شمال برگ ShomalBarg.ir
نماینده لنگرود در مجلس:

شهرک گلخانه ای لنگرود با محور صادرات

شهرک گلخانه ای لنگرود با محور صادرات

شمال برگ: به گزارش شمال برگ، از گیلان نماینده لنگرود در مجلس، به پیگیری ها جهت راه اندازی شهرک گلخانه ای لنگرود اشاره و اظهار داشت: این گلخانه در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار راه اندازی می شود.


پرویز محمدنژاد در گفت وگو با ایسنا، ضمن اشاره به فرارسیدن فصل کشاورزی و ضرورت پیگیری مشکلات اولیه کشاورزان بخصوص آب زراعی، اظهار نمود: آب و آبرسانی به شالیزارها و مزارع شهرستان لنگرود یکی از موضوعات مهم می باشد.
وی لنگرود را آخرین منطقه آبخور سد سفیدرود دانست و اضافه کرد: تجربه سالهای گذشته نشان داده است که عموما در فصول کشاورزی با کمبود آب و افت فشار در خط انتقال مواجه هستیم بنابراین چاره ای جز مدیریت منابع آبی در منطقه نداریم.
نماینده شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی از لایروبی ۴۰ استخر و آب بندان این شهرستان اطلاع داد و افزود: تا ۱۰ روز آینده کلیه آب بندان های شهرستان که ذخیره بزرگ آبی منطقه است، لایروبی می شود که برای آبیاری شالیزارها مفید می باشد.
محمدنژاد از کلنگ زنی سد لاستیکی اطاقور طی روزهای آینده با اعتبار ۹ میلیارد تومانی اطلاع داد و افزود: با اجرای این سد ضمن تأمین آب کشاورزی منطقه اطاقور و پایین دست، آب آشامیدنی هم تأمین می شود.
او همینطور از راه اندازی سد لاستیکی رادارکومه اطلاع داد و بیان نمود: شهرستان لنگرود ۹۲۰۰ هکتار شالیزار دارد که آب ۷۰۰۰ هکتار آن توسط سد سفیدرود تأمین می شود بنابراین با راه اندازی دو سد مذکور، آب مورد نیاز برای ۳۰۰۰ هکتار از رادارکومه و چمخاله و ۲۰۰۰ هکتار در بالادست اطاقور تأمین می شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس همینطور به راه اندازی دو ایستگاه پمپاژ فوق قوی و خط انتقال آن در لنگرود اطلاع داد و تصریح کرد: تابحال پنج میلیارد تومان برای ایستگاه تخصیص یافته و پنج میلیارد تومان دیگر برای خط انتقال تخصیص خواهد یافت تا بتوانیم بیشتر از ۲۰۰۰ هکتار دیگر از اراضی کشاورزی را مشروب نماییم.
ایشان در ادامه به پیگیری ها جهت راه اندازی شهرک گلخانه ای لنگرود اشاره و اظهار داشت: این گلخانه در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار راه اندازی می شود و بنابراین در مرحله تملک زمین هستیم و بزودی کار شروع می شود. همینطور به اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی جهت ایجاد تاسیسات زیربنایی همچون راه و برق و آب و گاز و... نیاز داریم.
محمدنژاد، با اشاره به اینکه محصولات کشاورزی این شهرک گلخانه ای به کشورهای حوزه دریای خزر صادر می شود، تصریح کرد: هر هکتار گلخانه حداقل برای ۱۵ نفر شغل بوجود می آورد و بنابراین راه اندازی گلخانه ۵۰ هکتاری لنگرود می تواند بالغ بر ۱۰۰ نفر را مشغول کند.
منبع:

1402/01/14
11:05:42
5.0 / 5
260
تگهای خبر: آبیاری , دریا , زمین , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg