شمال برگ ShomalBarg.ir

پرجمعیت ترین شهرستان مازندران درگیر با مشكلات فاضلاب

پرجمعیت ترین شهرستان مازندران درگیر با مشكلات فاضلاب

به گزارش شمال برگ بر مبنای آمار، متأسفانه فاضلاب استان مازندران از لحاظ شاخص بهره مندی بسیار پایین تر از میانگین كشوری است و این حكایت از كم توجهی مسئولان امر به این مورد مهم دارد.


دو شهرستان بابل و ساری به لحاظ وضعیت خاصی كه داشتند در دهه هفتاد توانستند مورد توجه بانك جهانی در مبحث پروژه فاضلاب قرار بگیرند اما هم اكنون شهرستان بابل بعنوان پرجمعیت ترین شهرستان مازندران، گرفتار مشكلات خاص در بخش فاضلاب است.
*شاخص بهره مندی فاضلاب در مازندران پایین تر از میانگین كشوری
مجید عبدالهی، مدیركل آبفای شهری (آب و فاضلاب شهری مازندران) در حاشیه جلسه با نماینده بابل در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه شاخص بهره مندی فاضلاب در كشور ۴۰ درصد است، اظهار نمود: این شاخص در مازندران در یكسال گذشته ۱۰ درصد بوده است كه توانستیم به پیشرفت ۱۵.۶ درصدی برسیم.
وی با اشاره به پروژه های ایستگاه پمپاژ، خطوط شبكه فاضلاب و لجن فاضلاب بابل، اظهار داشت: بزودی در ارتباط با پروژه های مذكور پیمانكاران انتخاب و عملیات اجرایی آغاز خواهد شد.
مدیركل آبفای شهری مازندران با اشاره به اینكه به صورت كل شبكه فاضلاب این استان از لحاظ شاخص بهره مندی نسبت به فاضلاب كشور پایین تر است، خاطرنشان كرد: در یكسال گذشته توانستیم پیشرفت خوبی نسبت به گذشته داشته باشیم.
عبدالهی در ارتباط با وضعیت فعلی شبكه فاضلاب بابل هم اظهار نمود: هم اكنون ۳۰ درصد پروژه شبكه فاضلاب بابل انجام شده و برای رسیدن به مدل دوم، به اعتبار ۱۵۸ میلیارد تومانی نیاز داریم.
* وضعیت شبكه فاضلاب بابل مناسب نیست
حسین نیاز آذری، نماینده بابل و عضو هیئت رئیسه كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با ایسنا اضافه كرد: موضوعات زیست محیطی و فاضلاب یك امر حیاتی می باشد و مجلس هم به استناد ماده ۳۷ برنامه ششم توسعه، از وزارت نیرو درخواست كرده آخرین وضعیت فاضلاب كشور را گزارش دهد.
وی با اشاره به اینكه مقرر شده به رشد ۲۵ درصدی در ایجاد پروژه های فاضلاب های كشور برسیم، اضافه كرد: با رویكرد فعلی وزارت نیرو، امید است در برنامه ششم توسعه، به این مهم دست پیدا نماییم.
عضو هیئت رئیسه كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه تمامی پیشبینی های دولت در مبحث تأمین آب آشامیدنی و فاضلاب كشور، توسط مجلس در لایحه بودجه تصویب گردید، تصریح كرد: خوشبختانه مازندران توانست در حوزه تأمین آب آشامیدنی از ظرفیت صندوق توسعه ملی بهره مند شود.
نیاز آذری خاطرنشان كرد: در شرایط فعلی وضعیت شبكه فاضلاب بابل مناسب نمی باشد و در جلسه ای كه امروز با مدیركل و معاونین وی داشتیم مقرر شد ظرف ۴۵ روز آینده، در جلسه ای دیگر اقدامات انجام شده مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.
1398/02/30
14:58:05
5.0 / 5
4647
تگهای خبر: ساری , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg