شمال برگ ShomalBarg.ir
دبیر كارگروه محیط زیست اتاق فكر توسعه مازندران مطرح كرد

زباله های خطرناك ناشناخته در كمین محیط زیست!

زباله های خطرناك ناشناخته در كمین محیط زیست!

شمال برگ: دبیر كارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فكر توسعه و تعالی مازندران اظهار داشت: باطری های قلمی، شارژی، موبایل و غیره از پسماندهای بسیار خطرناك محسوب می شود، این اقلام به سبب دارا بودن آلاینده هایی چون مس، نیكل، سرب و قلع اگر در طبیعت رها شوند یا همراه زباله های دیگر به محل دفن انتقال یابند، مواد سمی آنها با شیرابه های زباله مخلوط شده و مخاطرات زیست محیطی بسیاری را به همراه خواهند داشت.


عزیر عابسی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این كه سوژه زباله بسیار گسترده است، اظهار نمود: مردم ایران در حوزه پسماند و تفكیك زباله بسیار علاقه مند هستند اما پسماندهای بسیار خطرناك، موضوعی مورد غفلت واقع شده در كشور است.
وی با اشاره به اینكه باطری های قلمی، شارژی، موبایل و غیره از پسماندهای بسیار خطرناك محسوب می شود، اشاره كرد: این پسماندها به سبب دارا بودن آلاینده هایی چون مس، نیكل، سرب و قلع اگر در طبیعت رها شوند یا همراه زباله های دیگر به محل دفن انتقال یابند، مواد سمی آنها با شیرابه های زباله مخلوط شده و مخاطرات زیست محیطی بسیاری را به همراه خواهند داشت.
دبیر كارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فكر توسعه و تعالی مازندران وسایل الكترونیكی، لامپ های كم مصرف و فلورسنت را یكی دیگر از زباله های سمی و خطرناك برای محیط ریست دانست و افزود: در این لامپ ها بخار جیوه وجود دارد كه سرطان زاست و اگر حین دفن شكسته شود مواد خطرناكی را وارد محیط زیست می كند.
عابسی اضافه كرد: باطری های دست دوم جارو شارژی، موتور و ماشین را به جای رهاسازی در طبیعت می توان در مكان هایی كه این وسایل را تعمیر می كنند با رقم بسیار خوبی به فروش رساند تا هم صرفه اقتصادی داشته باشد و هم بطور صحیح از آن باردیگر استفاده گردد.
وی با اشاره به این كه كاغذ تا 3 مرحله قابل بازیافت است، اظهار داشت: اگر در تفكیك زباله جداسازی صحیح صورت گیرد، پلاستیك ها تا 15 مرحله قابلیت بازیافت دارند.
این كارشناس محیط زیست در ادامه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و صنایع را یكی از طریق های موثر در حفاظت از محیط زیست عنوان نمود و افزود: استفاده از دیوارها و پنجره های دو جداره، به كارگیری پشم شیشه و عایق و بهره گیری درست از انرژی در فصل سرد و گرم سال همچون اقدامات مناسب در زمینه بهینه سازی انرژی است.
وی با اعتقاد به این كه استفاده بهینه در مصرف آب هم می تواند كمك حال درحفظ محیط زیست باشد، اضافه كرد: استفاده مناسب و بهینه از فلاش تانك های بزرگ و ذخیره سازی آب باران برای استفاده مجدد می تواند در مواقع خشكسالی كمك بزرگی به جوامع انسانی كند.
این استاد دانشگاه با اشاره به پلاستیك های انباشته شده در زیر سینك ظرفشویی بیشتر منازل اظهار داشت: با عنایت به این كه نایلون سال ها طول می كشد كه تجزیه شود، استفاده كمتر از آن با تركیب كردن مواد خریداری شده و یا جایگزین كردن كیسه های پارچه ای و یا حذف كامل آن می تواند محیط زیست را از وجود آلاینده ای سمج خلاص كند.
عابسی در ارتباط با راهكارهای حفظ محیط زیست در مقابل آلودگی هوا اظهار داشت: استفاده از حمل و نقل عمومی، ماشین های برقی و دوچرخه می تواند بسیار موثر در حفظ آلودگی محیط زیست باشد، البته به شرطی كه برای عبور و مرور دوچرخه مسیر مناسب طراحی شود تا افراد امنیت جانی داشته باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اشاره به این كه محیط زیست رابطه مستقیم با اقتصاد، فرهنگ و آموزش دارد، اشاره كرد: كمپین های "نه به زباله" و هم چنین اضافه شدن كتاب درسی جدید انسان و محیط زیست به پایه یازدهم برای اولین بار در تاریخ كشور، گام های مثبتی بوده كه تابحال برای حفظ محیط زیست برداشته شده است.
وی با بیان این كه محیط زیست یك سوژه فانتزی نیست و با جان انسان سر و كار دارد، اشاره كرد: آگاهی و دانش عمومی حفظ محیط زیست باید در سیاست مداران تقویت شود.
دبیر كارگروه پسماند و محیط زیست اتاق فكر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به این كه ایجاد سمن یك اتفاق اجتماعی در یك جامعه بلوغ یافته است، اظهار نمود: اساسا حضور سمن ها بعنوان بازوهای توانمند اجرایی در جامعه نقش مهمی دارد و می توان به كمك آن در حفظ محیط زیست قدم های جدی برداشت.
عابسی با بیان این كه ایجاد حس همبستگی و تعلق به كشور موجب خواهد شد مردم همه چیز را متعلق به خود بدانند، اظهار نمود: حس تعلق به كشور، فكر مستهلك كردن و از بین بردن منابع كشور را از ذهن ها دور خواهدنمود و در این صورت محیط زیست پایداری خواهیم داشت.
منبع:

1398/02/10
13:49:53
5.0 / 5
5279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg