شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس دامپزشكی نوشهر:

دامپروری دیگر مقرون به صرفه نیست!

دامپروری دیگر مقرون به صرفه نیست!

شمال برگ: مازندران رییس دامپزشکی نوشهر اظهار داشت: بالا بودن هزینه کارگری و سایر خدمات نیز در کنار بالا بودن نهاده های دامی سبب شده است دامداری به صرفه نباشد.حمزه بواسحاقی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که دامپزشکی باتوجه به وظایف و مسئولیت های مختلف، نقش موثری در راندمان تولیدات دامی، حفظ سرمایه های دامی کشور و در نتیجه امنیت غذایی، پایداری تولید و اشتغال دارد، اظهار نمود: دامپزشکی با اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه در مزارع تولید و در مرحله استحصال و فرآوری در کشتارگاه ها، مراکز فرآوری و نظارت مستمر در مراکز عرضه، نقش به سزایی در حفظ بهداشت و سلامت جامعه دارد.
وی با اشاره به جایگاه ویژه دامپزشکی در جوامع مختلف، اظهار داشت: هرگونه کم توجهی به دامپزشکی سبب افزایش هزینه های دولت و در نتیجه صدمات جبران ناپذیر می شود.
رئیس دامپزشکی نوشهر به بخشی ازفعالیت های اداره دامپزشکی نوشهر در سال ۱۴۰۰ اشاره نمود و اضافه کرد: امسال ۲۸ مزرعه فعال طیور گوشتی شهرستان یک میلیون و ۲۲۸ هزار و ۶۷۴ قطعه جوجه ریزی داشتند که نظارت براین مزارع و مزارع مرغ مادر و جوجه کشی ها بطور مستمر انجام شد.
این مسئول به فعالیت مزارع پرورش ماهیان سردابی، خاویاری و داخل قفس در شهرستان اشاره نمود و افزود: نظارت مستمر براین مزارع ضمن ارتقای مسائل بهداشتی نقش موثری در سلامت و تولید دارد و خوشبختانه امسال بیماری خاصی در این مورد مشاهده نشد.
بواسحاقی با ابراز تاسف از این که کشتارگاه دام شهرستان بصورت سنتی فعالیت دارد و صنعتی نیست، اشاره کرد: در تلاش هستیم نقصها این کشتارگاه برطرف شود و باوجود این که امسال با نظارت دامپزشکی تعداد ۱۲ هزار و ۱۰۳ راس دام سبک و سنگین کشتار شد اما قسمتی از گوشت قرمز و سفید شهرستان از کشتارگاه های سایر شهرها تامین شده است.
وی اضافه کرد: در بازدید از کشتارگاه و مراکز عرضه دام امسال چهار هزار و ۳۱۱ کیلوگرم فرآورده های خام دامی حذف و معدوم شد.
رئیس دامپزشکی نوشهر گرانی نهاده های دامی و پایین بودن کیفیت آنرا از مهم ترین مشکلات بر سرراه دامداران دانست.
بواسحاقی با اعلان اینکه در نوشهر دامداری صنعتی وجود ندارد، افزود: به سبب سنتی بودن دامداری در شهرستان نوشهر، میزان راندمان پایین است و بالا بودن نهاده های دامی نیر باعث شده دامداری در این شهرستان به صرفه نباشد.
وی اضافه کرد: بالا بودن هزینه کارگری و سایر خدمات نیز در کنار بالا بودن نهاده های دامی سبب شده است دامداری به صرفه نباشد.
رئیس دامپزشکی نوشهر با تاکید بر این که دامداری صنعتی نیازمند سرمایه گذاری مناسب در این بخش است، تصریح کرد: متاسفانه میزان سرمایه گذاری در این بخش کم است و استقبال چندانی نمی گردد و سرمایه گذار ترجیح می دهد سرمایه خودرا در جای دیگر صرف کند.
وی نبود کارخانه صنایع تبدیلی از دیگر مشکلات بیان کرد و اظهار داشت: با آنکه پرورش ماهی در قفس در شهرستان نوشهر حرف اول را در مازندران می زند اما متاسفانه صنایع تبدیلی وجود ندارد و این مساله موجب می دهد پرورش ماهی در قفس در آینده نزدیک با مشکلاتی همچون بسته بندی مواجه شود برای اینکه صادرات نیازمند بسته بندی مناسب و بالا بردن کیفیت است.

منبع:

1400/07/17
11:36:58
5.0 / 5
718
تگهای خبر: تولید , خدمات , صنایع , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg