دمای هوا در مازندران به ۴۰ درجه رسید

دمای هوا در مازندران به ۴۰ درجه رسید

به گزارش شمال برگ مازندران در حالی دومین روز از خردادماه جاری را پشت سر گذاشت که دمای هوا در بعضی از مناطق این استان امروز دوشنبه به حدود ۴۰ درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.


به گزارش شمال برگ به نقل از خبرگزاری ایرنا، جریانات گرم جنوبی که از روز گذشته وارد مازندران شده بود و تا عصر امروز هم فعال بود افزایش کم سابقه دما در شهرهای ساحلی و جلگه ای و همینطور مناطق ییلاقی این استان را به همراه داشت.
هواشناسی مازندران روز گذشته با انتشار اطلاعیه ای پیشبینی کرده بود که با استقرار سامانه گرم جنوبی، دمای هوا در مناطق مرکزی و نیمه شرقی این استان طی روزهای یکشنبه و دوشنبه افزایش خواهد یافت.
در اولین روز از خردادماه جاری ساری با ثبت دمای ۲/ ۲۸ دزجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین شهر مازندران بود و بعد از آن گلوگاه با ۹/ ۲۷، دشت ناز با ۸/ ۲۷، قراخیل قایم شهر با ۲/ ۲۷ و شیاده بند پی بابل هم با ثبت دمای ۲۶/۳ درجه سانتی گراد بالای صفر گرمترین مناطق استان در روز گذشته بود.
در دومین روز از خردادماه جاری هم گلوگاه با ثبت دمای۳۸/۴ درجه بالای صفر گرمترین شهر مازندران در خلال امروز بود.
معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی مازندران ثبت این میزان دما در دومین روز از خردادماه جاری را کم سابقه سفارش کرد.
احمد اسدی عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت. بعد از گلوگاه، دشت ناز با ثبت دمای ۳۴/۲ درجه، کیاسر با ۳۳، پل سفید و ساری با ۳۲ و کلاردشت با ۳۱ درجه سانتی گراد گرمترین متاطق مازندران در خلال امروز بودند.
وی عنوان کرد: جدول داده های آماری ایستگاه های هواشناسی مازندران نشان داده است که با استقرار سامانه گرم جنوبی، دمای هوا در روز دوشنبه در نقایسه با روز ماقبل آن در مناطق ساحلی و جلگه ای بین ۹ تا ۱۳ و در مناطق ییلاقی هم بین ۱۳ تا ۱۵ درجه افزایش داشت.
وی اظهار داشت: بیشترین میزان افزایش دما را در مناطق ساحلی و جلگه ای در شهرهای دساری، قائمشهر، میاندرود، نکا، گلوگاه آمل و بابل شاهد خواهیم بود. دمای هوای این مناطق به صورت میانگین از ۱۸ تا ۱۹ درجه بالای صفر در روز جاری، با ۱۳ درجه افزایش در روز دوشنبه بین ۳۱ تا ۳۳ درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان خواهد بود
وی ضمن اشاره به ورود جریانات شمالی از اواخر امشب، پیش بینی نمود که با فعال شدن این سامانه ناپایدار جوی، دمای هوا ی استان تا ۲۲ درجه کاهش یاید.
نعاون توسعه و میش بینی ا اره کل هواشناسی مازندران ضمن اشاره به فعال شدن این سامانه ناپایدار جوی، پیش بینی نمود از روز سه شنبه تا آخر روز پنجشنبه هفته جاری شاهد کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق مختلف خواهیم بود و بیشترین میزان کاهش دما هم در روز پنجشنبه اتفاق خواهد افتاد بگونه ای که در مناطق ساحلی و جلگه ای دمای هوا بین ۱۱ تا ۱۷ و در مناطق ییلاقی هم بین ۱۴ تا ۲۲ درجه کاهش خواهد یافت.
اسدی، بیشترین میزان کاهش دما در روز پنجشنبه در مناطق ساحلی و جلگه ای را در ارتباط با شهرهای بهشهر، نکا، گلوگاه و میاندرود دانست.
وی اظهار داشت: دمای هوای این مناطق از ۳۴ تا ۳۵ درجه بالای صفر در روز جاری، با ۱۷ درجه کاهش در روز پنجشنبه به ۱۸ درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد و بعد از آن هم بیشترین میزان کاهش دما در ارتباط با شهرهای ساری، قائمشهر و جویبار است.
وی خاطرنشان کرد: دمای هوای این مناطق از ۳۵ درجه بالای صفر در روز جاری، با ۱۶ درجه کاهش در روز پنجشنبه به ۱۹ درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد.
در مناطق ییلاقی و کوهستانی هم بیشترین میزان کاهش دما در ارتباط با کیاسر است. دمای هوای این منطقه از ۳۴ درجه سانتی گراد بالای صفر در روز جاری، با ۲۲ درجه کاهش در روز پنجشنبه به ۱۲ درجه بالای صفر می رسد و بعد از آن هم بیشترین میزان کاهش دما در کجور خواهد بود، دمای هوای این منطقه از ۳۱ درجه سانتی گراد بالای صفر در روز جاری با ۲۱ درجه کاهش در روز پنجشنبه به ۱۰ درجه سانتی گراد بالای صفر می رسد. دمای هوای آلاشت هم در خلال این مدت ۲۰، سوادکوه، سوادکوه شمالی و سیاه بیشه هم ۱۸ درجه کاسته می شود.
طبق پیشبینی هواشناسی، با خروج این سامانه از اواخر وقت روز پنجشنبه، شاهد افزایش تدریجی دمای هوا در مازندران خواهیم بود و این افزایش دما در مناطق ساحلی و جلگه ای بین سه تا پنج و در مناطق ییلاقی هم بین سه تا ۶ درجه خواهد بود.
هواشناسی شرایط جوی امروز مازندران را برپایه تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی، صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش محسوس دما و وزش باد گرم و شامگاه دوشنبه تا اوایل صبح روز سه شنبه را هم با وزش باد شدید موقتی، افزایش ابر و بخصوص در نیمه غربی استان با رگبار و رعد و برق پراکنده پیشبینی کرده است.
در روز سه شنبه آسمان مازندران صاف تا نیمه ابری همراه با کاهش شدت گرما، از شب ابری با احتمال رگبار پراکنده باران و وزش باد و در روز چهارشنبه هم نیمه ابری تا ابری همراه با کاهش دما، بارش پراکنده باران و از شب با بارندگی و وزش باد پیشبینی شده است.
هواشناسی، شرایط جوی مازندران در روز پنج‏شنبه را ابری و خنک، در ارتفاعات مه آلود با بارندگی و وزش باد و در روز جمعه را هم صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما و گاهی با افزایش ابر اعلام نموده است.
داده های آماری از ایستگاه های هواشناسی مازندران نشان داده است که ساری با ۲۸.۲ و آلاشت با ۲۰ درجه بالای صفر به ترتیب گرم ترین و خنک ترین مناطق مازندران در خلال ۲۴ ساعت گذشته بودند.
دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران هم امروز در گرم ترین ساعت به ۳۵ درجه بالای صفر می رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته حدود هشت درجه افزایش نشان داده است.
دریای خزر امروز موج کوتاه دارد اما از امشب بتدریج طوفانی می شود.


منبع:

1401/03/03
22:42:26
5.0 / 5
196
تگهای خبر: دریا , ساحل , ساری , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱