شمال برگ ShomalBarg.ir

چرخه معیوب گردشگری روستایی در مازندران

چرخه معیوب گردشگری روستایی در مازندران

به گزارش شمال برگ عضو هیئت علمی اكوتوریسم دانشگاه مازندران اظهار داشت: به علت نبود درك مناسب از مفهوم گردشگری و بخصوص گردشگری روستایی و عدم توجه به زیرساخت ها این شاخه از گردشگری در استان عملكرد خوبی نداشته و آن طور كه باید نتوانسته درآمدزا باشد.


فرامرز بریمانی در گفتگو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینكه هنوز گردشگری در كشور از لحاظ درك مفهومی چه عام و چه خاص گرفتار مشكل است، اظهار نمود: به همین سبب مصادیق خاص گردشگری در كشور و بخصوص در مازندران به علت نبود درك درستی از مفهوم ها و نبود زیر ساخت ها به دنبال آن شكل نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه مازندران مستعد انواع گردشگری بخصوص گردشگری روستایی است، خاطرنشان كرد: متاسفانه مفهوم اصلی گردشگری روستایی در مازندران به درستی درك نشده و به همین سبب از لحاظ اجرای این نوع گردشگری هم گرفتار مشكلاتی هستیم.
عضو هیئت علمی اكوتوریسم دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه گردشگری یك جابه جایی از مبدا به مقصد است، خاطرنشان كرد: در مورد گردشگری روستایی این جا به جایی از دو سكونتگاه انسانی یكی شهر و دیگری روستا بوده كه امكان دارد كنار هم یا با فاصله دوری از هم قرار داشته باشند.
بریمانی اضافه كرد: این دو سكونتگاه انسانی در شكل، سیما، كاركرد، محیط و امكانات با هم تفاوت های قابل ملاحظه ای دارند.
وی با اشاره به اینكه روستا به دیدگاه بسیاری محیطی بكر و دست نخورده است كه می تواند محیطی سرشار از آرامش را در مقابل محیط شهری كه پر از غوغای ماشینی بوده رقم بزند، تصریح كرد: اگر یك شب اقامت را برای گردشگران در روستا متصور باشیم، جامعه میزبان باید امكانات و خدمات لازم را برای مسافران فراهم آورد كه از راه این خدمات دهی درآمدزایی هم خواهد شد.
عضو هیئت علمی اكوتوریسم دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه این جابه جایی از شهر به روستا به علت انتقال قدرت خرید فرد یا افراد از مبدا به مقصد بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: روستاهای ما به صرف داشتن زیبایی طبیعی نمی توانند این چرخه اقتصادی را تكمیل كنند بلكه در كنار این موهبت خدادادی باید زیرساخت های مناسب برای تمامی اقشار در این مكان ها شكل بگیرد.
بریمانی با اشاره به اینكه روستاهای مازندران محل مناسبی برای حضور ورزشكاران است، خاطرنشان كرد: اما متاسفانه هیچ مسیر دوچرخه سواری از روستایی به روستای دیگر استان تعبیه نشده و یا امكاناتی برای ورزشكاران درتظر گرفته نشده است تا این اقشار جذب این محیط ها شوند.
وی گردشگری سلامت را از مهم ترین نوع گردشگری در جهان دانست و اظهار داشت: مازندران بسیار مستعد این گونه گردشگری بوده اما متاسفانه هیچ دهكده سلامتی برای گذران دوران نقاهت بیماران در این استان وجود ندارد.
عضو هیئت علمی اكوتوریسم دانشگاه مازندران با اشاره به اینكه روستاهای استان می تواند مقصد جالبی برای گردش های علمی دانشجویان و دانش آموزان باشد، تصریح كرد: می توان با عرضه امكانات مناسب این قشر عظیم را با جامعه روستایی پیوند زد كه این خود سبب رونق اقتصاد روستایی خواهد شد.
بریمانی با تاكید بر اینكه باید مزایای منحصربفرد روستاهای استان را شناسایی كرده و بر آن نقطه برای جذب توریست تكیه نماییم، یادآورشد: برای رونق گردشگری روستایی و تمامی مصادیق گردشگری در مازندران ابتدا به ساكن باید مفهوم آن به درستی شناخته شود و سپس بسترهای مناسب لحاظ گردد تا شاهد شكوفایی اقتصادگردشگری در مازندران باشیم.1398/05/04
14:18:02
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: خدمات , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg