شمالبرگ ShomalBarg.ir

نابودی زندگی خرگوش های سراوان به سبب انباشت پسماند

نابودی زندگی خرگوش های سراوان به سبب انباشت پسماند

شمال برگ: نماینده ولی فقیه در گیلان اظهار داشت: پسماند سراوان كار را به جایی رسانده كه خرگوش ها و پرندگان منطقه را نابود می كند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، آیت الله فلاحتی در دیدار مدیركل، معاونان و تعدادی از كاركنان حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به وجود بیشتر از ۶۰۰ آیه درباره محیط زیست در قرآن اظهار داشت: آیه های مربوط به محیط زیست در قرآن بیشتر از آیات احكام است.
وی انسان را بزرگ ترین لطمه رساننده به محیط زیست عنوان نمود و اضافه كرد: هیچ موجودی در روی زمین مانند انسان محیط زیست را تخریب نمی كند.
امام جمعه رشت با اشاره به توجه بسیار اسلام نسبت به مسائل محیط زیستی، بیان كرد: كاشت یك نهال برابر با احیای یك انسان است.
فلاحتی، قسمتی از لطمه های محیط زیستی را ناشی از بی توجهی دانست و اشاره كرد: انسان بزرگ ترین موجود خداست كه به محیط زیست ضربه می زند اما خودش نمی داند.
وی به معضل پسماند در منطقه سراوان رشت اشاره نمود و اظهار داشت: پسماند سراوان كار را به جایی رسانده كه خرگوش ها و پرندگان منطقه را نابود می كند ضمن اینكه شیرابه های آن وارد رودخانه رشت می شود.
نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به گسترش آپارتمان نشینی در جامعه، اشاره كرد: ۹۰ درصد از مردم نحوه زندگی آپارتمان نشینی را نمی دانند.
آیت الله فلاحتی، سازمان حفاظت محیط زیست را در راس كنترل و تنظیم سلامت مردم عنوان نمود و اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست یكی از نهادهای دولتی است كه می تواند مردم را برای رسیدن به سلامتی كمك نماید.
وی، خواهان همكاری حفاظت محیط زیست گیلان با پارك های علم و فناوری و مراكز دانش بنیان شد و اظهار نمود: اتاق اندیشه ورز را در حفاظت محیط زیست گیلان تشكیل دهید و در آن اتاق فكر كرده و افق های استان را ببینید.
امام جمعه رشت با اشاره به اینكه قسمتی از لطمه های حفاظت محیط زیست گیلان ناشی از معضلات انسانی است، اشاره كرد: مسئولان حفاظت محیط زیست باید مشكلات آینده را مشخص كرده و راهكار عرضه كنند.
فلاحتی بر حضور حفاظت محیط زیست در سواحل گیلان اصرار كرد و اضافه كرد: برای حضور در سواحل برنامه داریم ضمن اینكه برنامه های فرهنگی در كنار دیگر امور باید در سواحل استان اجرایی شود.
وی با اشاره به اینكه فضای لطیف گیلان به همه سلامتی می دهد و این وضعیت باید باقی بماند، بیان كرد: اسلام درباره محیط زیست حرف بسیار دارد و سفارش می كنم كتاب مفاتیح الحیاه آیت الله جوادی آملی كه كلیدهای چگونه زیستن است، را مطالعه كنید.
نماینده ولی فقیه در گیلان به لطمه پذیر شدن حریم رودخانه های استان به سبب برداشت بی رویه اشاره نمود و اظهار داشت: تجزیه پذیری رودخانه های گیلان كم شده است و می طلبد حفاظت محیط زیست در این حوزه عاقلانه ورود كند.
فلاحتی با اشاره به اینكه گیلانی ها مردمی فرهیخته و از فرهنگ بالایی برخوردار می باشند، تصریح كرد: متولیان امر باید مردم را در عرصه های محیط زیستی هدایت و آموزش دهند.
دراین دیدار قربانعلی محمدپور مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت و اخبار محیط زیست گیلان به وجود ۱۹ پاسگاه محیط بانی در استان اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد ۱۷۹ نفر محیط بان در پاسگاه های مذكور فعالیت می نمایند.
وی احیا و بهره برداری اقتصادی از تالاب های گیلان را از برنامه های حفاظت محیط زیست گیلان عنوان نمود و اضافه كرد: برای تمام تالاب های استان برنامه داریم ضمن اینكه طرح بوم گردی در بخش اقتصاد و معیشت مردم را دنبال می نماییم.
وی از پاكسازی سنبل آبی در ۴۰۰ هكتار از تالاب ها و آب بندان های گیلان آگاهی داد و بیان كرد: معضل پسماند اصلی ترین مشكل استان است و سال قبل یك میلیون و ۱۶۶ هزار نفر ساعت را در این زمینه آموزش دادیم.

منبع:

1398/04/05
01:27:48
5.0 / 5
4738
تگهای خبر: پسماند , حفاظ , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg