شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس كارگروه ویژه پسماند سازمان برنامه و بودجه خبر داد

تخصیص اعتبار هزار میلیاردی ویژه پسماند

تخصیص اعتبار هزار میلیاردی ویژه پسماند

شمال برگ: رئیس كارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، زباله و پسماند را ابرفاجعه زیست محیطی ایران و بخصوص استان های شمالی دانست و اظهار داشت: در بودجه امسال برای كلیدواژه «پسماند» هزار میلیارد تومان تخصیص یافته كه امیدواریم ادامه پیدا كند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، سید علی اكبر طاهایی در چهل و هشتمین نشست تخصصی توسعه كه با مبحث «پیش نیازهای توسعه استان گیلان» در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در رشت برگزار شد، با اشاره به اینكه در آستانه انتخابات هستیم، اظهار نمود: دولتی ها و نظامی ها نباید فعالیت های انتخاباتی داشته باشند، بلكه باید در اصل مشاركت شورآفرینی كنند. امام خمینی(ره) بعنوان معمار كبیر انقلاب و موسس نظام در نخستین دوره انتخابات رای خودش را اعلام نكرد، چونكه به بلوغ سیاسی ملت و شخصیت دادن به آنان عنایت داشت.
رئیس كارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، سد، آزادراه، اتوبان، فرودگاه، راه آهن و... را نمادهای توسعه دانست و خاطرنشان كرد: بزرگان علمی و فرهنگی و سیاسی و مذهبی هم جزو نمادهای توسعه محسوب می شوند، اما گاهی با بداخلاقی این سرمایه های انسانی را نادیده می گیریم. در این میان استان گیلان هم به واسطه تاریخ و فرهنگ غنی از ستاره های درخشان و كم نظیری برخوردار می باشد.
استاندار اسبق گیلان تكریم مقام علم و عالم را اولین پیش نیاز توسعه دانست و خاطرنشان كرد: مدیران باید به عملكردهای مدیران پیش از خود توجه نمایند و ضمن تكرار نكات مثبت، از تكرار اشتباهات بپرهیزند. ما پیرو دین اسلام و مكتب اهل بیت(ع) هستیم و بهترین آموزه های دینی را در اختیار داریم، اما به خودمان زحمت نمی دهیم كه دین را بهتر بشناسیم و سیره علوی و فاطمی را پیاده نماییم.
وی با اشاره به اینكه امام خمینی(ره) با رهبری نهضت انقلاب اسلامی همه ما را به مفاهیم و آموزه های دینی و قرآنی بازگرداند، اظهار داشت: گیلان سرزمین انسان های با فضیلت بوده و هست و شهید املاكی ها و آیت الله لاكانی ها و پرفسور سمیعی ها نمادهای توسعه ما هستند و علیرغم این معارف نیازی به نسخه های نظریه پردازان غربی درباره توسعه نداریم. البته برپایه آیات و روایات فراگیری علم و دانش حتی از كفار مورد تاكید است.
طاهایی خاطرنشان كرد: بنا به دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه كارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست استان های شمالی در این سازمان تشكیل شده است و معضل زباله سراوان در این كارگروه دنبال می شود.
وی خواهان برگزاری تور علمی - گردشگری ویژه مدیران و كارشناسان محیط زیستی كشور شد و عنوان كرد: زباله و پسماند ابرفاجعه زیست محیطی ایران و بخصوص استان های شمالی است و متاسفانه هنوز فرهنگ تفكیك زباله را در مردم نهادینه نكردیم.
رئیس كارگروه ویژه پسماند و صیانت از محیط زیست سازمان برنامه و بودجه، با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی نیروگاه زباله سوز ساری و پیشرفت ۹۰ درصدی نیروگاه زباله سوز نوشهر، اظهار داشت: هنوز زمین نیروگاه زباله سوز رشت تحویل پیمانكار نشده است. روزانه در رشت بیشتر از 2000 تن زباله تولید می شود و بنابراین نیروگاه زباله سوز ۶۰۰ تنی تنها ۲۵ درصد مشكل را حل می كند.
طاهایی با اشاره به اینكه شیرابه های سراوان درختان را زنده زنده می كشد، تصریح كرد: تابحال ۱۱ میلیارد تومان برای نیروگاه زباله سوز رشت پرداخت و ۴۰۰ میلیارد تومان هم برای معضل زباله گیلان دیده شده است. خوشبختانه در بودجه امسال برای كلیدواژه «پسماند» هزار میلیارد تومان تخصیص یافته كه امیدواریم ادامه پیدا كند.
وی اصلاح طلبی و اصول گرایی را برگرفته از مفاهیم قرآنی دانست و تصریح كرد: ملاك ما قرآن است؛ نه افراد، چونكه اصول گرایی به مفهوم ریشه گرا بودن است و اصلاح گرایی پیام مكتب عاشوراست؛ بنابراین باید به سلیقه های سیاسی احترام بگذاریم و خودمان را مدار قرار ندهیم. در واقع باید با مفاهیم اسلام و قرآن جهت گیری نماییم.
منبع:

1398/05/01
17:41:37
5.0 / 5
4565
تگهای خبر: پسماند , تولید , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg