شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل اوقاف گیلان عنوان كرد

گیلان ۵۰۰۰ موقوفه دارد

گیلان ۵۰۰۰ موقوفه دارد

شمال برگ: به گزارش شمال برگ، از گیلان مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به درآمدزایی 160 میلیارد تومانی اوقاف گیلان از محل درختکاری و پروژه های عمرانی در موقوفات، افزود: بیش از 50 هزار درخت را غرس کردیم و 68 پروژه عمرانی را در موقوفات در دست اجرا داریم که منجر به اشتغالزایی شده است.


حجت الاسلام والمسلمین ستار علیزاده، تغییر وقف و نیت واقف در گذر زمان را غیرممکن دانست و اظهار داشت: فردی که با رعایت مقررات و شرایط صحیح وقف انجام می دهد، نمی تواند در گذر زمان در موضوع وقف تغییر بوجود آورد و همه مراجع و فقها اتفاق نظر دارند که نیت واقف قابل تغییر نیست.
وی تصمیم، نیت و حکم واقف در راه اندازی موقوف را مانند حکم الهی غیر قابل تغییر دانست و تصریح کرد: اگر نیت واقف با گذر زمان دیگر قابل جرا نباشد، تغییر موقوفه اشکال ندارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان در گفت وگوی خبری، با اشاره به ارتباط تنگاتنگ وقف با تمدن سازی نوین اسلامی، اشاره کرد: هر موقوفه در جامعه اسلامی یک بسته فرهنگی و دینی و تاریخی و ابزاری کارآمد برای رسیدن به اهداف جامعه و تمدن سازی است.
حجت الاسلام علیزاده وقف را یکی از باسابقه ترین میراث فرهنگ و تمدن اسلامی از صدر اسلام تا حالا دانست و عنوان کرد: وقف سرباز تمدن نوین اسلامی است و می تواند برای ایجاد و احیای جامعه اسلامی از آن بهره برد و شاهد موقوفات فراوانی در مراکز علمی و فقهی و تربیت علما و مراجع و اندیشمندان هستیم که زمینه ساز فرهنگ و تمدن اسلامی هستند.
وی وقف را یک پشتوانه قوی برای احیای تمدن نوین اسلامی دانست و بیان کرد: استان گیلان ۵۰۰۰ موقوفه شامل مسجد و بقعه و املاک منفعتی و غیر منفعتی و ۲۵ هزار رقبه دارد.
مدیرکل اوقاف گیلان در پاسخ به این پرسش که «درآمد سالانه موقوفات اساسا صرف چه اموری می شود؟»، اظهار داشت: از دهه وقف سال قبل تا دهه وقف امسال ۲۸ میلیارد تومان در موقوفات استان درآمد داشتیم که ۱۳ میلیارد تومان در راستای اجرای نیات واقفین در زمینه مساجد و بقاع و اعانات و... هزینه ده است.
وی از هزینه کرد دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی برای روضه خوانی و تهیه ۱۷۴۹ بسته کمک تحصیلی در جشن عاطفه ها و کمک یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی به مراکز درمانی و هزینه کرد ۴۰ میلیارد تومانی در زمینه کرونا و کمک ۶۵۰ میلیون تومانی به ایتام و هزینه کرد دو میلیارد تومانی در اربعین و... آگاهی داد و متذکر شد: دوازدهم هر ماه طرح «قرار دوازدهم» را با توزیع ۷۵۰۰ بسته معیشتی اجرائی می نماییم.
حجت الاسلام علیزاه یکی از وظایف سازمان اوقاف را تشویق واقفین به سمت نیازهای روز جامعه بوسیله مشاوره وقف دانست و اشاره کرد: چتر حمایتی وقف همه نیازمندی های بشری را شامل می شود و خصوصاً در زمینه علم و فناوری و اشتغال و آموزش و محیط زیست و دانش بنیان و... تاکید داریم.
وی یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی را دانش بنیانی دانست که در دستور کار سازمان اوقاف قرار دارد و اظهار داشت: باید رویکرد نیات واقفین را به سمت توسعه علم و فناوری و در نهایت اشتغالزایی ببریم.
مدیرکل اوقاف گیلان با اشاره به درآمدزایی ۱۶۰ میلیارد تومانی اوقاف گیلان از محل درختکاری و پروژه های عمرانی در موقوفات، افزود: بیش از ۵۰ هزار درخت را با درآمدزایی ۱۱۵ میلیارد تومانی برای اوقاف غرس کردیم و ۶۸ پروژه عمرانی را در موقوفات در دست اجرا داریم که منجر به اشتغالزایی شده است.
منبع:

1401/07/11
21:53:20
5.0 / 5
193
تگهای خبر: آموزش , زمین , فناوری , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg