شمال برگ ShomalBarg.ir

افزایش 15 درصدی برداشت گردو در گیلان

افزایش 15 درصدی برداشت گردو در گیلان

به گزارش شمال برگ، از گیلان مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: برداشت گردو در استان ۱۵ درصد بیش از سال قبل است.


منوچهر پارسافر ضمن اشاره به آغاز برداشت گردو در گیلان اظهار نمود: به علت شرایط آب و هوایی مناسب سال جاری شاهد افزایش تولید گردو در گیلان هستیم.
وی با اشاره به اینکه ۱۹ هزار و ۷۰ نفر در گیلان باغدار گردو هستند، اضافه کرد: پیشبینی می شود بیشتر از ۷۳۷۰ تن گردو برداشت شود.
پارسافر ضمن اشاره به این که ارزش این مقدار گردو ۶۶۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است، افزود: بیشترین گردوی گیلان در شهرستان های رودبار، رودسر، املش، رضوانشهر، تالش و... تولید می شود.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: گردوی گیلان علاوه بر بازارهای شهرستان های استان در دیگر استانهای کشور هم به فروش می رسد و از مشتریان زیادی برخوردار می باشد.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه گیلان ۴۱۳۹ هکتار باغ گردو دارد، اضافه کرد: با عنایت به شرایط آب و هوایی خوب و بارش بموقع باران و نباریدن تگرگ در فصل گل دهی، میوه دهی درختان گردو سال جاری ۱۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.
منوچهر پارسافر تصریح کرد: زمان برداشت محصول گردو بسته به مناطق مختلف گیلان از اواخر شهریور ماه تا نیمه اول آبان صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اعطای نهال یارانه ای و ارقام مناسب و سازگار در مناطق مختلف گیلان از باغداران حمایت می کند.
پارسافر افزود: سال جاری در سطح وسیعی از باغ های قدیمی اجرای عملیات سرشاخه کاری با پیوند ارقام مناسب و مقاوم به سرمازدگی و تولید بهینه صورت خواهد گرفت.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، گردو منبع خوبی از چربی های سالم، پروتئین و فیبر است، سلامت قلب و استخوان ها را تقویت می کند. درخت گردو علاوه بر تولید محصولی مغذی، چوب بسیار مناسبی برای تولید فرآورده های چوبی دارد.
منبع:

1401/06/29
12:17:48
5.0 / 5
331
تگهای خبر: تولید , فروش , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg