دهیار روستای فشتكه خمام خبر داد

برگزاری دومین جشنواره ملی حصیر در فشتکه

برگزاری دومین جشنواره ملی حصیر در فشتکه

شمال برگ: از گیلان دهیار روستای فشتکه از برگزاری دومین جشنواره ملی حصیر عصر امروز با حضور ۱۴ غرفه در این روستا آگاهی داد و اظهار داشت: ۷۰۰ هنرمند در روستای فشتکه به حصیربافی اشتغال دارند.


جواد افکنده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: روستای فشتکه در سال ۹۶ بعنوان روستای ملی حصیر بافی در کشور انتخاب گردید و همین مبحث سرآغاز اتفاقات خوبی در این رشته برای این منطقه بود.
وی ضمن اشاره به این که نخستین جشنواره ملی حصیر سال ۹۷ در فشتکه برگزار شد، اضافه کرد: چند سال به دلیل کرونا این جشنواره به تعویق افتاد و سال جاری دومین جشنواره ملی حصیر به میزبانی روستای فشتکه درحال برگزاری است.
افکنده، خاطرنشان کرد: جشنواره پتانسیل حضور هنرمندان و علاقه مندان از سطح کشور را دارد و اطلاع رسانی لازم در این حوزه صورت گرفته است که امیدواریم از سالهای آینده شاهد حضور پررنگ هنرمندان حصیر باف از سراسر کشور باشیم.
دهیار روستای فشتکه ضمن اشاره به قدمت طولانی این هنر در منطقه اظهار داشت: از سالیان گذشته بانوان حضور پررنگی در حصیربافی داشتند که در سالهای اخیر مردان هم وارد این هنر شده و فعالیت دارند.
وی ضمن اشاره به انتخاب روستای فشتکه بعنوان روستای ملی حصیر در کشور اظهار داشت: علاوه بر این که حصیر بافی در این محدوده زیاد است هنرمندان روستای فشتکه توانمندی هایشان را در نمایشگاه های مختلف نشان داده اند و هم اکنون ۴۰۰ حصیرباف شناسنامه دار در این روستا فعالیت دارند.
افکنده با تکیه بر این که ۷۰۰ هنرمند در روستای فشتکه به حصیربافی اشتغال دارند، خاطرنشان کرد: هم اکنون ۲۷ فروشگاه، ۳۰ خانه - کارگاه و ۵۲ فروشگاه اینترنتی در تولید، عرضه و فروش محصولات حصیری فعالیت دارند.
نماینده حصیربافان گیلان ضمن اشاره به این که حصیر از گیاهی به نام لی یا گالی تولید می شود، اظهار داشت: این گیاه در حاشیه تالاب و جنگل رشد کرده و استخراج می شود و همین سبب شده تا هنرمندان این منطقه از این پتانسیل استفاده لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه حصیر از پنج هزار سال پیش تابحال قدمت دارد، اضافه کرد: قبلا از حصیر فقط سفره، کلاه و زنبیل تولید می شد ولی حالا بیشتر از ۲۰۰ محصول با عنایت به هنر دست و ذوق هنرمندان تولید می شود و بعد از ارزش گذاری به فروش می رسد که خوشبختانه بازار خوبی دارد.
افکنده با تکیه بر این که جشنواره سبب می شود این هنر هرچه بیشتر شناخته شده و از فراموشی آن جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: امروز از ۱۵ نفر از حصیربافان به نمایندگی از کل جامعه هنرمندان این صنعت تقدیر می شود؛ همینطور در این جشنواره ۱۴ غرفه به حصیربافان برای عرضه محصولات با برند خودشان داده شده است.
دهیار روستای فشتکه با تکیه بر این که جشنواره عصر امروز برگزار می شود، اظهار داشت: پیش از کرونا صادرات هم داشتیم ولی با عنایت به کرونا همینطور تحریم ها صادرات کمرنگ شده؛ این در شرایطی است که همچنان بازار داخلی کشش دارد و محصولات به خوبی به فروش می رسد.
وی تصریح کرد: پیش از سال ۹۶ معمولاً فروش محصولات از راه واسطه بود ولی پس از انتخاب روستای فشتکه بعنوان روستای ملی حصیر اقدامات خوبی انجام گرفته و خریداران به صورت مستقیم از خود تولید کنندگان خرید می کنند.
نماینده حصیربافان گیلان خاطرنشان کرد: روزهای شنبه در شهر خمام هم بازار صنایع دستی برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند از مواد اولیه گرفته تا محصول نهایی را بدون واسطه از تولیدکنندگان خریداری کنند.
به گزارش شمال برگ به نقل از ایسنا، روستای فشتکه در شش کیلومتری شهر خمام و روبروی منطقه آزاد بندرانزلی واقع شده است.1401/03/27
18:28:26
5.0 / 5
187
تگهای خبر: اینترنت , تولید , خرید , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲