شمال برگ ShomalBarg.ir

طرح بصیرت عاشورایی در ۵۰۰ بقعه متبرکه گیلان

طرح بصیرت عاشورایی در ۵۰۰ بقعه متبرکه گیلان

از گیلان مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از اجرای طرح بصیرت عاشورایی همزمان با ماه محرم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در 500 بقعه متبرکه استان خبرداد و اظهار داشت: گیلان 281 موقوفه با نیت روضه خوانی، تعزیه داری و خورانیدن در روزهای محرم و صفر دارد.


حجت الاسلام علیزاده در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ایام عزاداری ماه محرم اظهار نمود: برنامه های سوگواره بصیرت عاشورایی از تاریخ ۸ مرداد لغایت ۵ مهرماه سالجاری، همزمان با اول ماه محرم لغایت آخر ماه صفر در امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور در سه سطح اجرا می گردد.
مدیرکل اوقاف گیلان اضافه کرد: ۳۶ بقعه متبرکه از بقاع مجری این طرح در گیلان سطح یک، ۷۰ بقعه سطح دو و ۳۹۴ بقعه متبرکه در سطح سه هستند و ملاک سطح بندی بقاع متبرکه در این ابلاغیه، از نظر فرهنگی و ظرفیت حضور زائران و مجاورین جهت عزاداری در بقاع متبرکه طی این ایام است.
وی با اعلان اینکه برمبنای ابلاغ ستاد مدیریت کرونا رعایت پروتکلهای بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری لازم و لازمست، اظهار داشت: هیئت های مذهبی در بقاع شاخص مستقر بوده و از ظرفیت فضاهای روباز موجود در بقاع برای عزاداری استفاده می نمایند.
علیزاده اشاره کرد: برنامه های بصیرت عاشورایی در دو بخش، بخش اول اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه و بخش دوم، اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و خورانیدن برگزار می گردد.
وی با اشاره به برنامه های اجرائی بقاع متبرکه سطح یک اظهار داشت: برگزاری مراسم سخنرانی و عزاداری در شب های دهه محرم، ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی در روز جمعه ۱۴ مرداد در ۵۰ بقعه متبرکه شاخص استان، عزاداری روز تاسوعا و عاشورای حسینی و شام غریبان ۱۶ و ۱۷ مرداد و مراسم شب شهادت امام سجاد(ع) در ۱۸ مرداد از برنامه های بقاع سطح یک مجری طرح سوگواره عاشورایی است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان برگزاری برنامه «احلی من العسل» ویژه برنامه نوجوانان حسینی در روز پنج شنبه، ۱۳ مرداد با همکاری ادارات آموزش و پرورش و ویژه برنامه های روز تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) و شام غریبان را از دیگر برنامه های اجرائی در بقاع سطح یک برشمرد و اظهار داشت: همایش رهروان زینبی( س) ویژه بانوان مصادف با ۱۲ محرم، عصر روز چهارشنبه ۱۹ مرداد در بقاع مجری سوگواره بصیرت عاشورایی برگزار می گردد.
وی افزود: ۵۵ خیمه معرفت در بقاع متبرکه شاخص گیلان در روزهای برگزاری بصیرت عاشورایی دایر است که از این تعداد ۲۲ خیمه ویژه کودک و نوجوان، ۱۸ خیمه معرفت چند رسانه ای و ۱۰ خیمه هم به مشاوره اختصاص دارند.
علیزاده درباب برنامه های اجرائی بقاع متبرکه سطح دو اشاره کرد: مراسم سخنرانی و عزاداری در شب های دهه محرم و ویژه برنامه های روز تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) و شام غریبان در بقاع مجری برگزار می گردد.
وی اظهار داشت: بقاع مجری سوگواره بصیرت عاشورایی سطح سه هم به برگزاری سخنرانی و عزاداری در شب های محرم در حد توان و ظرفیت و ویژه برنامه های روز تاسوعا و عاشورای حسینی( ع) و شام غریبان اقدام خواهند کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان، اقامه نماز ظهر عاشورا را از برنامه های مهم در سوگواره بصیرت عاشورایی خواند و اظهار داشت: نماز ظهر عاشورا در ۳۶۰ بقعه متبرکه مجری طرح بصیرت عاشورایی که در مناطق دارای جمعیت بوده و محل رجوع دستجات عزاداران حسینی هستند، اقامه می شود.
وی از مشارکت ۴۲۰ مبلغ و روحانی در برگزاری بصیرت عاشورایی در گیلان آگاهی داد و اظهار داشت: ۴۵ نفر از این مبلغان اعزامی از قم و ۳۷۵ روحانی بومی گیلان هستند.
مدیرکل اوقاف گیلان درباره اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام، اظهار داشت: گیلان ۲۸۱ موقوفه با نیت روضه خوانی، تعزیه داری و خورانیدن در روزهای محرم و صفر دارد.
علیزاده اشاره کرد: عواید این موقوفات اگر قید مکان داشته باشد طبق نظر واقف و اگر قید مکان نداشته باشد در بقاع مجری طرح فاقد درآمد و یا بصورت پشتیبانی از هیئت های مذهبی هزینه خواهد شد.
وی ادامه داد: طرح شمیم حسینی با هدف اجرای نیات خورانیدن و توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های نیازمند خصوصاً مجاورین امامزادگان توسط هیئات مذهبی شاخص جهت عمل دقیق به نیات واقفین خیر اندیش اقامه روضه حضرت امام حسین(ع) اجرا می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان افزود: در مورد موقوفات با نیت خورانیدن که دارای قیودات خاص شرعی بوده و می بایست ضرورتا پخت غذا صورت پذیرد، پخت غذا بصورت متمرکز با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و نیز بسته بندی در ظروف یک بار مصرف و توزیع آن در آخر مراسم، به طور بیرون بر‏ اقدام و این خورانیدن نیز بعد از اجرای نیت عزاداری در مناطق محروم و کم برخوردار توزیع می شود.
علیزاده اعلام نمود: نزدیک به سه هزار نفر از اعضای هیئت امنا، اعضای مراکز فرهنگی و قرآنی و خادمان افتخاری بقاع متبرکه مجری خدمت رسانی به زوار و برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در قالب طرح بصیرت عاشورایی هستند.
وی با اشاره به شیوع باردیگر کرونا حضور فعال مراکز افق بقاع متبرکه در فضای مجازی را از خاصیت های بصیرت عاشورایی امسال برشمرد و اظهار داشت: راه اندازی کانال های شمیم افق و شبکه مجازی یاوران مراکز افق، طراحی مسابقات سراسری با معرفی کتاب و تعیین جوایز بهادار توسط مراکز افق امامزادگان، تاسیس هیئت های مجازی در بقاع متبرکه جهت استفاده هر چه بیشتر فضای مجازی در تبلیغ معارف حسینی دنبال خواهد شد.
وی تصریح کرد: راه اندازی پویش سیاه پوش نمودن کوچه ها و درب منازل با عنوان هر منزل یک بیرق امام حسین(ع) و راه اندازی پویش سراسری هر خانه یک حسینه و اجرای سنت حسنه روضه های خانگی هم با بهره بردن از مبلغان اعزامی و روحانیون بومی در بصیرت عاشورایی امسال اجر می شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با اشاره به راه اندازی کاروان های عزاداری با اجرای مداحان و ذاکران جوان و نوجوان در سطح شهر بدون ایجاد تجمع و ازدحام جهت استفاده شهروندان، تاکید کرد: این کار برای بهره مند شدن شهروندانی است که امکان حضور در مراسم برای آنها وجود ندارد.
وی با اعلان اینکه مراسم های شاخص از رسانه ملی و استانی و مجازی مانند آپارات، هیات آنلاین و عقیق پخش خواهد شد، اظهار داشت: در بصیرت عاشورایی امسال، از گروههای تعزیه خوانی و اجرای برنامه های آنان در بقاع و سطح شهر حمایت ویژه خواهد شد.
حجت الاسلام علیزاده خواهان توجه عموم مردم و مسئولان هیئت های مذهبی به نظرات رهبر معظم انقلاب و عالمان دینی در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) و رعایت شئونات ماه محرم شد و اظهار داشت: هیئت های مذهبی و مجریان در برگزاری مراسم عزاداری رعایت حال مجاورین و همسایگان بقاع متبرکه را بصورت ویژه مورد توجه قرار دهند.1401/05/05
23:49:49
5.0 / 5
399
تگهای خبر: آموزش , گیلان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg