شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیر صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهاد كشاورزی گیلان:

طرح تجمیع كارخانه های چای در دست اجراست

طرح تجمیع كارخانه های چای در دست اجراست

شمال برگ: مدیر صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهاد كشاورزی گیلان اظهار داشت: طرح تجمیع كارخانه های چای را در دست اجرا داریم.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، قاسم جوادزاده با اشاره به اینكه برداشت چای هر سال از اردیبهشت آغاز و تا آبان ماه در چند مرحله برداشت می شود، اظهار داشت: بااینكه كیفیت برگ سبز چای در برداشت اول و دوم خوب است اما در مرحله های بعدی از كیفیت كمتری برخوردار می باشد.
وی ادامه داد: بررسی ها حكایت از آن دارد كه سالانه حدود 35درصد از برگ سبز چای برداشت شده، كیفیت چندان خوبی ندارد و ارزش چای خشك تولید شده از آن، پایین تر از چای خشكی است كه از برگ های سبز باكیفیت تر به دست می آید.
جواد زاده اشاره كرد: از طرفی فقط از نیمی از 65درصد برگ سبز با كیفیت، می توان چای خشك درجه یك و بسیار مرغوب تولید كرد.
مدیر صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهاد كشاورزی گیلان با اشاره به اینكه برای حل این مشكل طرح تجمیع كارخانه های چای را در دست اجرا داریم اظهار داشت: بنا داریم در یك كارخانه مدرن در املش، قطب تولید محصول چای ایران، از برگ های سبز چای كه كیفیت بالاتری دارند، چای خشك با كیفیت بالا را تولید، درجه بندی و بسته بندی نماییم و از سویی حدود 10 تا 12هزار تن برگ سبزی كه كیفیت كمتری دارند را هم در خط فرآوری به چرخه تولید فرآورده های نوین همچون چای سرد و شیرچای بیاوریم.
قاسم جواد زاده با اشاره به اینكه چای خشكی كه از برگ های بی كیفیت تولید می شود، معمولا روی دست سبد تولید می ماند و به چای سنواتی تبدیل می شود، اظهار داشت: با راه اندازی این كارخانه كه چای خشك آن به لحاظ كیفیت، قابلیت رقابت با برندهای خارجی چای را دارد و در آن از برگ های بی كیفیت چای هم فرآورده های نوین تولید می شود، مشكل چای سنواتی هم تا حدود زیادی حل خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه ساختمان ومحوطه این كارخانه بزرگ ساخته شده است، اشاره كرد: برای اجرای فاز اول این طرح كه بناست با دستگاه های جداكننده و درجه بندی مدرن، چای خشك با كیفیت بالا تولید نماید، 30میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت اختصاص یافته و در مرحله بررسی نهایی است و در آینده نزدیك برای دریافت تسهیلات به بانك معرفی خواهد شد.
مدیر صنایع غذایی و تبدیلی سازمان جهاد كشاورزی گیلان اضافه كرد: پیش بینی می نماییم تا اختتام امسال، فاز اول این كارخانه به بهره برداری برسد.
وی با اشاره به اینكه هزینه خرید تجهیزات تولید فرآورده های جدید چای 6برابر هزینه تجهیزات تولید چای خشك است اظهار داشت: از آنجائیكه این تجهیزات باید وارد شود، نیاز به اختصاص ارز است.
قاسم جوادزاده اضافه كرد: فاز دوم این طرح كه تولید فرآورده های نوین چای را به دنبال دارد، در وزارتخانه تایید فنی شده و در مرحله بررسی و برآورد اعتبارات ارزی است.
منبع:

1398/02/20
13:29:35
5.0 / 5
4243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg