شمالبرگ ShomalBarg.ir
مدیركل امور روستایی گیلان خبر داد

افتتاح 68 پروژه روستایی در گیلان

افتتاح 68 پروژه روستایی در گیلان

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل امور روستایی گیلان، از افتتاح ۶۸ پروژه روستایی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان تا آخر هفته اطلاع داد و اظهار داشت: سال قبل هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پروژه روستایی اجرایی شده است.


یاور پیرعلایی در مراسم روز ملی روستا و عشایر که در استانداری گیلان برگزار شد، استان گیلان را دارای ۲۹۰۵ روستا دانست و اظهار گرد: ۱۸۶۹ دهیاری و ۶۷۱۴ شورای اسلامی روستا داریم و ۳۶.۷ درصد جمعیت استان ساکن روستاها هستند.
وی خدمت رسانی، اشتغال و متوازن سازی امکانات و زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و کشاورزی و گردشگری و... را از شاخص های توسعه روستایی دانست و اضافه کرد: شاهد پوشش ۷۷ درصدی آب آشامیدنی، ۹۸ درصدی برق و ۹۷ درصدی گاز در روستاهای بالای ۲۰ خانوار جمعیت هستیم.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان، با اشاره به اینکه در حوزه تلفن همراه و تلفن خانگی روستاها هم به ترتیب با پوشش ۹۵ درصدی و ۹۴ درصدی مواجه هستیم، اظهار داشت: همینطور پوشش اینترنت پرسرعت ۷۳ درصد، اینترنت ثابت ۳۳ درصد و اینترنت همراه ۸۷ درصد بوده و ۳۶۰ دفتر فعال آی. سی. تی در سطح روستاهای گیلان داریم.
پیرعلایی، با اشاره به اینکه ۵۶ درصد راه های روستایی استان آسفالت است، اظهار داشت: بنیاد مسکن بعنوان یکی از متولیات اصلی روستایی، مبادرت به تهیه طرح هادی در ۹۸ درصد روستاها کرده که ۴۷ درصد این طرح ها اجرایی شده است.
وی از ثبت جهانی یک روستا و ثبت ملی پنج روستای گیلان اطلاع داد و افزود: بهره برداری از ۱۲۰ طرح بوم گردی و ۱۸۰ طرح گردشگری با سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیارد تومانی داخلی و خارجی از دیگر اقدامات انجام شده در روستاهای گیلان است.
مدیرکل امور روستایی گیلان، ضمن اشاره به اجرای ۶۹۰۱ طرح توسعه روستایی با اعتبار ۵۱۵ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۹۸۸۶ نفر در روستاها، تصریح کرد: سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی سال قبل ۶۹ میلیارد تومان و در چهار ماهه سال جاری ۴۰ میلیارد تومان از محل مالیات بر ارزش افزوده به حساب دهیاری های استان گیلان واریز کرده است.
پیرعلایی، از انجام درجه بندی دهیاری های استان گیلان پس از ۱۰ سال وقفه اطلاع داد و متذکر شد: برای ۹۲۰ دهیای فاقد درجه، از سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور دریافت درجه کردیم و ۶۶۵ دهیاری هم یک تا دو درجه ارتقا پیدا کردند.
وی با اشاره به اینکه سال قبل معادل هفت میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پروژه در روستاهای گیلان به بهره برداری رسیده است، تصریح کرد: ۶۵۱ دستگاه ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین در اختیار دهیاری های استان قرار گرفته است.
مدیرکل امور روستایی گیلان، از افتتاح ۶۸ پروژه روستایی با اعتبار ۶۴ میلیارد تومان تا آخر هفته اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال ۱۴ دوره آموزشی و تخصصی برای کلیه دهیاران و کارکنان دهیاری ها و اعضای شوراها برگزار شده است.
منبع:

1400/07/19
10:36:20
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg