك رقم تیسا نیز ۷ تا ۷ و نیم تن در هر هكتار است.
وی هدف از معرفی ارقام جدید برنج را تنوع بخشی، افزایش درآمد كشاورز و رونق تولید اعلام نمود.
رئیس موسسه تحقیقات برنج كشور با اشاره به اینكه امسال در ۲۱ هزار هكتار از ۲۳۸ هزار هكتار از شالیزار های گیلان برنج ارقام اصلاح شده كشت شد، اظهار داشت: ارقام هاشمی، خزر، گیلانه، شیرودی و انام مهمترین ارقامی هستند كه در گیلان كشت می شود.
حسینی با بیان اینكه ۸۵ درصد برنج كشت شده در گیلان ارقام هاشمی و علی كاظمی است اضافه كرد: گیلان مهمترین تولیدكننده ارقام بومی و باكیفیت برنج در كشور است.
گیلان با ۲۳۸ هزار هكتار اراضی شالیزاری، رتبه نخست كشور را از نظر سطح زیركشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود مختص كرده است.


منبع:

1398/05/14
14:10:27
5.0 / 5
4745
تگهای خبر: تولید , خشكسالی , كیفیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg