شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل میراث فرهنگی گیلان:

گیلان 12 اثر تاریخی در رابطه با نوغانداری دارد

گیلان 12 اثر تاریخی در رابطه با نوغانداری دارد

به گزارش شمال برگ، از گیلان مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۲ اثر تاریخی داریم که متعلق به صنعت نوغان است، اظهار داشت: آمادگی را داریم یک ردیف اعتباری برای ابریشم گیلان در شهرستان انزلی اختصاص دهیم و این موزه تا پیش از سال ۱۴۱۰ بهره برداری شود.


ولی جهانی امروز در گردهمایی احیای صنعت نوغان و پرورش کرم ابریشم بندر انزلی در جهت پشتیبانی از مشاغل خانگی که در محل اداره نوغان سابق این شهرستان برگزار شد، اظهار نمود: پرونده ابریشم ایران در زمستان ۱۴۰۱ در مراکش به صورت مشترک با هفت کشور حاشیه دریای خزر ثبت جهانی شد.
وی ادامه داد: رویکرد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اینست بتواند این جاذبه گردشگری که در استان گیلان داریم را رونق دهد و در همین راستا تفاهمنامه ای با مرکز توسعه نوغانداری کشور انجام شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۲ اثر تاریخی داریم که متعلق به صنعت نوغان است و از شهرستان رودسر تا صومعه سرا وجود دارد؛ همینطور فضاهای بسیار بزرگی که قدمت آنها بالغ بر ۱۶۰ سال بوده و با تاریخ و طبیعت در ارتباط می باشد و کشت توت در آن زمان رواج داشته است.
جهانی افزود: بهترین مجموعه هایی که در استان گیلان داریم و ثبت ملی شده در شهرستان انزلی است و کمتر به مرمت نیاز دارد.
وی ضمن اشاره به این که سابقه تاریخی صنعت ابریشم به دوره ساسانی باز می گردد، اظهار داشت: با عنایت به جستجوهای دیرینه شناسی که در مناطق دیلمان و رودبار انجام شده و آثار نخی و پارچه های ابریشمی که به دست آمده نشان دهنده اینست که گیلان بعنوان قطب ابریشم ایران و دنیا شناخته شده بود و تا دوره قاجار که دروازه اروپا بودیم، این مراودات همیشه بین کشورهای منطقه و اروپای شرقی با معروفیت ابریشم ایران وجود داشت.
مدیرکل میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: در این خصوص بررسی هایی که در ساحل دریای خزر انجام دادیم نزدیک هشت مورد از کشتی های مکشوفه را به دست آوردیم که از روسیه به سمت استان گیلان می آمدند و ابریشم گیلان را به سمت روسیه و یا کشورهای دیگر می بردند و از آنجا موادی همچون نفت سیاه، استکان و نعلبکی را به سمت گیلان می آوردند و این مراودات در طول تاریخ وجود داشته است.
وی اظهار داشت: یک سری اشیای قدیمی که در چارچوب اموال تاریخی و فرهنگی در خدمت شرکت سفیدرود است که در ارتباط با ۱۵۰ سال پیش بوده و اگر این اشیا بعنوان موزه ابریشم به جایگاه اصلی خودش برگردد و در یکی از این فضاها اختصاص داده شود ما این آمادگی را داریم کمک نماییم.
جهانی با اشاره به اینکه این موزه باید چندوجهی در قسمت های گردشگری و تولید نوغان باشد، خاطرنشان کرد: این آمادگی را داریم یک ردیف اعتباری برای ابریشم گیلان در شهرستان انزلی اختصاص دهیم و این موزه تا پیش از سال ۱۴۱۰ بهره برداری شود.
منبع:

1402/03/13
14:13:49
5.0 / 5
318
تگهای خبر: بندر انزلی , تولید , دریا , ساحل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg