شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل شیلات مازندران خبر داد

صیادان مازندران به صف شدند

صیادان مازندران به صف شدند

به گزارش شمال برگ مازندران مدیرکل شیلات مازندران از آمادگی صیادان این استان آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق تصمیم کمیته مدیریت صید کشور،  آغاز فصل صید از 15 مهرماه در منطقه میانکاله و 20 مهرماه در مابقی نقاط سطح مازندران خواهد بود.حسن اسحاقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به رهاسازی بچه ماهیان، امیدواریم نسبت به سال گذشته، شاهد افزایش صید در مازندران باشیم، چونکه هر چقدر صید بیشتر باشد موجب بهتر شدن وضعیت معیشت، صیدگاه ها و تثبیت شغل صیادی می شود و علاوه بر آن اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت سازمان شیلات در مورد صید ماهیان استخوانی و روشی پره به وقوع می پیوندد.

مدیرکل شیلات مازندران، اشاره کرد: با توجه به این که شرایط روردخانه های شاخص شیلاتی و مابقی رودخانه های مازندران مناسب نمی باشد و تا آن زمان که این شرایط از عوامل زیستی محیطی، سد معبرهای رودخانه ای و غیره پاکیزه و به سمت ایده آل پیش نرود، نمی توان انتظار مناسبی از صید و بهره برداری داشت و ماهیان باکیفیت و بصورت طبیعی برای تخم ریزی به رودخانه ها نمی آیند.

اسحاقی با اعلان اینکه چند رودخانه مهم شاخص شیلاتی بعنوان رودخانه های حفاظت شده انتخاب شده است، اظهار داشت: تا آن زمان که بستر پاکسازی و لایروبی مناسب و به شرایط محیطی خود بر نگردد تکثیر و صید خوبی صورت نمی گیرد.

افزایش ۵۰ درصدی صید کلیکاماهی در مازندران نسبت به سال گذشته

وی با اشاره به گونه معروف کفال، کپور و سفید، اضافه کرد: اکنون فصل صید ماهیان کفال است و هر چه به انتها صید نزدیک می شویم گونه کپور و سفید هم در سبد بهره برداری بیشتر می شود.

مدیرکل شیلات مازندران، تصریح کرد: سال قبل بیش از ۲۰ درصد کاهش صید را نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ داشتیم.

اسحاقی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون تا اختتام شهریور ۱۴۰۰، حدود ۵۰ درصد صید کیلکا ماهیان نسبت به سال قبل بالا رفته و تا اختتام مرداد بیش از ۲۴۰ درصد افزایش صید کیلکا ماهیان را نسبت به زمان مشابه شاهد بودیم.

آبان ماه؛ بهترین زمان شروع فصل صیادی در مازندران

وی بیان کرد: در نشست کمیته صید کشور عنوان شد که اعتقاد ما براین است، فصل صید در دریای خزر و سه استان شمالی باید از شروع آبان ماه شروع و تا اختتام اسفند ماه تمام شود و با توجه به این که اختتام اسفند فصل کوچ مولدین گونه های مختلف دریای خزر و بازسازی این ذخایر است، امیدواریم جامعه صیادی پره دراین زمینه به وحدت نظر برسند.

مدیرکل شیلات مازندران در آخر اظهار داشت: باتوجه به تحقیقات انجام شده، بهترین تصمیم برای بازسازی اینگونه های مهم این است که شروع فصل صید از شروع آبان ماه باشد و در آخر اسفند، صید و صیادی به اتمام برسد.

منبع:

1400/07/16
13:56:19
5.0 / 5
856
تگهای خبر: حفاظ , دریا , زمین , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg