شمال برگ ShomalBarg.ir

هدفگذاری مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه

هدفگذاری مبادلات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری ایران و ترکیه

به گزارش شمال برگ، از گیلان فرماندار شهرستان رشت اظهار داشت: دستیابی به حجم مبادلات هدف گذاری شده ۳۰ میلیارد دلاری در روابط تجاری گیلان و ترکیه، با رفع موانع و توسعه همکاریهای فیمابین تولیدکنندگان و تجار ایرانی و ترک امری شدنی است.


حمیدرضا امام پناهی در نشست هم اندیشی با تعدادی از فعالین اقتصادی استان گیلان و کشور ترکیه که با شرکت رئیس انجمن تجار و صنعتگران ترکیه، رئیس اتاق بازرگانی گیلان، اعضای اتاق تعاون و بازرگانی استان، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان و تعدادی از صنعتگران گیلانی برگزار شد؛ ضمن خیر مقدم به مهمانان و ضمن اشاره به سیاست دولت سیزدهم در تحکیم روابط با همسایگان و گسترش همکاریهای منطقه ای، جلساتی از این دست را گشودن بابی جدید در سرمایه گذاری حوزه صنعت شهرستان و افزایش تبادلات تجاری دانسته و بر نقش بازرگانان دو طرف در تسهیل و توسعه همه جانبه روابط تصریح کرد.
وی اضافه کرد: دستیابی به حجم مبادلات هدف گذاری شده ۳۰ میلیارد دلاری در روابط تجاری دو طرف، با رفع موانع و توسعه همکاریهای فیمابین تولیدکنندگان و تجار ایرانی و ترک امری شدنی است.
نماینده عالی دولت در مرکز استان آماده بودن زیرساخت های لازم، دسترسی ساده به خط سراسری ریلی و امتداد آن به بنادر کاسپین و آستارا، قرار گرفتن در مجاورت منطقه آزادانزلی و نقش استراتژیک ایران و ترکیه در پیوند آسیای شرقی، اوراسیا و شبه قاره هند به اروپا را همچون موارد ظرفیت های در خور توجه شهرک های صنعتی رشت، برای همگرایی بیشتر اقتصادی تولیدکنندگان و بازرگانان رشت و ترکیه عنوان نمود و افزود: شهرستان رشت پتانسیل عهده داری بخش قابل توجهی از حجم همکاری ها و مبادلات تجاری رو به گسترش ایران و ترکیه را دارا می باشد.
امام پناهی با اشاره به اینکه امروز دیوار تحریم ها نه تنها ترک برداشته، بلکه کاملا فرو ریخته و بی اثری آن بر همگان روشن شده است، تصریح کرد: دو طرف باید به بهترین شکل، از فرصت به دست آمده برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری بر مبنای منافع دوجانبه استفاده نمایند.
وی توجه ویژه ریاست محترم جمهوری و مجموعه کارگزاران دولت مردمی ایران قوی به تقویت دیپلماسی اقتصادی بویژه با همسایگان را مشوقی مهم برای سرمایه گذاری و گسترش روابط تجاری فیمابین فعالین اقتصادی ایران و ترکیه معرفی نمود.
فرماندار شهرستان رشت شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های مغفول در بستر همکاریهای تجاری و سرمایه گذاری دو جانبه را از مهم ترین مولفه ها، در خیز بلند طرفین به سمت افزایش زنجیره مبادلات دانست و اظهار داشت: بخش گردشگری یکی از زمینه های مهم و کمتر دیده شده در روابط اقتصادی دو طرف و دارای مزیت های فراوان برای سرمایه گذاری می باشد.
سعید محمد جان، رئیس انجمن تجار و صنعتگران ترکیه در این نشست هم ضمن اشاره به کاهش قابل ملاحظه مبادلات تجاری و اقتصادی دو طرف در نتیجه اعمال تحریم های آمریکا، موفقیت های بدست آمده در بحبوحه تحریم های یکجانبه را قابل تحسین دانست و بر نقش و آمادگی تجار و صنعتگران ترکیه ای بویژه ایرانی ها مقیم آن کشور در ارتقاء روابط اقتصادی و سرمایه گذاری با کشورمان تصریح کرد.
وی اضافه کرد: صنعتگران و بازرگانان دو طرف باید مانند یک خانواده عمل کنند و زمینه های گسترش روابط را فراهم آورند.
همچنین هادی تیزهوش تابان، رئیس اتاق بازرگانی گیلان، با بیان ضرورت تشکیل تیمی مشترک برای لیست نقاط قوت، حذف موانع و شناسایی بسترهای مناسب فعالیت در بازارهای هدف، برای هم افزایی در تجارتی موفق و انتفاع دو طرف از بازار تجارت جهانی بویژه بازار آسیای میانه، ضمن تاکید بر اهمیت مسائل اقتصادی در تحکیم روابط دوجانبه، استان گیلان را برخوردار از ظرفیت های فراوان و قابل اعتنا در این حوزه دانست.1401/06/30
23:10:01
5.0 / 5
88
تگهای خبر: آستارا , اقتصادی , تولید , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg