شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس اداره مرتع گیلان خبر داد

اجرای طرح های مرتعداری در ۷۴ درصد مراتع گیلان

اجرای طرح های مرتعداری در ۷۴ درصد مراتع گیلان

به گزارش شمال برگ، از گیلان رییس اداره مرتع گیلان، با اعلان اینکه درصددیم تا آخر سال در کل مراتع استان گیلان تهیه طرح مرتعداری صورت گیرد، اظهار داشت: تا حالا در 74 درصد مراتع استان طرح مرتعداری در حال اجراست که مساحت اجرا شده به 182 هزار هکتار می رسد.


شاهین علیجانپور در گفت وگو با ایسنا، مساحت مراتع استان گیلان را ۲۴۴ هزار و ۹۸۶ هکتار دانست و اظهار داشت: تا حالا در ۹۸ درصد مراتع استان نسبت به تهیه طرح مرتعداری اقدام شده که در سطح کشور بی سابقه است.
وی با اعلان اینکه درصددیم تا آخر سال در کل مراتع استان گیلان تهیه طرح مرتعداری صورت گیرد، اظهار داشت: تا حالا در ۷۴ درصد مراتع استان طرح مرتعداری در حال اجراست که مساحت اجرا شده به ۱۸۲ هزار هکتار می رسد.
رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به راهکارهای ارتقای کمی و کیفی مراتع استان، اشاره کرد: برنامه های اصلاحی و احیایی و مدیریتی در طرح های مرتعداری پیش بینی شده که موجب افزایش پوشش گیاهی، جلوگیری از فرسایش خاک و ارتقای کمی و کیفی مراتع می شود و مرتع را به مرتع درجه یک تبدیل می کند؛ علاوه بر آن در راستای اقتصادی کردن طرح های مرتعداری استفاده از سایر پتانسیل های موجود در مرتع نظیر کاشت گیاهان دارویی، علوفه کاری، گردشگری و زنبورداری هم مدنظر است که در قالب طرح های مرتعداری تلفیقی درحال اجرا می باشد.
علیجانپور با اعلان اینکه مرتعداران مکلف به رعایت ظرفیت مرتع و تعداد دام مندرج در پروانه چرا هستند، اشاره کرد: با تمهیدات پیش بینی شده در طرح های مرتعداری و برنامه های بیولوژیکی و مدیریتی مصوب در طرح ظرفیت مراتع تا سه برابر نیز بیشتر می شود و در حقیقت مشکل خیلی از مرتعداران مرتفع می شود؛ در سایر موارد مرتعداران بطور کلی و برابر قانون مکلف به رعایت ظرفیت چرای مندرج در کتابچه های طرح خواهند بود.
وی درباره ی عملیات نظارت بر اجرای طرح های مرتعداری نیز، اشاره کرد: عملیات نظارت بر اجرای طرح های مرتعداری و ساماندهی و کنترل پروانه های چرای دام در سطح مراتع استان گیلان از اهم برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان بوده که درحال اجرا است؛ همین طور کاشت گیاهان دارویی در عرصه های مساعد با هدف اقتصادی کردن طرح های مرتعداری و ارتقای معیشت مرتعداران با استقبال خوبی روبه رو شده است.
رئیس اداره مرتع گیلان همین طور قانون مراتع را یادآوری کرد و متذکر شد: مرتعداران اصول مرتعداری و ضوابط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور را در زمینه مراتع به دقت رعایت و تا آخر سال جاری عوارض پروانه های چرای دام را پرداخت کنند؛ چنانچه عوارض پرداخت نشود سبب ابطال پروانه چرا خواهد شد پس مرتعداران دو سال فرصت دارند نسبت به بازبینی و نیز تمدید قرارداد طرح های مرتعداری اقدام نمایند و در غیر این صورت مرتع بلامعارض تشخیص داده می شود.
علیجانپور افزود: همسر و فرزندان مرتعداران متوفی که بیش از دو سال از فوت صاحب پروانه مرتعداری سپری شده فقط تا تاریخ ۱۱ مرداد ۱۴۰۲ فرصت تعیین تکلیف و انتقال پروانه چرا را خواهند داشت و در صورت عدم اقدام، پروانه ابطال خواهد شد.
منبع:

1401/08/24
09:27:25
5.0 / 5
308
تگهای خبر: اقتصادی , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg