شمال برگ ShomalBarg.ir
معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران:

ارزش تولیدات معدنی كشور بیشتر از ۲۲ میلیارد دلار است

ارزش تولیدات معدنی كشور بیشتر از ۲۲ میلیارد دلار است

به گزارش شمال برگ معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار داشت: ارزش تولیدات معدنی كشور بیشتر از ۲۲ میلیارد دلار است هر چند این مقدار راضی كننده نیست و امیدواریم به نتایج بهتری برسیم.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، جعفر سرقیمی در هفدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران كه در محمودآباد برگزار شد، اظهار نمود: در تولیدات معدنی به جایی رسیده ایم كه ظرفیت تولیدی كشور مازاد مصرف است برای مثال ظرفیت تولید سیمان بیشتر از ۸۷ میلیون تن است اما ۴۰ میلیون تن مصرف داخلی داریم.

وی با اشاره به اینكه در عرصه تولید فولاد و مس هم در حال دستیابی به چشم انداز ترسیم شده هستیم، خاطرنشان كرد: دولت توانست با تولید ۱۲۰ میلیون تنی، فولاد را به ۲۲۰ میلیون تن برساند و هم اكنون در بخش معادن شاهد توسعه پایدار هستیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران با اشاره به اینكه از ظرفیت ۴۱ میلیون تنی ریلی كشور، ۲۸ میلیون تن در اختیار محصولات معدنی است، اظهار داشت: با همكاری تشكل های بخش خصوصی نقشه راه معادن را تدوین كرده ایم كه برای اجرای آن نیازمند همكاری نظام مهندسی معدن هستیم.

وی اضافه كرد: ارزش تولیدات معدنی كشور بیشتر از ۲۲ میلیارد دلار است هر چند این مقدار راضی كننده نیست و امیدواریم به نتایج بهتری برسیم.

سرقیمی با اشاره به اینكه وضعیت مسائل فنی در تولید شن و ماسه معادن مازندران خوب نیست، تصریح كرد: ساماندهی این مورد از عهده دولت خارج شده و نیازمند ورود سازمان نظام مهندسی معدن است كه نیروهای فنی و تخصصی بسیار خوبی در مازندران دارد.

وی با تاكید بر اینكه فعالیت شبانه در معادن مازندران ممنوع می باشد اما باز هم شاهد بروز این معضل در استان هستیم، اضافه كرد: نیاز است كه سازمان صنعت و معدن مازندران برای ساماندهی این مشكل از نیروهای متخصص نظام مهندسی معدن بهره ببرد و با تاكید وزیر صنعت، آماده هستیم هر گونه اختیاری كه قابل واگذاری باشد به تشكل های بخش خصوصی معدن واگذار نماییم.

مازندران یكی از استان های شناخته شده اقتصادی كشور است

هادی حمیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران در ادامه این اجلاس، این استان را با وجود منابع طبیعی و ذخایر معدنی از استان های شناخته شده اقتصادی كشور دانست و اظهار داشت: این استان خواهان توجه بیشتر، بهتر و تخصصی تر به سازمان نظام مهندسی معدن و نقش تعیین كننده و مؤثر آن در ایمنی تولید محصولات معدنی است.

وی تصریح كرد: امیدوارم برگزاری این اجلاسیه بسترساز شكوفایی تولید معدنی و توجه به ایمنی فعالیت های معدنی باشد و شاهد شكوفایی بهره برداری كیفی و كمی معادن باشیم.

كشور نیاز مبرم به معادن و محصولات معدنی دارد

عبدالله رزیان عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه كشور نیاز مبرم به معادن و محصولات معدنی دارد، اظهار نمود: باید زیر ساخت های توسعه صنایع معدنی را در كشور تقویت نماییم هر چند بارها این مورد تاكید گردیده است.

وی تصریح كرد: نگاه مجلس به تقویت زیرساخت های معدنی كشور است ازاین رو نباید ذخایر بزرگ معدنی كشور به سمت خام فروشی برود.

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متأسفانه مازندران در بخش معدن قدرت چندانی ندارد و با چالش ها و مشكلات گوناگونی درگیر است برای مثال همچنان در معدن ذغال سنگ البرز سوادكوه مشكل داریم و حل نشده است در صورتیكه ظرفیت های خوبی در این منطقه تولیدی وجود دارد.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا مازندران، در هفدهمین اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران كه به میزبانی مازندران در محمودآباد برگزار گردید فرصت گفت و گو را بین بخش خصوصی و دولتی بوجود آورده است.

1398/03/23
18:57:50
5.0 / 5
4626
تگهای خبر: صنایع , صنعت , فروش , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg