شمالبرگ ShomalBarg.ir

چه كسانی می توانند از نمونه های خون بندناف استفاده كنند؟

چه كسانی می توانند از نمونه های خون بندناف استفاده كنند؟

شمال برگ: مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور اظهار داشت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است كه در موقع تولد بعنوان یك زباله بیولوژیك دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانك خون بندناف می تواند برای درمان 80 نوع بیماری لاعلاج استفاده گردد. هر فردی كه از نظر ژنتیكی با صاحب نمونه تطابق داشته باشد می تواند برای درمان بیماری تقاضا داده و از آن نمونه استفاده نماید، طبیعتاً هرچقدر نسبت خویشاوندی به صاحب نمونه نزدیك تر باشد احتمال استفاده بیشتر می شود كه شانس استفاده خواهر و برادر در این مورد بیشتر است و با دور شدن نسبت فامیلی امكان استفاده كمتر می شود.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، اشكان مزدگیر در نشست مطبوعاتی كه در مركز جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد، درباره كاربردهای سلول های بنیادی بندناف اظهار نمود: این سلول ها برای بیماری هایی كه درمان دیگری جز سلول های بند ناف ندارند مانند انواع سرطان های خون، تالاسمی، بیماری های نقص سیستم ایمنی، بیماری با منشأ عصبی مثل فلج مغزی و اوتیسم، دیابت نوع یك، پاركینسون و بیماری های مشابه كاربرد دارد.

وی با اشاره به اینكه پژوهشگاه بندناف رویان فعالیت خویش را از سال ۱۳۸۴ به شكل رسمی شروع كرده است، خاطرنشان كرد: حالا بعد از گذشت ۱۴ سال از آغاز فعالیت مجموعه، بیشتر از ۱۱۲ هزار خون بندناف از سراسر كشور در این مركز جمع آوری و سلول های بنیادی آنها ذخیره سازی شده است.

مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور توسعه بانكهای خون بندناف در سراسر دنیا را همچون اتفاقات مهم در حوزه علم نوین پزشكی دانست و اظهار داشت: بجز دفاتر نمایندگی فعال درون كشور، دو دفتر برون مرزی پژوهشگاه رویان در مسقط عمان و اربیل اقلیم كردستان عراق حالا مشغول فعالیت بوده كه نمونه در آن جمع آوری می شود و الان به دنبال راه اندازی نمایندگی فعال در دبی امارات، باكو آذربایجان و جنوب عراق هستیم.
مزدگیر با اشاره به اینكه ۴۰ نمونه خون بند ناف از افراد خارج از كشور ذخیره سازی شده است، اضافه كرد: این افراد غالباً از كشورهای خاورمیانه متقاضی بودند اما از كشورهای اروپایی مانند نروژ و انگلستان هم تقاضای ذخیره به ثبت رسیده است.

هزینه واردات نمونه خون بند ناف
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان شانس استفاده نمونه برای خواهر و برادر را بیشتر از ۱۰ برابر سایرین دانست و تصریح كرد: اگر فرد نیازمند بنا بر هر دلیلی ذخیره سازی نمونه نداشته باشد و اگر نمونه تطابقی فرد در كشور یافت نشود باید از خارج وارد شده كه مبلغ آن بین ۳۵ تا ۴۰ هزار دلار برای هر نمونه وارداتی هزینه ارزی دارد.
مزدگیر خطاب به مادران آبستن سفارش كرد: با عنایت به اینكه مشاوره ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف كاملاً مجانی است مادران می توانند برای راهنمایی های لازم در مركز بانك خون بندناف رویان واقع در مركز جهاد دانشگاهی مازندران رجوع كنند تا بدون پرداخت هزینه از خدمات مشاوره این مركز بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینكه نمونه های سلول بنیادی بانك خون ها در دمای منفی ۱۹۶ درجه فریز می شود، اضافه كرد: این نمونه ها تا مدت ۲۵ سال قابلیت نگهداری دارند ازاین رو به خانواده ها سفارش می شود تا بعنوان یك بیمه سلامتی و بیمه بیولوژیك برای فرزندان و خانواده های خود فرآیند ذخیره سازی را انجام دهند.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور درباره هزینه های فرایند جمع آوری و ذخیره سلول ها تصریح كرد: هزینه پایه اولیه ۳ میلیون تومان است كه برای استخراج نمونه دریافت شده و هزینه نگهداری سالانه ذخیره سازی سلول های بنیادی از سال دوم به بعد سالانه ۱۶۰ هزار تومان است.

تسهیلات بانكی برای متقاضیان ذخیره بند ناف
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: هم اكنون با عنایت به حجم زیاد تقاضا به افرادی كه امكان پرداخت مبالغ هزینه ها را ندارند شرایط اقساط و تسهیلات بانكی تعلق گرفته كه می توانند فرایند ذخیره سازی را با شرایط تقسیطی انجام دهند.
مزدگیر درباره روند تقاضا برای ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف، اظهار نمود: در ماه نهم یا هفته ۳۶ بارداری، خانواده های متقاضی ذخیره سازی می توانند در صورت تمایل به جهاد دانشگاهی مازندران رجوع كنند و با مشاوره همكاران در جهاد دانشگاهی و انجام آزمایشات پزشكی، همكاران ما در محل اتاق زایمان حضور یافته و جمع آوری و ذخیره سازی را انجام خواهند داد.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان با اشاره به اینكه فرایند جمع آوری، فاقد درد بوده و هیچ عارضه ای را متوجه مادر و نوزاد نمی كند اظهار داشت: در واقع بندناف یك زباله بیولوژیك بوده كه حالا بعنوان یك منبع حیات برای درمان خیلی از بیماران تلقی می شود.
وی بیان كرد: خون بند ناف وظیفه انتقال اكسیژن و مواد غذایی از جفت به نوزاد را بر عهده دارد و از آنجائیكه در دوران جنینی مقادیر بسیار زیادی سلول بنیادی خون ساز نسبت به افراد بالغ وجود دارد به همین جهت از این نمونه خون بعنوان یك ذخیره پرارزش بیولوژیك یاد می كنند.
مزدگیر مزایای خون بند ناف را اینگونه برشمرد: این نمونه جایگزینی مناسب برای پیوند مغز استخوان است كه یك عمل دردناك تهاجمی بوده و احتمال رد پیوند در آن بالاست، ازاین رو خون بندناف به علت گروه سلول های بنیادی كمتر نسبت به مغز استخوان قابلیت تمایز بیشتری دارد، مضاف بر اینكه ین شیوه بسیار راحت تر و كم هزینه تر انجام می گیرد.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور تصریح كرد: نمونه های خوب و موفق استفاده از ذخیره بند ناف در كشور ۳۰۰ مورد بوده كه این موارد غالباً در بیماران با منشأ خونی استفاده شده است.

طرحی برای درمان بیماران مبتلا به فلج مغزی
وی از اجرای بزرگترین طرح كارآزمایی بالینی دنیا كه برای نخستین بار در كشور به همت بیمارستان مركز طبی دانشگاه تهران انجام شده است اطلاع داد و اضافه كرد: این طرح برای درمان ۱۳۰ بیمار مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی بندناف اخیرا اجرا شده كه نتایج مثبت آن تا چند ماه آینده به شكل رسمی اعلام خواهد شد.
مزدگیر با اشاره به اینكه سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار نمونه به ذخیره بند ناف كشور اضافه می شود تصریح كرد: هم اكنون بدلیل سطح پایین آگاهی مردم، تنها یك و نیم درصد متولدین نوزاد كشور، اهدای خون بند ناف دارند كه این میزان از بین ۳۰۰ بیمارستان كشور جمع آوری می شود.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان فرصت زمانی جمع آوری نمونه بند ناف را بین ۳ تا ۵ دقیقه عنوان نمود و اظهار داشت: نمونه های جمع آوری شده در مازندران از نظر كیفی بالاترین رتبه را در كشور دارند و از حدود ۶۰۰ مورد ذخیره سازی شده در مازندران بیشتر از پنج نمونه موفق در استان اجرا شده است.

وضعیت خوب ایران از نظر شاخص آلودگی میكروبی
وی پژوهشگاه رویان را بزرگترین بانك ذخیره بانك خون بندناف نمونه در خاورمیانه معرفی نمود و اضافه كرد: از لحاظ شاخصه كیفی آلودگی، ایران در بهترین حالت قرار دارد بعنوان مثال آلودگی میكروبی در دنیا بین ۳ تا ۵ درصد گزارش شده كه در كشور این آمار كمتر از نیم درصد است و استانداردها در بالاترین سطح خود قرار دارد.
مزدگیر با اشاره به اینكه ایران در تولید دانش فنی ذخیره سازی خون بند ناف كاملاً بومی و خودكفا شده است، تصریح كرد: حالا امكان صادرات برای كشور مهیا شده و در این زمینه تقاضای صادر دانش فنی از آذربایجان و عراق هم به مركز عرضه شده است.
این مقام مسئول در پژوهشگاه رویان در مورد نحوه ذخیره سازی و انتقال سلول های بنیادی اظهار نمود: اگر سلول بندناف زیاد باشد در دو كیسه خون ذخیره می شود، غالباً در بیماری خونی مقدار كامل نمونه خون در یك مرحله استفاده شده ولی در بیماران با منشأ عصبی مانند فلج مغزی و اوتیسم در ۴ الی ۵ مرحله نمونه استفاده می شود.
وی بانكهای خون بندناف را بر دو نوع عمومی و خصوصی یا خانوادگی تقسیم بندی كرد و افزود: بودجه ای از سوی دولت تابحال برای بانكهای عمومی تخصیص نیافته و نمونه ها در آن بدون هزینه نگهداری می شوند اما در بانك خصوصی مطابق تقاضای خانواده ها موارد انجام گرفته كه هزینه آن بر دوش خانواده ها است.
مزدگیر رتبه بندی بانكهای خون بندناف كشور را اینگونه برشمرد: بر مبنای تعداد نمونه به ترتیب استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و مازندران در جایگاه های اول تا ششم قرار دارند.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور، دیگر سلول بنیادی قابل ذخیره سازی را پالپ دندان شیری معرفی نمود و در اینباره اظهار داشت: پالپ دندان شیری هم می تواند منبع دیگری برای ذخیره سازی سلول های بنیادی باشد اما معایب آن در تعداد سلول های بنیادی اندك نمونه و عدم كاربرد در درمان بیماری خونی است.
وی موارد استفاده پالپ دندان شیری را در بیماری های عصبی و استخوانی نظیر ضایعات فك و صورت دانست و تصریح كرد: پالپ دندان شیری هم الان در بانك خون بندناف رویان ذخیره سازی شده و تا سال آینده به مردم عرضه می شود.
مزدگیر با ابراز گلایه از فرآیند كُند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه كاربرد و كاركرد سلول های بنیادی تصریح كرد: وظیفه عمده و اصلی در این عرصه بر عهده رسانه ها بوده تا با آگاهی و اطلاع رسانی اصولی و دقیق در این خصوص به مردم، این علم نوین پزشكی را معرفی كنند.
مدیر توسعه محصولات شركت بن یاخته های رویان كشور خواهان ورود خیرین به این عرصه شد و خاطرنشان كرد: آمادگی لازم برای توسعه بانكهای خون از جانب پژوهشگاه رویان با مشاركت خیرین وجود داشته تا ظرفیت جدید برای استان مازندران ایجاد شود.

منبع:

1398/04/17
15:12:45
5.0 / 5
4895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg