شمالبرگ ShomalBarg.ir

گزارش ایرنا از فروشگاه های سراسر کشور

گزارش ایرنا از فروشگاه های سراسر کشور

به گزارش شمال برگ ایرنا- خبرنگاران ایرنا در مراکز و دفاتر استانی امروز (۲۲ اردیبهشت ماه) با رصد بازار و فروشگاه های زنجیره ای و مشاهدات میدانی اعلام نمودند که افزایش تقاضا برای خرید کالاهای اساسی بخصوص مرغ و روغن باعث صف هایی مقابل فروشگاه های زنجیره ای در شهرهای مختلف شده است.


اجرای طرح سیاست های ارزی همچون اقدامات دولت در ادامه هدفمندی یارانه است که این مورد نگرانی هایی را در سطح جامعه به همراه داشته و پیرو آن، دربرخی شهرها صف هایی برای خرید روغن، مرغ، تخم مرغ و ماکارونی بوجود آمده است.
مسوولان در جهت اجرای این طرح به مردم اطمینان خاطر داده اند که اقلام به میزان مورد نیاز مصرف در بازار وجود دارد و هرگونه افزایش قیمت با نظارت ستاد تنظیم بازار انجام می شود اما از آنجائیکه هر تغییر و تحول در ابتدای امر با دل نگرانی هایی همراه می باشد این آشفتگی در بازار و افزایش تقاضا و به دنبال آن کمبود برخی اقلام امری طبیعی است، موضوعی که خبرنگاران ایرنا در بررسی و مشاهدات میدانی خود کاملا درک کرده و حقیقت ها را در چارچوب خبر، تصویر و فیلم منعکس کردند.
گزارش خبرنگار ایرنا در آذربایجان غربی نشان میدهد که روغن به تعداد محدود موجود است اما در تهیه سایر کالاها مشکل خاصی وجود ندارد و بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا مرکز ارومیه و دفتر مهاباد حاکیست که با وجود اعلام قیمت های جدید ولی این قیمت ها هنوز در بعضی شهرستان روی این اقلام اعمال نشده بنا بر این شماری از شهروندان این اقلام بخصوص مرغ و تخم مرغ را به قیمت های پایین تر توانستند خریداری کنند ازاین رو در بعضی از شهرها صف هایی برای خرید مرغ و تخم مرغ و و روغن مقابل فروشگاه های زنجیره ای کوروش و رفاه تشکیل شده است.
بر همین اساس در بازار مهاباد و در بعضی از مراکز عرضه مواد پروتیینی، ابتدا مرغ به قیمت جدید ارائه شد که بعد از آن به مراکز عرضه ابلاغ گردید تا به قیمت گذشته توزیع شود.
قیمت تخم مرغ هم امروز به بهای هر کیلوگرم ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان در مهاباد ارائه شد که این قیمت سه روز قبل ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
بازدید میدانی خبرنگاران ایرنا از شهرهای مرزی هم حاکی می باشد در فروشگاه های این مناطق برنج، روغن، قند و شکر به اندازه کافی موجود است اما چند روزی است که در بازار کمبود مرغ وجود دارد و نان هم فقط در نانوایی ها به فروش می رسد که در مقابل بعضی از آنها صف هایی بوجود آمده ضمن این که دیگر از عرضه نان در سوپرمارکت ها خبری نیست.
مشاهدات خبرنگاران ایرنا در استان آذربایجان شرقی و فروشگاه های زنجیره ای شهر تبریز نشان میدهد که اقلام چهارگانه شامل مرغ، تخم مرغ، برنج و روغن ماکارونی به تعداد کمی وجود دارد اما در مغازه های شهر همه این اقلام با نرخ های اعلامی یافت می شود.
در ادامه سری بزنیم به استان اردبیل که بنابر گزارش خبرنگاران ایرنا قفسه های برخی فروشگاه ها خالی است، مرغ، تخم مرغ، روغن و ماکارونی عرضه نمی گردد، اما در عین حال صف نانوایی ها امروز خلوت تر شده است و مسئولان استان با برنامه های تلویزیونی به دنبال روشن کردن تبعات سیاست ارزی برای مردم هستند.
بررسی ها و مشاهدات خبرنگاران ایرنا در کلانشهر اصفهان نشان می دهد که رجوع شهروندان از روز گذشته به فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای بسیار بالا رفته است و امروز پنجشنبه در خیلی از فروشگاه ها صف خرید مرغ بوجود آمده بود و اقلامی مانند روغن خوراکی آفتابگردان و ماکارونی وجود نداشت یا بسیار محدود بود و سریعا قفسه های آنها خالی می شد که نشان میدهد با وجود موجود بودن برخی کالاها، افزایش تقاضا سبب کمبود آن شده است.
همچنین قفسه بعضی از فروشگاه های زنجیره ای عرضه گوشت مرغ در اصفهان هم امروز و در ساعتهای اولیه بدلیل خرید زیاد مردم، خالی شد.
بسیاری از مردم برای خرید روغن به فروشگاه ها رجوع کردند اما اقلامی مانند روغن خوراکی آفتابگردان از برندهایی که به طور معمول قبلا در فروشگاه های اصفهان موجود بود وجود نداشت و در خیلی از فروشگاه ها روغن هایی با برندهای نا آشنا و از نوع روغن کنجد یا ذرت با قیمت هایی بالا بین ۷۰ تا ۱۵۰ هزار تومان به چشم می خورد، هر چند در خیلی از فروشگاه های زنجیره ای به هر نفر فقط یک بطری روغن فروخته می شد.
در فروشگاه هایی مانند هایپر استار کالاها موجود بوده ولی برای خرید برخی اقلام محدودیت وضع شده بود و به خریدار اجازه خرید حداکثر ۲ بسته شکر، یک گونی برنج، یک شانه تخم مرغ و ۲ بسته مرغ ( پاک شده و بسته بندی) داده می شد؛ همینطور در این فروشگاه قفسه عرضه گوشت مرغ پاک شده در کوتاهترین زمان توسط خریداران خالی می شد و هرگاه بار جدید روی آنها چیده می شد در کمتر از چند دقیقه همه آنها توسط مردم برداشته می شد.
از استان البرز هم خبر رسیده است که طبق آخرین بررسی ها مرغ و تخم مرغ وارد بازار روزهای کرج شده که برای تهیه این اقلام در بعضی مناطق صف تشکیل شده است.
در عین حال فروش این اقلام در تمامی فروشگاه ها امروز با قیمت جدید انجام شده و اقلامی مانند ماکارونی، روغن، شکر در بازار روزها و فروشگاه های زنجیره ای استان و سایر واحدهای صنفی با کاهش عرضه مواجه شده؛ البته مسؤلان تاکید کرده اند که عرضه کالاهای اساسی به واحدهای صنفی به سرعت صورت خواهد گرفت.
در استان ایلام نیز از روز گذشته و امروز بیشتر فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای با ازدحام مردم سبب کمبود برخی اقلام همچون مرغ و روغن شده است.
امروز بامداد در نشست شورای اطلاع رسانی دولت عنوان شد که کمبودی در زمینه تأمین کالاهای اساسی مردم وجود ندارد اما خرید زیاد مردم سبب کمبود برخی اقلام مصرفی شده است و به صورت طبیعی بعد از اصلاح قیمت ها و فروش با قیمت های جدید دیگر ازدحامی وجود نخواهد داشت و خیلی از خانواده ها هم این اقلام را با تعداد بالا خریداری نموده و دیگر نیازی دراین زمینه نخواهند داشت.
مسوولی در جهاد کشاورزی اعلام نمود که در حالت عادی ۶۰۰ تن روغن در ماه مصرف مردم شهر ایلام است اما حالا ۸۰ تن وارد شده است.
خبرنگاران ایرنا در استان بوشهر هم بر این مورد تاکید نمودند که هیچ گونه ازدحامی برای خرید کالاهای اساسی در فروشگاه های شهر بوشهر مشاهده نمی گردد و کمبودی هم در این رابطه از جانب مردم و مسئولان اعلام نشده است این در حالیست که در بندر گناوه به دنبال اجرای اصلاح سیاست های ارزی و اعلام نرخ مصوب جدید مرغ گرم در کشور، عده زیادی از مردم برای خرید این مواد پروتئینی به فروشگاه های توزیع کننده رجوع داشتند و برخی افراد بین یک تا ۵ کیلوگرم و حتی بیشتر مرغ خریداری نموده بودند.
افرادی که برای خرید مرغ روبروی فروشگاه های عرضه صف کشیده بودند ابراز داشتند: باتوجه به اعلام قیمت مصوب جدید مرغ گرم در کشور تا پیش از این که نرخ واقعی اعلام گردد، با قیمت کنونی برای چندین روز خود خریداری نماییم.
اما در ادامه خبری بگیریم از شهرستان های استان تهران که بنابر گزارش ها بیشتر قفسه های روغن به صورت لحظه ای و به سبب ازدحام برای خرید خالی می شوند و در برخی از شهرستان ها سینه مرغ به قیمت ۱۵۰ هزار تومان به فروش می رسد.
براساس رصد میدانی و بررسی خبرنگاران ایرنا در بیشتر شهرستانهای استان تهران مرغ در بعضی فروشگاهها توزیع نشده و قفسه های این فرآورده غذایی خالی است و همینطور روغن هم در فروشگاهها به سرعت خریداری می شود که همین مسئله سبب کمبود می شود.
این درحالی است که در شماری از فروشگاههای شهرستانهای استان تهران روغن وجود دارد که سبب ایجاد صف های طولانی شده و فروشندگان بنا به سلیقه خودشان به هر نفر یک تا سه بطری روغن می فروشند.
گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان های جنوب شرق استان تهران حاکی می باشد، گوشت قرمز گوساله و گوسفندی به فراوانی وجود دارد و روغن جامد هم در جنوب شرق تهران به کندی اما به صورت مداوم میان فروشگاه ها توزیع می شود و در فروشگاه ها به هر نفر فقط یک بطری روغن عرضه می شود.
فروشگاهای احمد آباد مستوفی شهرستان اسلامشهر روال عادی دارد و همه اقلام موجود است و صفی مشاهده نمی گردد، هیچ کدام از نانوایی ها نرخ را ننوشته اند و اغلب مراکز عرضه گوشت و مرغ هم قیمت ندارند.
گزارش ها از دماوند نیز مبین آن است که مغازه ها و فروشگاه های مواد غذایی، مرغ روال عادی دارند و تنها بعضی از شهروندان از کمبود روغن در فروشگاه ها گله مند هستند.
چهارمحال و بختیاری هم وضعیت مشابهی دارد بگونه ای که حالا فروشگاه های زنجیره ای با مشکل عرضه روغن و ماکارونی روبرو هستند و همچنان تقاضای مردم برای خرید این اقلام بالاست.
مشاهدات خبرنگار ایرنا از وضعیت فروشگاه زنجیره ای افق کورش، جانبو و اتکا نشان میدهد که روغن خوراکی در این فروشگاه ها وجود ندارد اما متصدیان اعلام نموده اند که طی روز آینده با قیمت قبلی روغن در اختیار مشتریان قرار خواهد گرفت.
خبرنگار دیگر ایرنا در شهرکرد پیگیر قیمت های جدید مرغ در مرکز استان بود که فروشندگان از کمبود مرغ اطلاع داده و قیمت مرغ را ۵۴ هزار تومان، گوشت سینه مرغ ۷۳ هزار تومان، گوشت ران مرغ ۵۸ هزار تومان، بال ۵۸ هزار تومان اعلام نموده اند.
در استان خراسان شمالی نیز فروشگاه های کالاهای اساسی مانند روغن و مرغ وجود دارد اما به سبب درخواست بسیار بالای شهروندان برای خرید این کالاها صف تشکیل شده و همین حجم بالای خرید برخی فروشگاه ها را با کمبود مواجه کرده است.
رصد میدانی خبرنگاران ایرنا از فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر همچون رفاه و اتکا بجنورد حاکیست که صف های طولانی در مقابل این فروشگاه ها برای خرید کالاهای اساسی بخصوص روغن بوجود آمده است.
در این فروشگاه ها روغن خوراکی ۴.۵ کیلوگرمی با قیمت ۹۱ هزار تومان توزیع می شود این شرایط در حالی است که روغن با قیمت مزبور روز گذشته در فروشگاه های زنجیره ای استان هم توزیع شده بود اما امروز ساعت ۱۰ توزیع آن به اتمام رسید و مسؤلان اظهارداشته اند که توزیع باردیگر صورت خواهد گرفت.
این مسئله برای سایر اقلام هم همچون گوشت مرغ هم مشاهده می شود. گوشت مرغ کشتار روز در خراسان شمالی امروز با قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم عرضه می شود و مردم برای تأمین مرغ در مقابل واحدهای مرغ فروشی حضور دارند.
هم حالا تنها ران مرغ با قیمت هر کیلوگرم 55 هزار ریال توزیع می شود.بر اساس گزارش خبرنگاران ایرنا در استان خراسان رضوی روغن در فروشگاه ها به صورت محدود توزیع می شود و عرضه مرغ هم با محدودیت همراه می باشد.
دیروز در مشهد هر میزان مرغ و تخم مرغی که به قیمت قبل بوده با تقاضای زیاد مردم به فروش رفته است و امروز با تغییر قیمت ها، اندک مغازه هایی که مرغ و تخم مرغ به قیمت قبل داشتند، به صورت محدود به رجوع کنندگان عرضه داشته اند.
از سوی دیگر از زمان فراهم شدن امکان برداشت یارانه نقدی، مردم نسبت به خرید مایحتاج خود از فروشگاه هایی که هنوز اقلام را به قیمت قبل دارند، اقدام نموده و حدودا بازار شلوغ است، با این وجود برخی فروشگاه ها هم از فرصت سوء بهره برده و اجناس جدید را هم افزایش قیمت داده اند یا اقلام مشمول افزایش قیمت را به قیمت جدید عرضه نموده اند.
در ادامه سری بزنیم به استان خراسان جنوبی که روز گذشته ( چهارشنبه) شاهد ایجاد صف برای خرید مرغ در بعضی فروشگاه های بزرگ بود؛ امروز به سبب اعلام قیمت جدید تقاضا به روال گذشته و عادی بوده است فقط تا ساعت 12 فروشگاه اتکا با جمعیت زیاد روبرو بود ولی فروشگاه ها رفاه و سایر فروشگاه ها روال عادی را داشتند.
اما از استان خوزستان نیز خبر رسیده است که مرغ، روغن و تخم مرغ داخل فروشگاه های زنجیره ای به صورت محدود عرضه می شود اما ازدحامی برای خرید دیده نشده است.
در استان زنجان هم با وجود این که در عرضه مرغ، روغن و ماکارونی مشکلی ندارد اما تقاضای بسیار زیاد مردم زنجان برای خرید این اقلام و همینطور نان از ساعت 12 به بعد باعث صف های طولانی مقابل نانوایی ها و فروشگاه ها شده است.
خبرنگاران ایرنا در استان سمنان هم گزارش کردند که کالاهای اساسی در فروشگاه ها وجود دارد اما تقاضای بالا و صف های طولانی برای خرید مرغ مردم را با مشکل مواجه کرده است.
اما در استان سیستان و بلوچستان شرایط دیگری حاکم است از آنجاییکه توزیع مرغ در ایام پنجشنبه در زاهدان از جانب نمایندگی شرکت ها و کشتارگاه های بزرگ صورت نمی گیرد، امروز صف خرید مرغ در این شهر وجود نداشت.
فروش کالاها با قیمت قبلی و قبل از اعمال نرخ های جدید و آزاد سازی یارانه های واریزی باعث افزایش چشم گیر خریدهای مردمی بخصوص در فروشگاه های بزرگ مانند رفاه و کوروش شده و هم اینک قفسه های بیشتر این فروشگاه ها خالی از کالاهای اساسی مانند روغن، مرغ، تخم مرغ، برنج، شکر، ماکارونی و امثال آن شده است اما تزریق کالاها همچنان ادامه دارد.
در استان فارس هم طبق گزارش ها به سبب افزایش خرید مردم از فروشگاه های بزرگ برخی کالاها مثل مرغ و روغن در این فروشگاه ها رو به کاهش گذاشته و در مقابل برخی فروشگاه ها هم صف تشکیل شده است.
​مردم استان قزوین هم این روزها با مشکل افزایش چشم گیر خرید روغن در فروشگاه ها مواجهند به نحوی که بمحض توزیع سریع قفسه ها خالی می شود اما در عین حال به جز روغن هیچ مشکلی در توزیع کالاهای اساسی وجود ندارد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا نشان میدهد که بعضی از فروشگاها و مغازه های کوچک روغن ها را فقط به مشتریان خاص خود می فروشند.
همچنین امروز بامداد کلیپی از خبر هجوم و غارت فروشگاه ها در قزوین انتشار یافته بود که عباس کاظمی، فرماندار شهر قزوین اعلام نمود که به هیچ عنوان هیچ حادثه ای شامل هجوم و غارت به فروشگاه در شهر قزوین حقیقت ندارد.
در استان قم هم کالاهای اساسی با حجم زیاد موجود است ولی ازدحام مردم بالاست، فروشگاه ها به قیمت قدیم کالاها همچون روغن را عرضه می کنند و این امر سبب افزایش تقاضا و تشکیل صف های طولانی مقابل فروشگاه ها شده است.
در ادامه خبری بگیریم از استان کردستان در خصوص این که صف های چندین نفره مقابل فروشگاه های مرغ تشکیل شده است و در استان کرمان هم بنابر مشاهدات خبرنگاران ایرنا کالاهای اساسی موجود است و طبق روال عادی پیش می رود و هیچ مشکلی وجود ندارد.
در استان کرمانشاه هم روغن با محدودیت توزیع مواجه بوده و صف هایی مقابل فروشگاه های زنجیره ای و نانوایی ها مشاهده می شود اما در استان کهگیلویه و بویراحمد مرغ و روغن محدود و تقاضای مردم بالا است و همین مبحث باعث مشکلاتی شده است.
رصد میدانی خبرنگاران ایرنا از فروشگاه های زنجیره ای سطح شهر یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد هم حاکیست که همزمان با آزادسازی قیمت ها و توزیع برخی کالاهایی مثل روغن ضمن عرضه محدود با خرید خارج از قاعده مشتریان روبرو شده است.
همچنین امروز هر چند که قیمت جدید مرغ اعلام شده بود ولی برخی مغازه های مرغ فروشی در یاسوج هنوز مبادرت به توزیع مرغ با قیمت قبلی می کردند.
استان گلستان هم با افزایش درخواست برای خرید مرغ و روغن همراه بوده و همین مسئله سبب کندی روند توزیع این دو کالا شده است اما همین توزیع محدود همچنان ادامه دارد.
در استان گیلان اما اقلام اساسی در فروشگاه ها موجود است و مشکلی از نظر کالاها در فروشگاه های بزرگ شهر رشت نیست اما تقاضای بالای مردم سبب ازدحام شده است، درشهر رشت در یکی از فروشگاه های زنجیره ای مهم شهر، تمام اجناس با قیمت قبلی موجود است و استقبال مردم ازخرید مرغ بسیار بالا رفته است.
بر مبنای مشاهدات میدانی خبرنگار ایرنا، وضعیت توزیع اقلام اساسی و حساس همچون روغن و مرغ در فروشگاههای بزرگ عادی بود اما به سبب توزیع با قیمت سابق، با حجم بالای خرید مردم مواجه گردید که به سرعت فروشگاهها را خالی از این محصول می کرد.
با این وجود هر چند ساعت یکبار فروشگاههای بزرگ شهر با توزیع و تزریق مرغ و روغن همراه می باشد. طبق اظهارات مدیرکل جهادکشاورزی گیلان هم وضعیت ذخایر روغن و مرغ در استان در حد مطلوبی قرار دارد و گیلان در صورت توزیع ومصرف عادی تا سه ماه قادر به تأمین نیازهای خود است.
توزیع مرغ در فروشگاههای پروتئینی هم به سبب افزایش استقبال و خرید مردم با محدودیت مواجه گردید و بعضی از این فروشگاهها مبادرت به تعطیلی کردند. فروشگاههای مواد غذایی محلی هم فاقد روغن سرخ کردنی بوده اما روغن پخت و پز در اکثر مناطق موجود است.
فروشگاه های زنجیره ای تالش و آستارا قبل از ظهر به خاطر توزیع گوشت و روغن بسیار شلوغ بود اما از عصر با اتمام کالاها، صف مردم در فروشگاه ها کاسته شده است.
در شهرستان انزلی هم صف های نان در نانوایی ها به سبب کاهش سهمیه آرد بعضی نانوایی ها طولانی تر شده است. کمبود ماکارونی همراه با افزایش قیمت در فروشگاههای زنجیره ای، هایپرمارکت ها، سوپرمارکت ها و بقالی ها مشاهده می شود.
بر اساس گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان رضوانشهر، دسترسی به مرغ و روغن در این شهرستان به سبب خرید زیاد برخی مشتریان، محدودیت هایی دارد اما با کمی بررسی برخی فروشگاه ها روغن پخت و پز برای فروش دارند باآنکه روغن سرخ کردنی سخت به دست مشتریان می رسد.
برخی گزارش ها از احتکار عده ای از فروشندگان در این شهرستان خبر می دهند و بررسی ها نشان میدهد از روز گذشته خیلی از محصولات همچون تخم مرغ، مرغ و روغن در بعضی فروشگاه ها وجود دارد اما به فروش نمی رسد و برخی هم مبادرت به تعطیلی فروشگاه های خود کرده اند.
مردم استان لرستان هم بنابر گزارش خبرنگاران ایرنا با کمبود مرغ، روغن و ماکارونی روبرو هستند و مرغ و روغن کمتر در فروشگاه های زنجیره ای یافت می شود و مقابل بیشتر فروشگاه های بزرگ مثل رفاه و کوروش صف تشکیل شده است.
در ادامه تشریح وضعیت بازار از استان مازندران خبر رسیده است روغن در بعضی فروشگاه های بزرگ وجود دارد اما قفسه ها دائما درحال خالی شدن توسط مشتریان هستند اما در زمینه مرغ مشکلی وجود ندارد.
در استان مرکزی نیز فروش مرغ جریان دارد و کمبودی برای این کالا وجود ندارد ولی و مقابل فروشگاه های زنجیره ای صف هایی تشکیل شده و تقاضا برای خرید بالا رفته است.
اما در قفسه فروشگاه های زنجیره ای استان هرمزگان هم بنا بر اعلام خبرنگاران ایرنا اقلام اساسی با کاهش روبرو شده به نحوی که در جزیره کیش هم روغن جامد و مایع، مرغ و تخم مرغ به سختی پیدا می شود. مسؤلان دلیل این مورد را عدم عرضه از جانب برخی مرغداران عنوان کرده و تاکید دارند بزودی عرضه کالاهای اساسی انجام می شود
قفسه های خالی روغن و ماکارونی هم حکایت از کمبود این اقلام در فروشگاه های استان همدان دارد اما در عین حال به صورت محدود و سهمیه ای این اقلام در اختیار مردم قرار می گیرد و مردم درحال خرید هستند، همینطور مقابل فروشگاه های مرغ صف خرید چند نفره مردم مشاهده می شود.
در تشریح وضعیت فروشگاه های زنجیره ای استان یزد هم باید اظهار داشت که مردم این استان مشکلی در تأمین کالاها ندارند و طبق روال عادی خرید انجام می شود.منبع:

1401/02/23
23:36:30
5.0 / 5
519
تگهای خبر: آستارا , خرید , رشت , زمین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg