شمال برگ ShomalBarg.ir

خشكسالی دیگری در راه است؟

خشكسالی دیگری در راه است؟

شمال برگ: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری، با اشاره به اینكه این بارش های سیل آسا نتیجه تغییر اقلیم است و دو چاره ˮمقابلهˮ و ˮسازگاریˮ برای این تغییر وجود دارد، اظهار داشت: باید پذیرفت كه سپس این ترسالی امكان دارد خشكسالی روی دهد، بدین سبب نیاز به مهیا كردن شرایط دارد.


همت اله پیردشتی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه آینده پژوهشی در مطالعات و در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها همچون موضوعاتی است كه از آن غافل شده ایم، اظهار نمود: تغییر اقلیم از مباحث مهمی شمرده می شود كه كشور با آن درگیر شده و یك سوژه شناخته شده است و كسی نمی تواند بگوید تغییر اقلیم وجود ندارد.
مقابله یا سازگاری با تغییر اقلیم؟!
وی با اشاره به اینكه دو چاره "مقابله" و "سازگاری" برای تغییر اقلیم در جهان وجود دارد، اشاره كرد: در رویكرد مقابله می توان از انتشار گازهای گلخانه ای، آتش زدن جنگل ها، از بین بردن پوشش گیاهی و سایر مواردی كه منتج به تغییر اقلیم می شود جلوگیری كرد و برای این كار سخت، نیاز به فرهنگ سازی و تصمیم سازی كلان و بلندمدت در تغییر باورهای ذهنی دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری، سیل و خشكسالی را از نتایج عملكرد نامناسب مسئولان دانست و اظهار داشت: یكی از خاصیت های بارز تغییر اقلیم، سیل و بارندگی زیاد و از طرف دیگر گرما و خشكسالی فراوان است.
لزوم سازگاری با تغییر اقلیم
پیردشتی سازگاری با تغییر اقلیم را بعنوان دومین و مهم ترین راهكار عنوان نمود و تصریح كرد: باید پذیرفت كه سپس این ترسالی امكان دارد خشكسالی روی دهد، بدین سبب نیاز به مهیا كردن شرایط دارد.
وی با اشاره به اینكه در مازندران باید به مهندسی رودخانه ها، تقویت آبخوان داری و آبخیزداری در جلوگیری از سیل توجه ویژه ای شود، اظهار نمود: نگاه علمی به این موضوعات در كنار تقویت پوشش گیاهی و شناسایی حریم رودخانه می توان تهدید را به فرصت تبدیل كرد.
وارد ترسالی نشده ایم
معاون پژوهش دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری با تاكید بر اینكه همراهی با طبیعت باید جایگزین نگاه كنترل بر طبیعت شود، اشاره كرد: اینكه گفته شود وارد ترسالی شده ایم هنوز زود است چونكه بارش موثر یعنی بارشی كه در آبخوان ها و زیرزمین ذخیره شود آنقدر نبوده است و باید گفت بارش های اخیر به شكل سیل آسا بارید و تخریب و فرسایش را به دنبال داشته است.
پیردشتی با اشاره به اینكه در صورت مهیا بودن شرایط می توان باران های سیل آسا را به فرصت تبدیل كرد، اضافه كرد: اگر شرایط لازم وجود داشته باشد، می توان آب لازم در تالاب ها و آبندان ها ذخیره و در طول سال از آن استفاده گردد.
وی بر سازگار كردن تنوع زیستی، تغییر در الگوی كشت و آمایش سرزمین با تغییر اقلیم اصرار كرد و اظهار داشت: زمانی كه طرح آمایش سرزمین محقق شود هیچ نگرانی بابت مواردی كه ذكر شد وجود ندارد و طبیعت بهترین چاره را نمایش كرده است.
معاون پژوهش دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری با تاكید بر عمقی نگری به جای سطحی نگری در برخورد با طبیعت، بیان كرد: باید بیشتر از گذشته به مطالعات و پژوهش های دانشگاهی اهمیت و نگاه علمی و دانشگاهی را در تصمیم سازی و تصمیم گیری مدنظر قرار داد.
1398/01/24
15:34:27
5.0 / 5
5173
تگهای خبر: خشكسالی , زمین , ساری , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شمال برگ
شمال برگ shomalbarg