شمالبرگ ShomalBarg.ir

به صرفه نبودن تولید برنج، دستاورد خردشدن شالیزارها

به صرفه نبودن تولید برنج، دستاورد خردشدن شالیزارها

شمال برگ: مدیرجهاد كشاورزی رشت اظهار داشت: با اجرای قانون ارث، شالیزارها بین فرزندان كشاورزان تقسیم می شود و این كوچك شدن منجر به صرفه نشدن تولید برنج برای شالیكاران جدید می شود.


مدیرجهاد كشاورزی رشت اظهار داشت: با اجرای قانون ارث، شالیزارها بین فرزندان كشاورزان تقسیم می شود و این كوچك شدن منجر به صرفه نشدن تولید برنج برای شالیكاران جدید می شود.
مسعود اسدی پرور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه شهرستان رشت بالغ بر 62هزار هكتار اراضی شالیزاری دارد، اظهار داشت: تابحال شخم اول در 90درصد از این اراضی انجام شده و این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش از رشد خوبی برخوردار می باشد.
وی ادامه داد: در شهرستان رشت 92هزار نفر به تولید برنج مشغولند و یكی از اولویت های كاری اداره كشاورزی این شهرستان كاهش قیمت تمام شده این محصول برای برنجكاران و همین طور كاهش سختی تولید برنج است.
اسدی پرور با اشاره به اینكه توسعه مكانیزاسیون و اعطا وام با سود كم بهره باعث شده است كه میانگین سنی برنجكاران این شهرستان كه بالای 50سال بود كم شود و جوانان تمایل بیشتری برای ورود به شالیزارها و تولید برنج داشته باشند.
وی اشاره كرد: حفظ اراضی موجود و پیشگیری از هرگونه تغییركاربری در شالیزارهای رشت از مهمترین اقدامات این اداره شمرده می شود و ما همواره كشاورزان را تشویق می نماییم كه نسبت به حفظ شالیزارهایشان حساس باشند.
مدیر جهاد كشاورزی رشت با اشاره به اینكه خرد شدن اراضی توجیه اقتصادی تولید برنج را برای برنجكاران می كاهد، اشاره كرد: متاسفانه سپس فوت كشاورز و اجرای قانون ارث، اراضی سپس مرگ بین فرزندان كشاورزان تقسیم و به قطعات كوچك تبدیل می شود.
وی ادامه داد: كوچك شدن اراضی تهدید جدی برای اقتصاد برنج و تغییر كاربری شالیزارها است، برای اینكه اگر تولید برنج برای شالیكار صرفه اقتصادی نداشته باشد و نتواند معیشت خانوار شالیكار را فراهم آورد، مورد وسوسه فروش وراث قرار می گیرد.
اسدی پرور اشاره كرد: باید برای پیشگیری از این خطر تدابیر اساسی اندیشیده و قوانینی وضع شود كه هر روز شاهد كوچك شدن اراضی شالیزارهای شالیكاران نباشیم.
منبع:

1398/02/08
22:30:15
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: رشت , فروش , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg