شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل زمین شناسی گیلان پاسخ می دهد؛

حادثه تالار پذیرایی صومعه سرا فرونشست یا فروچاله؟!

حادثه تالار پذیرایی صومعه سرا فرونشست یا فروچاله؟!

شمال برگ: از گیلان به سبب فرونشست زمین هنگام برگزاری مراسم عروسی در یکی از تالارهای پذیرایی صومعه سرا، چند زن و مرد به داخل گودال سقوط کردند.


فرونشست زمین هنگام برگزاری مراسم عروسی در یکی از تالارهای پذیرایی در شهرستان صومعه سرا سبب شد چند زن و مرد به داخل گودال سقوط کردند و گرفتار جراحت های سطحی شدند.
این حادثه دیشب و هنگام برگزاری مراسم عروسی، رخ داد.
مسلم امانی، مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که «آیا فرونشست تالار پذیرایی در صومعه سرا نمونه ای از پدیده فرونشست زمین است؟»، اظهار نمود: پدیده فرونشست زمین به سبب برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی رخ می دهد.
وی با اعلان اینکه به دنبال فرونشست سطح زمین شکاف عمیقی پیدا می کند، اضافه کرد: فرونشست زمین ممکنست به سبب حوادث طبیعی مانند زمین لرزه، فرسایش و تشکیل گودال نیز ایجاد شود.
مدیرکل زمین شناسی گیلان، از با اهمیت ترین دلیلهای پدیده نشست زمین در ایران می توان به مدیریت اشتباه منابع آبی و حفر غیر اصولی اشاره نمود و اظهار داشت: فرونشست زمین همچون مشکلات جدی است که ممکن برای فضای شهری ایجاد شود.
امانی، مناطق مستعد خشکسالی را بیشتر در معرض خطر فرونشست دانست و اشاره کرد: احتمال ترک خوردن زمین های خشک تر بیشتر است؛ البته چنین پدیده های هنوز در استان گیلان رخ نداده، اما می توان بعنوان هشدار برای استان ما هم در نظر گرفته شود.
وی با اعلان اینکه در پی وقوع سیل در بیشتر نقاط استان به ویژه در غرب گیلان و ساخت و سازه ها در زمین های باتلاقی این امکان وجود دارد که بر اثر فشار نیرو زمین نشست کند و چنین رخدادهای شامل ایجاد حفره و فروچاله یا آب شستگی باشد افزود: همین طور احتمال وقوع خطر زمین لغزش، نشست و فروریزش وجود دارد و لازم است که پیش از راه اندازی هرگونه سازه های خطی، عمرانی و توسعه ای از دانش داده های پایه استفاده گردد.
مدیرکل زمین شناسی گیلان، با اعلان اینکه بر اثر رطوبت و جذب آب، زمین مرطوب شده و حالت نرم می گیرد و احتمال نشست های موضعی بصورت نقطه ای و محلی در پای ابنیه ها و سازه ها مثل پل ها و ساختمان ها وجود داشته باشد، اظهار داشت: در حادثه تالار پذیرایی صومعه سرا نمی توان به صراحت از فرونشست زمین صحبت کرد و پس احیانا فروچاله بوده و در رابطه با ایجاد یک حفره در زیرزمین، آب شستگی یا حفر چاه بوده است؛ البته بازدیدهای فنی و بررسی میدانی مستلزم اطلاعات کامل از این رخداد است.
منبع:

1400/08/27
14:47:27
5.0 / 5
816
تگهای خبر: خشكسالی , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg