شمال برگ ShomalBarg.ir

سیلاب از روی فریدونكنار مازندران رد می شود؟

سیلاب از روی فریدونكنار مازندران رد می شود؟

به گزارش شمال برگ در سیل امسال، فریدونكنار صدمه كمتری نسبت به دیگر شهرهای استان مازندران دید، كارشناسان یكی از اصلی ترین دلیل مصون ماندن این شهرستان از خسارت را لایروبی بموقع انهار و رودخانه آن می دانند و برخی هم معتقدند شاید فریدونكنار در میدان آزمون بارش بسیار شدید و سخت قرار نگرفت و خسارت زیادی ندید.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، یكی از بلایای طبیعی كه در این چند سال اخیر، برای مازندرانی ها مشكل آفرین بوده، سیل است، آبان ماه گذشته بود كه سیل در غرب مازندران، مشكلات و خسارت زیادی به وجود آورد و امسال نیز، شرق مازندران را متأثر از خود كرد.
این گستره سیل از غرب تا شرق مازندران بر مبنای اظهار نظر كارشناسان مختلف، می تواند علل زیادی داشته باشد كه از تجاوز به حریم و بستر رودخانه، ساخت و سازهای غیرمجاز، قطع درختان جنگلی و قاچاق آنها بخصوص در بالادست و غیره می تواند از مهم ترین آنها باشد.
در این میان، برخی شهرستان های مركزی این استان، كمتر نسبت به سایر شهرستان ها، درگیر مشكلات و مسائل این بلای طبیعی بودند، بعنوان مثال، فریدونكنار یكی از آن شهرستان هایی است كه در سیل گسترده و بسیار وحشتناك ایام نوروز امسال، از خسارت بی شمار آن مصون ماند.
كارشناسان امر، یكی از اصلی ترین دلیل مصون ماندن فریدونكنار از خسارت را لایروبی بموقع انهار و رودخانه این شهرستان می دانند و برخی هم معتقدند شاید فریدونكنار در میدان آزمون بارش بسیار شدید و سخت قرار نگرفت و خسارت زیادی ندید.
شاید بخش دوم یا همان اظهار نظر كارشناسان فن، دلیل خسارت ناچیز فریدونكنار از سیل اخیر بوده باشد چون كه با یك بارش دو روزه شدید بهاری، شاهد آب گرفتگی در چند روستای این شهرستان بودیم كه اصلی ترین دلیل آن هم تجاوز به بستر و حریم رودخانه بوده است.
بعد از این بارش شدید دو روزه بود كه نگرانی مردم فریدونكنار نسبت به وقوع سیلاب در این شهرستان افزایش یافت و این سوال در اذهان آنان نقش بست كه آیا فریدونكنار هم مستعد سیلاب است یا خیر.
ولی اله ولی پور، مدیر امور منابع آب آمل و محمودآباد در این رابطه در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینكه مدیریت امور آب بخش دهفری فریدونكنار به عهده امور آب آمل و محمودآباد است، اظهار نمود: بزودی مجوزی برای بخشداری دهفری فریدونكنار به منظور آزادسازی حریم رودخانه ها صادر می شود و بعد از تأمین منابع، آزادسازی صورت خواهد گرفت تا خسارت های این چنینی كاهش پیدا كند.
وی با اشاره به اینكه سیل نوروز امسال، به سردهنه های فریدونكنار ۷۵۰ میلیون تومان خسارت وارد كرد، خاطرنشان كرد: به علت سنتی بودن سردهنه های كشاورزی در این شهرستان، وقوع سیل خسارت زیادی به بار آورد.
مدیر امور منابع آب آمل و محمودآباد با اشاره به اینكه در فریدونكنار رودخانه اصلی كه بتواند سیلاب ایجاد كند، وجود ندارد بلكه تمامی آنها انهار و منشعب از رودخانه هستند، تصریح كرد: در زمان سیلاب، سردهنه ها را مسدود می نماییم، در زمان سیل شدید این سردهنه ها تخریب و آب وارد انهار می شود.
ولیپور با ابراز تأسف از اینكه بستر و حریم این انهار مورد تجاوز قرار گرفته است و بعد از وقوع بارش شدید باران آب وارد منازل مسكونی شده و خسارت وارد كرده است، اظهار داشت: تجاوز به حریم و بستر انهار در فریدونكنار گسترده است و باید با آن برخورد شود.
وی در پاسخ به این سوال كه چه زمانی بارش شدید در فریدونكنار به سیل تبدیل می شود و خسارت ایجاد می كند، اظهار نمود: سیلی كه در اثر بارندگی شدید و بازده محدود در حوزه فریدونكنار و بالادست ایجاد شود می تواند منجر به سیلاب شود.
مدیر امور منابع آب آمل و محمودآباد اضافه كرد: همینطور گرم شدن هوا، بیشتر در خروجی آب بخش سرخرود محمودآباد كه بر روی رودخانه هراز وجود دارد اتفاق می افتد اما اگر آن سیلاب همزمان با بارش در فریدونكنار و بالادست باشد و برف هم بر اثر گرمای روزهای قبل آب شود، باعث افزایش دبی رودخانه و انهار می شود.
ولی پور افزود: افزایش دبی رودخانه ها باعث تخریب تمامی سردهنه های سنتی موجود شده و با كاهش گنجایش نهرها، سیلاب ایجاد می شود.
وی خواهان افزایش اعتبار برای لایروبی انهار فریدونكنار شد و اظهار داشت: تنها ۱۵ درصد از اعتبار تخصیص یافته برای لایروبی، اختصاص یافته كه این میزان كافی نیست.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، تجاوز به حریم و بستر رودخانه، این روزها در صدر اخبار رسانه هایی قرار دارد كه مبحث سیل اخیر را با جدیت پیگیری می كنند، موضوعی كه به نظر می آید تنها مختص به یك شهرستان نیست و تمامی شهرستان ها را در بر می گیرد.
محمدمهدی نصیری كناری فرماندار فریدونكنار قبل از این در ارتباط با مبحث سیل در فریدونكنار در گفتگو با ایسنا مازندران اظهار داشته بود: "علت آبگرفتگی چند روستا در فریدونكنار، آب های بالادست نبود چون كه خروجی آب ها به سمت پایین دست بسته شده است."
وی تجاوز به نهرها را علت اصلی این آبگرفتگی دانست و معتقد بود "با توجه به اینكه تجاوزهای زیادی به نهرها صورت گرفته از ظرفیت رودخانه ها كاسته شده است و به دنبال آن آب به سطح خیابان ها سرازیر شد."
گزارش از: ابوالقاسم فرجی خبرنگار ایسنا مازندران
1398/02/12
13:50:37
5.0 / 5
5011
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg