شمالبرگ ShomalBarg.ir
معاون اداره كل حفاظت محیط زیست خوزستان:

وزارت نفت در گسترش فضای سبز در میدان های نفتی خوزستان بیشتر کار کند

وزارت نفت در گسترش فضای سبز در میدان های نفتی خوزستان بیشتر کار کند

به گزارش شمال برگ، خوزستان معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: از وزارت نفت در عرصه فضای سبز گله مند هستیم و باید بیشتر در این زمینه کار کند به شکلی که برمبنای هر میدان نفتی طبق قانون هوای پاک در عرصه فضای سبز کار شود.فرهاد قلی نژاد در آیین افتتاح پروژه های زیست محیطی مسجدسلیمان که امروز (۲۱ خردادماه) به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد، اظهار داشت: هفته ملی محیط زیست همزمان با روز جهانی محیط زیست شروع می شود. این روز سالروز یک اتفاق مهم در کره زمین است و در سال ۱۹۷۳ سران کشورها از نقاط مختلف زمین در یک کنفرانس جمع شدند و برای نخستین بار بود که سران کشورها خطر تخریب محیط زیست و آلودگی های زیست محیطی را به صورتی ابراز کردند و به اجماع رسیدند که باید برای زمین کاری کنند تا برمبنای توسعه پایدار از زمین استفاده گردد.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: برای زیستن، یک زمین بیشتر نداریم و باید از آن مراقبت نماییم. محیط زیست یک سرمایه ملی است و هر گونه توسعه اقتصادی و فرهنگی باید در بستر محیط زیست اتفاق بیفتد. اگر آب، هوا و خاک سالم نداشته باشیم توسعه و پیشرفت اقتصادی مهیا نخواهد شد. در جایی که توسعه نباشد نخستین جایی که گرفتار لطمه می شود، محیط زیست کشور و جامعه است.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: در نهایت مردم با کمبود امکانات به سمت استفاده مستقیم از طبیعت می روند که نمونه آن در خوزستان در عرصه زاگرس مشاهده می شود، به شکلی که در جایی که گاز نیست مردم به ناچار برای تامین سوخت مورد نیاز از درختان بلوط استفاده می نمایند.

وی بیان کرد: در جایی که رفاه و امکانات بیشتر بوده، لطمه کمتری به محیط زیست وارد شده است. در کشورهای اروپایی که شعار محیط زیست دارند و کشورهای درحال توسعه مانند کشور ما را زیرسوال می برند، کشورها را در کنوانسیون هایی مانند کنوانسیون پاریس محدود به استفاده کمتر از کربن می کنند. کشورهای توسعه یافته، اینروزها را گذرانده اند و به رفاه اقتصادی رسیده اند و الان درحال برگشت به سمت محیط زیست هستند.

قلی نژاد عنوان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر نگاه به محیط زیست و محترم شمردن اصول زیست محیطی و اکولوژی بسیار بیشتر شده است. در اصل پنجاهم قانون اساسی کشور ما نیز به محیط زیست توجه و مقرر شده است که هر گونه اقدام اقتصادی که با تخریب محیط زیست و آلودگی همراه باشد، ممنوع می باشد. قوانین دیگری نیز ماند قانون هوای پاک و قانون آب را داریم و اهتمام کرده ایم کارها با حفظ محیط زیست انجام شوند و توسعه همراه با حفظ محیط زیست باشد.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری اصول حفظ محیط زیست را ابلاغ کرده است که این مساله به دستگاه های اجرائی ابلاغ گردیده و لازم الاجرا است. در دولت سیزدهم سفارش اکیدی به محیط زیست شده است و در این دولت شاهد اقدامات خوبی در این زمینه بودیم. شهید رئیسی همیشه در سفرهای خود به محیط زیست توجه و اعلام نموده بود که توسعه، فرع بر محیط زیست است و دیدیم در موضوع میانکاله، شخص رییس جمهور وارد شد و جایی که زیستگاه باارزش داشتیم و می خواستند کاری مغایر آمایش سرزمین انجام دهند، مخالفت اعلام و فعالیت ممنوع گردید.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اظهار داشت: این که در یک صنعت نگاه ویژه ای به حفظ منابع زیستی منطقه می شود جای خوشی دارد و نمونه آن افتتاح سیستم پایش آنلاین است تا در صورت وقوع آلودگی سریعا آلودگی رفع گردد. امیدواریم قدمهای بیشتری دراین زمینه برداشته شود تا این شرکت را صنعت سبز اعلام نماییم و باید این کار با جدیت ادامه یابد.

وی با تأکید بر اقدامات محیط زیستی برای جامعه پیرامون صنایع مسجدسلیمان بیان کرد: در خوزستان در عرصه فضای سبز نتوانسته ایم کاری در خور شأن مردم انجام دهیم و در شهرهایی مانند آبادان، اهواز و مسجدسلیمان بلوارها خشک هستند، درحالی که باتوجه به آب، هوا، خاک و منابع آبی شمال خوزستان نباید در این منطقه طبیعت خشک داشته باشیم اما چنین چیزی در شهرها دیده می شود.

قلی نژاد اظهار داشت: در قالب مسئولیت های اجتماعی صنعت باید در حوزه گسترش فضای سبز کار شود و در این زمینه حرکت در استان خوزستان شروع شده است.

وی بیان کرد: از وزارت نفت در عرصه فضای سبز گله مند هستیم و باید بیشتر در این زمینه کار کند به شکلی که برمبنای هر میدان نفتی طبق قانون هوای پاک در عرصه فضای سبز کار شود تا در آینده شاهد اتفاقات خوبی در فضای سبز استان خوزستان باشیم.

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به پرداخت عوارض آلایندگی خوزستان اظهار داشت: ۵۰ درصد این عوارض باید در پروژه های زیست محیطی همان شهرها هزینه شود. اهتمام کرده ایم عمده پروژه ها در عرصه پسماند و فضای سبز باشند و دراین زمینه نیازمند همکاری شوراها و شهرداری ها هستیم.

وی اضافه کرد: باتوجه به وضعیت آب و هوای خوزستان برای رفاه مردم و تنظیم درجه حرارت وظیفه داریم سرانه فضای سبز را طبق قانون هوای پاک به ۱۵ مترمربع در شهرها برسانیم.

به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، در این آیین تصفیه خانه بهداشتی کارخانه سیمان کارون، سیستم پایش آنلاین کارخانه سیمان کارون، سیستم پایش آنلاین دودکش های واحد نیروگاه و آمونیاک شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان و تصفیه خانه بهداشتی پالایشگاه گاز مسجدسلیمان افتتاح شدند.

منبع:

1403/03/21
13:41:03
5.0 / 5
70
تگهای خبر: اقتصادی , پسماند , حفاظ , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg