شمالبرگ ShomalBarg.ir

مجموعه شعر طره رونمایی گردید

مجموعه شعر طره رونمایی گردید

از گیلان با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان و یکی از منتقدان ادبی استان، مجموعه شعر «طره» اثر پونه نیکوی در رشت رونمایی گردید.


مراسم رونمایی و نقد و بررسی مجموعه شعر «طره» اثر پونه نیکوی در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی گیلان انجام شد.
مجموعه «طره» دربرگیرنده حدود ۱۰۰ شعر در قالب غزل با مضامین عاشقانه و اجتماعی است.
پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان در این مراسم، با اشاره به تلاش کتابخانه های عمومی برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و حتی بزرگسالان خصوصاً در دوران شیوع کرونا، اظهار نمود: در هفته کتاب و کتابخوانی سال جاری نیز ۴۵۰ عنوان برنامه متنوع داریم.
وی شعار هفته کتاب و کتابخوانی و کتابدار امسال را «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» دانست و اضافه کرد: کتابخانه های عمومی گیلان در هفته کتاب به تنوع فعالیت ها برای همه سنین توجه ویژه ای داشته است.
این مسئول فرهنگی، با اعلان اینکه استان گیلان ظرفیت های بسیار بالایی در زمینه شعر و ادب دارد، عنوان کرد: امیدواریم نشست های ادبی و کتابخوانی و نقد و بررسی کتاب گامی در جهت ظهور و بروز پتانسیل های هنرمندان حوزه کتاب و شعر باشد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان، کتابخانه مرکزی رشت را یکی از زیرساخت های بزرگ استان جهت توسعه فرهنگ کتاب و مطالعه دانست و اظهار داشت: باتوجه به علاقمندی فرهنگدوستان و کتابخوانان گیلانی خصوصاً رشت به توسعه فضاهای مطالعه، در تلاشیم کتابخانه مرکزی رشت را هرچه سریعتر به بهره برداری برسانیم.
وی با اشاره به راه اندازی ۷۵ پایگاه کتابخوانی در فضای مجازی در دوران کرونا، اشاره کرد: اهالی کتاب و کتابخوانی همیشه با کتاب انس دارند و همه هفته ها را هفته کتاب می دانند.
کرمی با اعلان اینکه باید لذت خوانش کتاب را به نسل کودک و نوجوان بچشانیم، اشاره کرد: نسل آینده کشور باید اوقات فراغت خودش را با کتاب پر کند و در این راستا توسعه فضاهای کتابخوانی در شهرها و روستاها را دنبال می کنیم.
علیرضا نیکویی، استاد دانشگاه و منتقد برجسته آثار ادبی نیز، مایه و محتوای شعر را وابسته به داشته های ادبی و فرهنگی شاعر دانست و اظهار نمود: شاعر باید اهل مطالعه و تفکر و تامل باشد.
وی با اعلان اینکه کاهش سرانه مطالعه نوعی فقر فرهنگی و مطالعاتی را به وجود آورده است، اظهار داشت: مجوعه «طره» نشان دهنده قدرت ادبی و عمق تفکر و تامل خالق آنست و اساسا با اثر خوبی رو به رو هستیم.
این منتقد ادبی، غزل را از قالب های پیچیده شعر دانست و افزود: غزل خوب غزلی است که وحدت روایی و یکپارچگی خودرا از دست ندهد و زنجیره تداعی و دیالوگ داشته باشد.1400/08/20
17:08:21
5.0 / 5
632
تگهای خبر: رشت , زمین , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg