شمالبرگ ShomalBarg.ir
سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی اعلام كرد

وجود ۱۴ میلیون هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی در کشور

وجود ۱۴ میلیون هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی در کشور

به گزارش شمال برگ، سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به وجود ۱۴میلیون هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی در سطح کشور اظهار داشت: تنها دستگاهی که مسئولیت کاشت درخت در کانون های بیابان زایی و خیزش ریزگردها را برعهده گرفته است، سازمان منابع طبیعی است و شکی نیست که اگر پویش کاشت یک میلیارد درخت راه نمی افتاد، قطعا شاهد تشدید خیلی از مشکلات زیست محیطی همچون خیزش گرد و غبار بودیم.به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا حسن وحید در مراسم تکریم از رئیس سابق سازمان منابع طبیعی و معرفی سرپرست جدید این سازمان که روز گذشته با حضور علی تیموری - مشاور پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی، حجت الاسلام علاییان - مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان منابع طبیعی، مدیرکل دفتر مرکزی حراست، معاونان و تعدادی از مدیران و مشاوران سازمان در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور برگزار شد، با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵به این سو، در مسئولیت های مختلف با عباسعلی نوبخت همکاری داشته است، اظهار داشت: از ایشان بابت اینکه به بنده اعتماد کردند و اینجانب را بعنوان معاون خود برگزیدند، تشکر می کنم. تلاش ها و جدیت دکتر نوبخت در زمینه کار و فعالیت مثال زدنی است و حتی در سفرهای استانی هم از ساعات اولیه صبح تا ساعات پایانی شب همواره با پشتکار بالایی مشغول تلاش و خدمت رسانی بود و شخصا درسهای فراوانی را از او یاد گرفته ام.

وی تصریح کرد: در دولت جمهوری اسلامی ایران این اصل را یاد گرفته ایم که اگر کسی می خواهد مسئولیت قبول کند، حتما باید با قدرت و جدیت مسئولیت خویش را انجام دهد. این خصوصیت بخصوص در سازمان منابع طبیعی به کار می آید چونکه علیرغم این که در این سازمان با چالش های گوناگونی مواجه هستیم، ولی همه همکاران با تعصب و علاقه سازمانی خاصی به انجام وظایف خود می پردازند و این تعصب را در صحنه هایی مانند فداکاری همکاران در اطفای حریق جنگلها به خوبی می بینیم.

در دولت سیزدهم نگاه ها به سازمان منابع طبیعی تغییر کرد

وحید با بیان اینکه در دولت سیزدهم خوشبختانه شاهد تغییر نگاه مسؤلان دولت، بخش خصوصی و عموم شهروندان به سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور بوده ایم، اظهارکرد: هم اکنون دیگر به سازمان منابع طبیعی بعنوان بنگاه زمین نگاه نمی شود بلکه مردم، مسؤلان محلی و نمایندگان مجلس در دیدارهایی که با مقامات سازمان دارند، به جای تقاضا برای واگذاری زمین، درخواست هایی نظیر ضرورت انجام فعالیتهای آبخیزداری برای پیشگیری از تشدید خسارات سیل، کاشت درخت برای پیشگیری از فرسایش خاک و دیگر موضوعات فنی و تخصصی را مطرح می کنند.

سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی با تکیه بر اینکه بخش مهمی از تغییر نوع نگاه به این سازمان، ناشی از ریل گذاری فنی و تخصصی انجام شده در دوره مدیریتی دکتر نوبخت است، اظهار داشت: مسأله کاشت یک میلیارد درخت در ایران که در دولت سیزدهم عنوان شد، به هیچ وجه کار ساده ای نیست. همه ما می دانیم که تولید بذر و نهال و رونق بخشیدن به یک نهالستان چقدر دشوار است و خود من در بدو حضور در سازمان در زمینه تولید بذر و سپس در نهالستان ها فعالیت می کردم.

وحید در قسمت دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: در نزدیک ۲۵ سالی که در سازمان منابع طبیعی مشغول به کار هستم، هیچگاه کسی را به جدیت دکتر نوبخت برای انجام اقدامات لازم به منظور بهبود وضعیت نهالستان ها در سطح کشور، ندیده بودم و چه بسیار نهالستان ها و ایستگاه های تولید بذر مخروبه که به همت وی در طول دو سال قبل احیا شد. این تلاش دکتر نوبخت مورد توجه همکاران تمام استان ها قرار گرفته است و خیلی از همکاران ستادی و استانی سازمان منابع طبیعی، شخصا به نهضت تولید نهال پیوسته اند.

وی ضمن اشاره به وجود ۱۴میلیون هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی در سطح کشور اظهار داشت: تنها دستگاهی که مسئولیت کاشت درخت در کانون های بیابان زایی و خیزش ریزگردها را برعهده گرفته است، سازمان منابع طبیعی است و شکی نیست که اگر پویش کاشت یک میلیارد درخت راه نمی افتاد، قطعا شاهد تشدید خیلی از مشکلات زیست محیطی همچون خیزش گرد و غبار بودیم.

توجه ویژه دولت سیزدهم به گسترش فعالیتهای آبخیزداری

وحید به جهش انجام شده در توجه به ضرورت انجام فعالیتهای آبخیزداری در دولت سیزدهم هم اشاره نمود و اظهار داشت: در برنامه های اول تا چهارم توسعه به جز پرداختن به برخی کلیات حدودا هیچ صحبتی از مرتع و آبخیز به میان نیامده بود. در برنامه پنجم تا حدودی به ضرورت انجام عملیات آبخیزداری توجه و در برنامه ششم هم مقرر شده بود که تا پایان زمان اجرای این برنامه، در مجموع ۱۰ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در سطح کشور اجرایی شود.

سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی افزود: در فرایند تدوین برنامه هفتم توسعه اعلام کردیم که توان فنی و کارشناسی لازم برای انجام فعالیتهای آبخیزداری در ۴۰میلیون هکتار از عرصه های کشور در طول زمان اجرای برنامه هفتم در سازمان منابع طبیعی و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد البته در مجلس عدد ۲۰ میلیون هکتار به تصویب رسید تا دولت هم برپایه همین عدد که دو برابر مساحت پیشبینی شده در برنامه ششم است، اعتبارات لازم را تخصیص دهد. امیدواریم توجه ویژه ای که در دولت سیزدهم به عملیات آبخیزداری انجام شد، در دولت چهاردهم هم ادامه پیدا کند.

وی افزود: تا قبل از دولت سیزدهم توجه ویژه ای به ضرورت احیای مراتع در برنامه ریزی های کلان کشور وجود نداشت این در حالیست که در برنامه هفتم توسعه پیشبینی شده است که در طول پنج سال زمان اجرای برنامه، ۲۰میلیون هکتار از مراتع کشور احیا شود البته برای رسیدن به این هدف نیاز است که اعتبارات دولتی بخش مرتع خیلی بیشتر از شرایط امروز افزایش پیدا کند.

وحید همینطور ساماندهی نیروهای انسانی فعال در قسمت محافظت از منابع طبیعی، راه اندازی سیستم مانیتورینگ مخاطرات منابع طبیعی، ایجاد پنجره واحد مدیریت زمین و سپردن مسئولیت اصلی آن به سازمان منابع طبیعی و تدوین طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی را از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم در قسمت منابع طبیعی، معرفی و اظهارکرد: طی دو سال گذشته، در تدوین طرح جایگزین یا همان طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی به حدی پیشرفت کرده ایم که حتی اساتید برجسته دانشگاه در حوزه منابع طبیعی هم جهش سازمان در این بخش را تایید و اعلام می کنند که جهش علمی بسیار ارزشمندی در زمینه مدیریت عرصه های جنگلی و مدیران نیروهای انسانی محافظت از جنگلها طی دو سال گذشته صورت گرفته است.

سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور افزود: در دولت سیزدهم و در دوره مدیریتی دکتر نوبخت، شاهد اعتماد مجموعه سازمان به دانشگاه های کشور و استفاده از ظرفیت اساتید برجسته دانشکده های منابع طبیعی سراسر ایران برای انتصاب در پست های برجسته سازمان بود. شکی نیست ارتباطی که در سالهای اخیر بین سازمان منابع طبیعی با دانشگاه وجود داشته است، سبب دوام و قوام مسائل فنی در این سازمان شده است و خواهد شد.

وی از زحمات دکتر نوبخت تشکر کرد و اعلام نمود که در دوره مدیریتی جدید هم همکاران سازمان منابع طبیعی، با قدرت مسیر دستیابی سازمان به اهداف متعالی خویش را در سطح ستاد و استان ها ادامه خواهند داد چونکه معتقدند که محافظت از عرصه های منابع طبیعی، مهم ترین رکن حفظ آب و خاک کشور است و به همین دلیل، پرچم حراست از طبیعت هیچ وقت در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور روی زمین نخواهد افتاد.

اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در دولت سیزدهم

در ادامه این مراسم عباسعلی نوبخت - رئیس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور- اظهار داشت: بیشتر از ۲۵سال است که در کنار همکاران سازمان منابع طبیعی مشغول فعالیت هستم و ۷۵۰روز هم بعنوان یک جنگلبان در مسئولیت ریاست سازمان در خدمت شما بودم و از این به بعد هم در قسمت دیگری در خدمت شما خواهم بود، چون من نیروی رسمی سازمان منابع طبیعی هستم و این سازمان منزل بنده به حساب می آید.

وی تصریح کرد: حتی در صورت امکان بعنوان یک قرق بان برای حفظ پوشش گیاهی کشورمان خدمت خواهم کرد و هیچگاه فراموش نمی کنم در سالهای ابتدایی که در سازمان جذب شده بودم، هشت سال در جنگل های شمال طرح تهیه می کردم و در این هشت سال، در خیلی از روزها خدمت دامداران منطقه می رسیدم و از دانش بومی بهره مند می شدم و اطلاعات دریافتی از آنها را یادداشت می کردم که سبب گشته است اطلاعات خوبی در رابطه با گیاهان بخصوص گیاهان دارویی داشته باشم.

رئیس سابق سازمان منابع طبیعی افزود: پس از هشت سال کار میدانی در جنگل های هیرکانی، سه سال بعنوان رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان، پنج سال بعنوان مدیرکل منابع طبیعی استان، سه سال بعنوان مدیرکل دفتر جنگل کاری ستاد سازمان و پنج سال و نیم هم بعنوان معاون امور جنگل فعالیت کردم و پنج ماه و نیم هم سمت مشاور معاونت امور جنگل را برعهده داشتم.

نوبخت در قسمت دیگری از صحبت هایش، طول دوره ریاست خود بر سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را دو سال و ۲۰روز عنوان نمود و اظهار داشت: از ۳۰خرداد ۱۴۰۱که به سرپرستی سپس ریاست سازمان منابع طبیعی انتخاب شدم تا پایان آن سال، ۲۷سفر استانی انجام دادم. ۷۱سفر استانی هم در طول سال ۱۴۰۲انجام دادم و در سال ۱۴۰۳هم به ۱۶سفر رفتم، به نحوی که تعداد سفرهای استانی بنده در طول دوره مسئولیت، در مجموع ۱۱۴سفر بوده است.

معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی با تکیه بر اینکه دیگر قصدی برای بازگشت به مسئولیت در سازمان منابع طبیعی ندارد، اظهار داشت: وقتی کار ریاست سازمان را شروع کردم، برایم مهم بود که معاونان سازمان را بگونه ای انتخاب کنم که این سازمان بتواند در چهار مقطع مختلف، چهار رئیس داشته باشد و هم اکنون مطمئن هستم که هر چهار معاون بنده، توان ریاست سازمان منابع طبیعی را دارند.

نوبخت در ادامه اظهارکرد: اهداف سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مشخص است و هیچ تغییری در روند کاری سازمان به وجود نیامده است، بخصوص طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران که دستور شهید رئیسی بود و مقام معظم رهبری هم به صورت ویژه از آن حمایت کرده است و عملکرد همکاران سازمان در سال اول اجرای این طرح یعنی ۱۴۰۲به حدی مطلوب بود که رهبر انقلاب در ۱۴اسفند سال گذشته، بنده را به حضور پذیرفتند و ضمن بیان دغدغه های خودشان در حوزه منابع طبیعی از اجرای طرح یک میلیارد درخت در دولت سیزدهم تقدیر کردند.

نوبخت با تکیه بر اینکه همه مدیران و فعالان حوزه منابع طبیعی باید برای حفظ امنیت زیستی کشور بکوشند، اظهار داشت: امنیت زیستی، حلقه ای بین امنیت ملی و سایر مولفه های امنیت همچون امنیت زیستی است. تا هم اکنون من فرمانده میدان حفظ امنیت زیستی کشور بودم و از این به بعد، دکتر وحید فرمانده این میدان است و حتی فرمانده سازمانی خود بنده هم او خواهد بود.

رئیس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار امیدواری کرد که دولت دکتر پزشکیان در حل مشکلات معیشتی و سایر مشکلات مردم، موفق تر از همه دولت ها عمل کند و برای حسن وحید هم در سمت سکان داری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، آرزوی موفقیت کرد.

نقی شعبانیان - معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور - هم در این مراسم اظهار داشت: یک عمر در دانشگاه مباحث درخت شناسی و گیاه شناسی را تدریس کرده ام ولی در خیلی از مواقع احساس کردم که اطلاعات دکتر نوبخت در این حوزه ها از من بیشتر است و مطالب زیادی از ایشان یاد گرفته ام و همکاری با او برای بنده یک افتخار بود.

ایشان در ادامه اظهارکرد: از وقتی مبحث طرح کاشت یک میلیارد درخت سپس پروژه های آبخیزداری عنوان شد، میزان فعالیتهای ما در سازمان منابع طبیعی چند برابر شد علاوه بر آن در موضوعات تخصصی که همکاران، اطلاعاتی را برای دکتر نوبخت بیان می کردند، او با درک بالا می توانستند موضوعات را به سرعت تحلیل کنند سپس با نظر جمعی کارشناسان، تصمیمات علمی و عملی می گرفتند.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی همینطور تصریح کرد: خوشحالیم پس از دکتر نوبخت، جناب آقای دکتر وحید که از نظر علمی و تخصصی برای همه ما شناخته شده هستند، بعنوان سرپرست سازمان منابع طبیعی منصوب شدند. ایشان فردی است که از نظر توانایی، نوع مدیریت و جدیت در کار، مورد قبول همه همکاران سازمان قرار دارد و برای ایشان آرزوی توفیق و سربلندی دارم. در دوره مسئولیت دکتر وحید، حتما طرح هایی که تا امروز در سازمان منابع طبیعی برنامه ریزی شده و پله های خوبی در آن طی شده است، ادامه خواهد یافت.

جلب مشارکت جوامع محلی با مدیریت صحیح منابع طبیعی

علی تیموری - مشاور پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی - هم در این مراسم اظهار داشت: وقتی به تغییرات مدیریتی سازمان منابع طبیعی نگاه می نماییم، می بینیم که حدودا هر دو سال یک مرتبه رئیس سازمان تغییر پیدا کرده است که این مسأله نشان داده است با یک سازمان حساس مواجه هستیم و برخی افراد که منافع آنها در حوزه زمین یا عرصه های منابع طبیعی در خطر است، از روش های مختلفی برای وارد کردن فشار به مدیران این سازمان استفاده می نمایند.

وی افزود: اگر در مدیریت منابع طبیعی، منافع مردم را بگونه ای صحیح سهیم نکنیم، بطور قطع جوامع محلی در حفظ جنگلها و مراتع و مقابله با آتشسوزی عرصه های طبیعی به ما کمک نخواهند کرد ازاین رو اینکه هم اکنون می بینم که جوامع محلی ما بدون توقع و با از خود گذشتگی در اطفای حریق و دیگر موارد به ماکمک می کنند و نشان داده است که آنها خودشان را شریک منافع طبیعت می دانند.

تیموری تصریح کرد: دکتر نوبخت، انسانی صادق، سالم، پرکار و متواضع هستند که در دوره مسئولیتی خود، همیشه وقتی با درخواست های متعدد افراد مواجه می شد، با قاطعیت و ادله علمی و قانونی جواب آنها را می داد و هم با مردم و هم با نمایندگان مجلس و هم با مدیران دولتی و مسؤلان محلی، بشکلی قانع کننده صحبت می کرد و حاضر به پذیرش درخواست های غیرقانونی برخی افراد نمی شد.

وی با بیان اینکه تغییرات مدیریتی در دستگاههای دولتی طبیعی است، اظهار نمود: دکتر نوبخت فردی سالم و صادق است که دکتر وحید بعنوان سرپرست جدید سازمان منابع طبیعی می تواند از تخصص او در قسمت های مختلف استفاده نماید. برای انتصاب فرد جدید به سرپرستی سازمان هم وزیر جهاد کشاورزی معتقد بود که هر چهار نفری که هم اکنون معاون سازمان هستند، توانایی سکان داری سازمان منابع طبیعی را دارند و ضرورتی ندارد که فردی از بیرون سازمان برای مدیریت آن آورده شود.

مشاور پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: دکتر وحید هم مانند دکتر نوبخت، سیر پیشرفت های اداری خویش را در همین سازمان منابع طبیعی طی کرده است و او جزو معاونان پاسخگوی این سازمان بود و تا کنون هیچ کدام از نمایندگان مجلس هم اعلام نکرده اند که نسبت به فعالیتهای معاونت مرتع، بیابان و آبخیزداری در دوره حضور دکتر وحید، نظری منفی داشته اند.

وی در انتها اظهار داشت: دکتر وحید جزو مدیران بسیار متواضع است که در کار خودش تخصص دارد و حالا در مسئولیت حساسی قرار گرفته است که باید تمام دقت خویش را برای عرضه خدمات مطلوب به مردم به کار ببند.
حجت الاسلام علاییان - مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان منابع طبیعی - در این مراسم اظهار داشت: بازه زمانی مسئولیت داشتن در یک دستگاه دولتی یا عمومی، در واقع فرصت خدمت کردن در نظام جمهوری اسلامی و حکومت علوی است که به ما به امانت سپرده می شود و باید این امانت را به سلامت به فرد بعدی برسانیم.

وی اضافه کرد: باآنکه طول همکاری ما با دکتر نوبخت کم بود ولی عمق آن زیاد بود و در حدود هفت ماهی که خدمت دوستان رسیده ام، از وجود همه سروران بویژه دکتر نوبخت بهره برده ام و به ایشان خداقوت عرض می کنم. امیدواریم مسیری که در دوره مسئولیت دکتر نوبخت در سازمان تبیین شد، بخصوص طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران همینطور فعالیتهای بخش آبخیزداری ادامه دار باشد و دکتر وحید هم بتواند این امانت را با سربلندی و موفقیت به مدیران پس از خود تحویل دهد.

علاییان با تکیه بر اینکه باید مدیرانی قوی و توانا برای آینده سازمان منابع طبیعی تربیت شوند، اظهارکرد: صداقت، انصاف، ایثار همچون خصوصیت های دکتر نوبخت اسیت و وی در دوران مدیریت خود کوشید تا ضمن حفظ سرمایه انسانی گام هایی را در جهت بهبود وضعیت معیشتی کارکنان سازمان بردارد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان منابع طبیعی، در انتها این مراسم، علی تیموری - مشاور پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس - ضمن قدردانی از زحمات دکتر عباسعلی نوبخت - رئیس سابق سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور - حکم انتصاب صادرشده توسط محمد علی نیکبخت - وزیر جهاد کشاورزی - را به حسن وحید - سرپرست جدید این سازمان - تقدیم کرد.

منبع:

1403/04/19
14:44:25
5.0 / 5
92
تگهای خبر: تولید , خدمات , دریا , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg