شمال برگ ShomalBarg.ir

دستاورد سفر استانی رئیس جمهور

دستاورد سفر استانی رئیس جمهور

شمال برگ: ایجاد مرکز درمان ناباروری در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر به عنوان یکی از مصوبات سفر استانی رئیس جمهور به مازندران با تزریق بیش از 20 میلیاردریال اعتبار وارد فاز اجرا شده و مسئولان زمان بهره برداری از این طرح را پاییز امسال عنوان می کنند.


به گزارش شمال برگ به نقل از ایرنا، ایجاد مرکز درمان ناباروری در بیمارستان های خاتم الانبیاء(ع) بهشهر در شرقی ترین شهرستان مازندران و بیمارستان شهید بهشتی نوشهر به عنوان مرکزی ترین بیمارستان در غرب استان مازندران ۲ مصوبه سفر استانی رئیس جمهور در اسفند سال قبل به این استان است که دولت برای اجرائی شدن این مصوبه ۹۰ میلیاردریال اعتبار در نظر گرفته است.
این ۲ مرکز درمان ناباروری که مقرر است ارائه خدمات درمان ناباروری درسطح ۲ را انجام دهند، به عنوان اولین مرحله درمان ناباروری دراین زمینه شمرده می شود.
مرکز تخصصی ناباروری که به مرکزی گفته می شود که با روش IUI (شستشو و تزریق اسپرم در داخل رحم ) IVF (لقاح خارج از رحم )، GIVT (گذاشتن اسپرم شستشو شده و تخمک به ثلث خارجی لوله رحم )، ZIFT (گذاشتن تخمک لقاح شده به ثلث خارجی لوله رحم ) TEF( انتقال جنیه به ثلث خارجی لوله رحم )میکروانجیکشن، انجماد جنین و انجام عمل لاپاراسکوپی برای افزایش قابلیت باروری بمنظور درمان بیماران اقدام می کنند.
مراکز ناباروری دارای سه سطح هستند که سطح ۲ آن برای انجام مراحلIUI است، به عنوان مرحله اول و گام نخست برای درمان ناباروری بشمار می رود که در این روش شستشو و تزریق اسپرم در داخل رحم انجام می شود.
اکنون که در ششمین ماه پس از سفر رئیس جمهور به مازندران قرار داریم تزریق اعتبار برای ایجاد مرکز درمان ناباروری در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر شکل و شمایل اجرائی به خود گرفته است و در مرحله فاز اجرا قرار دارد و رئیس این بیمارستان تیر امسال از شروع عملیات ساخت این مرکز تخصصی آگاهی داد.
شهرام حسین زاده اعلام نمود که عملیات ساخت این مرکز در فضایی به گستره حدود ۵۰۰ متر در محوطه این بیمارستان دولتی با پیش بینی اعتباری حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان شروع شده است.
شاید بتوان با اهمیت ترین خاصیت مصوبات سفر استانی رئیس جمهور را توقف تعلل و یا تاخیر در اجرای این پروژه ها دانست، به طوریکه در پروژه مذکور شاهدیم پس از گذشت حدود چند ماه اعتبار مورد نیاز آن تخصیص یافت و اجرای طرح شروع شده است و بنظر می رسد با این روند فعالیت در اجرای طرح ها دیگر خبری از چشم انتظاری چندین ساله شهروندان برای بهره برداری از طرح ها را شاهد نباشیم.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان نوشهر نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با بهسازی و نوسازی بخش اورژانس قدیم بیمارستان شهید بهشتی نوشهر این فضا به عنوان مکان جهت راه اندازی مرکز درمان ناباروری در نظر گرفته شد.
سید رحیم سیدپور با اشاره به سابقه فعالیت این بیمارستان از سال ۱۳۱۷ اضافه کرد: این مرکز درمانی به صورتی در مرکز شهرستان های غرب مازندران واقع است و بنا بر این ساخت مرکز درمان ناباروری به این بیمارستان اختصاص داده شد.
وی افزود: با راه اندازی این مرکز که به عنوان مرکز درمان ناباروری غرب مازندران شمرده می شود خدمات دهی به متقاضیان شهرهای نور، چالوس، رامسر، تنکابن، کلاردشت و دیگر شهرهای این منطقه بوسیله همین مرکز قابل انجام خواهد بود و نیاز به رفت و آمد و حضور در مرکز استان و یا مراکز درمانی استانهای دیگر نیست.
مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر گفت: با تخصیص اعتبارات مورد نیاز عملیات اجرائی ساخت این مرکز شروع شده است و با این روند تخصیص اعتبار پیش بینی می شود این طرح به سرعت به بهره برداری برسد.

بهره برداری ۲ مرکز درمان ناباروری مازندران تا اواخر پاییز امسال
معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز با اشاره به این که راه اندازی ۲ مرکز ناباروری در بیمارستان های خاتم الانبیاء(ع) بهشهر و شهید بهشتی نوشهر همچون مصوبات سفر رئیس جمهور به استان است، اظهار داشت: برای این منظور اعتبار ۹۰ میلیاردریالی پیش بینی شده است.
سید حبیب کاظمی افزود: تا حالا برای اجرای این ۲ پروژه حدود ۳۰ میلیاردریال از اعتبار فوق الذکر تخصیص یافت و باتوجه به آماده بودن فضای فیزیکی ایجاد این بخش در بیمارستان خاتم الانبیاء(ع) اعتبار ۱۰ میلیاردریالی این بیمارستان صرف انجام امور فیزیکی نهایی تاسیسات همچون سیستم برق رسانی شده است.
وی اضافه کرد: همین طور تلاش هایی انجام شده است تا تجهیزات پزشکی و درمانی به این مرکز منتقل شود که با تخصیص اعتبار در نظر گرفته شده این بخش تا هفته دولت امسال، شهریورماه به بهره برداری می رسد.
به گفته معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران، با توجه به این که در بیمارستان شهید بهشتی نوشهر فضا برای ایجاد این مرکز بصورت اختصاص وجود نداشت، از فضای یکی از بخش های این بیمارستان برای این منظور استفاده شده است.
وی اظهار داشت: با بهسازی این بخش تا سه ماه آتی این فضا در اختیار مرکز درمان ناباروری قرار می گیرد که برنامه تجهیز و آموزش نیروهای مرکز نیز در دستور کار قرار دارد.
کاظمی پیش بینی نمود که تا اواخر پاییز امسال این بخش به بهره برداری و آماده ارائه خدمات به متقاضیان خواهد بود و اظهار داشت: البته تحقق این امر نیز نیازمند تخصیص کامل اعتبار در نظر گرفته شده است.


منبع:

1401/05/19
12:04:51
5.0 / 5
388
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , چالوس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg