شمال برگ ShomalBarg.ir

كجور به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل می شود

كجور به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل می شود

شمال برگ: شهردار كجور اظهار داشت: با عنایت به پتانسیل های زیادی كه در پرورش گیاهان دارویی در منطقه كجور وجود دارد این شهر به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل می شود.


جمال ملك محمدی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به برگزاری دومین جشنواره گیاهان دارویی و صنایع وابسته، اظهار نمود: منطقه كجور محل پرورش و رشد بیشتر از ۲۵۰ نوع گیاهان دارویی است كه از ۴۰۰ هزار تا چهار میلیون تومان ارزش دارند و با پرورش این گیاهان می توان سبب توسعه منطقه شد.
وی با اشاره به اینكه شهر كجور به سبب شرایط جغرافیایی و فاصله ۸۵ كیلومتری كه با مركز شهرستان دارد مورد بی مهری مسئولان است و از غافله توسعه عقب مانده است اضافه كرد: برای توسعه منطقه پیگیر صنایع زیادی شدیم كه خاصیت درون زایی به لحاظ اقتصادی داشته باشد و متكی به خود باشد و در این میان دو صنعت شاخص گردشگری از نوع بوم گردی و گیاهان دارویی شناسایی شدند كه می توانند تحول آفرین باشند.
شهردار كجور با اشاره به اینكه ایده گیاهان دارویی سال قبل تبلور پیدا كرد اظهار داشت: با عنایت به قابلیت های منطقه به دنبال یك محرك اقتصادی و تلنگر بودیم كه مردم منطقه بدانند پرورش گندم، جو و علوفه آنچنان كه باید و شاید اقتصادی نیست و باید به دنبال پرورش گیاهان دارویی و صنایع وابسته بود كه از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است.
ملك محمدی اشاره كرد: گل گاوزبان در هر هزار متر حدود هشت تا ۹ میلیون تومان درآمد دارد در صورتیكه در هر هكتار زمین شاید سایر محصولات همچون گندم و جو این مقدار درآمد نداشته باشد بدین سبب نباید فرصت ها را از دست داد.
وی با اشاره به پتانسیل های زیادی كه بخش كجور و خصوصاً شهر كجور به لحاظ پرورش گیاهان دارویی دارد، اشاره كرد: به عقیده خیلی از كارشناسان نوع گل محمدی و عرق آنكه در منطقه كجور پرورش می یابد به لحاظ مرغوبیت از عرق گل محمدی كاشان و قمصر بهتر است.
شهردار كجور برگزاری جشنواره گل محمدی را تلنگری برای مردم منطقه جهت پی بردن به ظرفیت های منطقه دانست و اظهار داشت: با این جشنواره خیلی از سرمایه گذاران می توانند به قابلیت منطقه جهت پرورش انواع گیاهان دارویی پی ببرند.
ملك محمدی افزود: در كنار مزارع بزرگ گیاهان دارویی، به فكر ایجاد مركز طب سنتی هستیم كه گردشگری سلامت را گسترش می دهد.
وی با مثبت ارزیابی كردن جشنواره گیاهان دارویی سال قبل در شهر كجور بیان كرد: با عنایت به استقبال زیادی از طرف مردم از سایر شهرها شد شخصی تقاضای ۱۰۰ هكتار جهت ایجاد و پرورش گیاهان دارویی را كرده است كه شهرداری و اعضای جشنواره به فكر تهیه این زمین برای شخص مورد نظر هستند.
شهردار كجور اضافه كرد: ۵۵ هكتار از اراضی ضلع غربی آبندان جهت ایجاد و پرورش گیاهان دارویی توسط شهرداری از منابع طبیعی تقاضا شده است كه طرح آن مورد تصویب قرار گرفت و منتظر نتیجه نهایی هستیم تا در این اراضی گیاهانی چون انواع گل گاوزبان، آرتی شو، گل محمدی، اسطوخودوس و چند نوع دیگر پرورش داده شود.
ملك محمدی اظهار داشت: با این اقداماتی كه انجام می شود می خواهیم كجور را به مزرعه بزرگ گیاهان دارویی تبدیل نماییم.

منبع:

1398/04/24
14:14:56
5.0 / 5
4789
تگهای خبر: زمین , شهرداری , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg