شمال برگ ShomalBarg.ir

خرمالو بخوریم یا نخوریم؟

خرمالو بخوریم یا نخوریم؟

به گزارش شمال برگ مازندران فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل از ایجاد بروز انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از حد خرمالو آگاهی داد و اظهار داشت: هموطنان اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند.دکتر سیدحسن عابدی دراین زمینه، اظهار نمود: بیماری بزوآر، یک توده جامد از مواد هضم در معده نشده است که در مجاری گوارشی تجمع پیدا می کنند و در مواقعی سبب انسداد در راه گوارشی می شوند که این توده ها عموما در معده ایجاد می شوند و در مواردی ممکنست در روده کوچک و روده بزرگ نیز ظاهر شوند.

وی با اشاره به این که بزوآر معده هم در کودکان و هم در بزرگسالان و حتی در بعضی از حیوانات ایجاد می شود، بیان داشت: بیماری بزوآر گوارشی در حقیقت توده هایی از مواد غیر قابل هضم و غیر قابل خوردن هستند که وارد دستگاه گوارش شده اند. پ

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان داشت: این بیماری در در افرادی که سیستم گوارش نرمالی دارند هم ایجاد می شود؛ ولی امکان بروز آن در افرادی که سیستم گوارشی در آنها طبیعی نیست، بیشتر است.

وی افزود: این بیماری در افرادی که دارای سابقه جراحی معده، دیابت یا بیماری کلیه پیشرفته، سابقه بیماریهای روانی یا اختلالات رشد، بیشتر دیده می شود.

عابدی بیان کرد: فیبر های غذایی غیر قابل هضم در میوه ها و سبزیجات مانند کرفس، کدو تنبل، آلو، کشمش، تره فرنگی، چغندر، خرمالو و پوسته آفتابگردان وجود دارند که شایع ترین علل ایجاد بزوآر معده هستند.

وی اضافه کرد: توده هایی با تارهای مو و الیاف لباس و فرش، تجمع داروهایی که به خوبی در مجاری گوارشی منتشر نشده اند، نیز از عوامل دیگر ایجاد این بیماری هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که خرمالو یک میوه بسیار مفید، سرشار از کلسیم و انواع ویتامینها و فیبر است، اذعان داشت: برخی از مردم گمان می کنند که حالت چسبندگی این میوه موجب انسداد معده یا روده می شود در صورتیکه این باور اشتباه است.

عابدی اظهار نمود: خرمالو، میوه راحت الحلقومی است و مردم، مثل سیب یا گلابی آنرا خوب نمی جوند و حتی در خیلی از موارد، آنرا نجوییده قورت می دهند. بنابراین، تکه های له نشده خرمالو کم کم در داخل معده و گاها در انتهای روده کوچک جمع و با غذاهای دیگر موجود در معده ترکیب می شوند و موجب انسداد آن می شوند. بعلاوه، تانن موجود در خرمالو هم می تواند بعنوان عاملی برای انسداد معده یا روده محسوب شود.

وی اظهار داشت: بزوآر معده اغلب بدون علامت بوده اما میتواند سبب بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، کاهش وزن و احساس پری پس از خوردن حتی مقدار کمی غذا می شود.

عابدی بیان کرد: این بیماری گوارشی همین طور زخم های گوارشی، خونریزی و انسداد روده را سبب می گردند که مرگ بافتی را در قسمتی از سیستم گوارش به دنبال دارد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، فوق تخصص گوارش دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: بزوآر های کوچک ممکنست به خودی خود و یا پس از مصرف داروهایی که به بخش شدن توده کمک می کنند، از مجاری گوارشی عبور نمایند و در موارد شدید خصوصا تریکو بزوآرها، اغلب به جراحی نیاز است.

وی افزود: بهترین سفارش ای که می توان برای پیش گیری از انسداد معده و روده در اثر مصرف بیش از حد خرمالو کرد، این است که در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کرد و افراد اصراری به خوردن بیش از یک عدد خرمالو در روز نداشته باشند و تازه آن یک عدد را هم خوب بجوند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

منبع:

1400/08/26
11:41:00
5.0 / 5
491
تگهای خبر: زمین , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg