شمالبرگ ShomalBarg.ir

پیشگیری از خروج کنسانتره گیلان به استانهای دیگر

پیشگیری از خروج کنسانتره گیلان به استانهای دیگر

از گیلان مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی گیلان اظهار داشت: کنسانتره گیلان سهم دامداران استان و تمهیداتی اندیشیده شده است تا از خروج آن از گیلان به دیگر استان ها جلوگیری شود.


محمد گلشنی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: اجبار مصرف کنسانتره به منظور تأمین غذای دام از دستورالعمل های وزارت خانه جهاد کشاورزی است و انجم این امر دلیل علمی دارد.
وی اضافه کرد: اغلب دامداری ها در گیلان به صورت سنتی است و هیچ محدودیتی در تأمین و توزیع کنسانتره وجود ندارد.
گلشنی ضمن اشاره به مکاتباتی که برای پیشگیری از خروج کنسانتره از گیلان انجام شده است، افزود: قیمت کنسانتره در گیلان با استانهای همجوار فرق می کند و کمتر بودن قیمت کنسانتره در استان گیلان باعث می شود که شاهد خروج آن باشیم.
وی تصریح کرد: کنسانتره گیلان سهم دامداران استان است و ما نظارت می نماییم در شهرستان ها پایش صورت گیرد تا حتما سهم دامداران اختصاص پیدا کند و خارج از شکبه توزیع نشود.
مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: روند آمار نشان دهنده این است که هر ماه میزان کنسانتره در گیلان بالا می رود و مشخص است که دامداران به مصرف کنسانتره برای تأمین غذای دام بیشتر راغب شده اند و امیدواریم با سرعت بیشتری مصرف نهاده خام کم شود.
گلشنی خاطرنشان کرد: بیشتر از یک میلیون و ۲۷۸ هزار راس دام در گیلان وجود دارد و برای پیشگیری از قاچاق دام، تمام دامداران موظف شده اند دامهایشان را پلاک گذاری کنند در غیر اینصورت دستگاههای امنیتی دام را ضبط خواهند کرد.
وی ضمن اشاره به این که جمعیت دام در تالش و رشت از دیگر شهرستان های گیلان بیشتر است، اظهار داشت: گیلان از استانهای وارد کننده دام است و حفظ جمعیت دام موجود و افزایش بهره وری اصلاح نژاد دام از اولویت کاری است.
مدیر امور دام سازمان جهادکشاورزی گیلان با اشاره به اینکه روستاها از محل های مهم تولید و ارتقای امنیت غذایی کشور محسوب می شوند و پشتیبانی از آنها ضروری می باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از صاحبان خانه های دوم بعد از اتمام بناهایشان در روستاها به بوی دام معترض می شوند و باید آگاه باشند که توسعه و حفظ دام در روستاها برای ما مهم تر از خانه ای که آنها در روستاها می سازند.1400/08/23
23:01:46
5.0 / 5
615
تگهای خبر: تولید , رشت , كشاورزی , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg