شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون آب و خاك وزیر جهاد كشاورزی مطرح كرد:

زهكشی اراضی شمال نیازمند ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار است

زهكشی اراضی شمال نیازمند ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار است

شمال برگ: معاون آب و خاك وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: زهكشی اراضی كشاورزی شمال كشور به 8000 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، علی مراد اكبری در نخستین جلسه تخصصی زهكشی اراضی شمال كشور با اشاره به اینكه این طرح نیازمند ۸، ۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار است، اظهار نمود: تهیه طرح زهكشی ۴۰۰ هزار هكتاری زمین های كشاورزی در سه استان شمالی مازندران، گیلان و گلستان در حال اجرا می باشد.
وی اشاره كرد: بررسی ها نشان داده است كه زمین های كشاورزی كشور به سبب مشكلات منابع آبی امكان توسعه را ندارد و با همت و توجه ویژه مسئولین، آبیاری نوین این طرح در مراحل كسب اعتبار است.
معاون آب و خاك وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه هدف از زهكشی زمین های كشاورزی، فراهم كردن محیطی مناسب برای رشد گیاه از لحاظ تهویه و شوری است، اظهار داشت: جلوگیری از شور شدن زمین، كنترل ماندابی شدن، فرسایش، سیل، حفاظت محیط زیست، سلامت عمومی و بهداشت، جلوگیری از راكد شدن آب و ایجاد بوی تعفن و نامطبوع در محیط مزرعه، به زیر كشت بردن اراضی جدید، زودتر گرم شدن خاك در فصل بهار، شروع زودتر عملیات كشاورزی، كیفیت و كمیت بهتر محصولات، حفاظت از تأسیسات عمومی و توسعه روستایی و امنیت غذایی از مزایای مهم اجرای طرح زهكشی است.
اكبری اشاره كرد: با عملیاتی شدن این طرح حدود ۲۵۰ هزار هكتار از زمین های شالیزاری استان های شمالی زیر كشت دوم دانه روغنی كلزا می رود و با عنایت به قیمت دانه روغنی كلزا در بازار جهانی و نیاز ۸۰ درصدی به واردات بعنوان كشت دوم در استان های شمالی، طی سه سال آینده هزینه اجرای زهكشی تأمین خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه به كمك نمایندگان مردم استان های شمالی، مسئولان و مردم این طرح به دفتر مقام معظم رهبری ارائه شد تا بتوانیم از صندوق ذخیره ارزی استفاده نمائیم، اضافه كرد: هم اكنون از ۵۰۰ هزار هكتار زمین های كشاورزی فقط در ۱۵۰ هزار هكتار زهكشی درجه ۲ و ۳ انجام شد كه نیاز به زهكشی مویرگی دارد.
اكبری با اشاره به اینكه ساماندهی و لایروبی آب بندان های شمال در ۳۰ هزار هكتار انجام شد، اشاره كرد: اجرای طرح یكپارچه سازی در سطح ۲۵۰ هزار هكتار بعنوان طرح های مكمل زهكشی بود كه ساماندهی آن با اعتبار ۷۶۰ میلیارد تومان از سال قبل شروع شد و تابحال مرمت و بهسازی ۱۰۰۰ هكتار آب بندان عملیاتی شده است.
منبع:

1398/04/02
14:04:30
5.0 / 5
5051
تگهای خبر: آبیاری , حفاظ , زمین , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg