مدیركل شیلات مازندران خبر داد

صیادان مازندران به صف شدند

صیادان مازندران به صف شدند

به گزارش شمال برگ مازندران مدیرکل شیلات مازندران از آمادگی صیادان این استان آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق تصمیم کمیته مدیریت صید کشور،  آغاز فصل صید از 15 مهرماه در منطقه میانکاله و 20 مهرماه در مابقی نقاط سطح مازندران خواهد بود.حسن اسحاقی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: باتوجه به رهاسازی بچه ماهیان، امیدواریم نسبت به سال گذشته، شاهد افزایش صید در مازندران باشیم، چونکه هر چقدر صید بیشتر باشد موجب بهتر شدن وضعیت معیشت، صیدگاه ها و تثبیت شغل صیادی می شود و علاوه بر آن اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت سازمان شیلات در مورد صید ماهیان استخوانی و روشی پره به وقوع می پیوندد.

مدیرکل شیلات مازندران، اشاره کرد: با توجه به این که شرایط روردخانه های شاخص شیلاتی و مابقی رودخانه های مازندران مناسب نمی باشد و تا آن زمان که این شرایط از عوامل زیستی محیطی، سد معبرهای رودخانه ای و غیره پاکیزه و به سمت ایده آل پیش نرود، نمی توان انتظار مناسبی از صید و بهره برداری داشت و ماهیان باکیفیت و بصورت طبیعی برای تخم ریزی به رودخانه ها نمی آیند.

اسحاقی با اعلان اینکه چند رودخانه مهم شاخص شیلاتی بعنوان رودخانه های حفاظت شده انتخاب شده است، اظهار داشت: تا آن زمان که بستر پاکسازی و لایروبی مناسب و به شرایط محیطی خود بر نگردد تکثیر و صید خوبی صورت نمی گیرد.

افزایش ۵۰ درصدی صید کلیکاماهی در مازندران نسبت به سال گذشته

وی با اشاره به گونه معروف کفال، کپور و سفید، اضافه کرد: اکنون فصل صید ماهیان کفال است و هر چه به انتها صید نزدیک می شویم گونه کپور و سفید هم در سبد بهره برداری بیشتر می شود.

مدیرکل شیلات مازندران، تصریح کرد: سال قبل بیش از ۲۰ درصد کاهش صید را نسبت به زمان مشابه در سال ۹۸ داشتیم.

اسحاقی در ادامه اشاره کرد: هم اکنون تا اختتام شهریور ۱۴۰۰، حدود ۵۰ درصد صید کیلکا ماهیان نسبت به سال قبل بالا رفته و تا اختتام مرداد بیش از ۲۴۰ درصد افزایش صید کیلکا ماهیان را نسبت به زمان مشابه شاهد بودیم.

آبان ماه؛ بهترین زمان شروع فصل صیادی در مازندران

وی بیان کرد: در نشست کمیته صید کشور عنوان شد که اعتقاد ما براین است، فصل صید در دریای خزر و سه استان شمالی باید از شروع آبان ماه شروع و تا اختتام اسفند ماه تمام شود و با توجه به این که اختتام اسفند فصل کوچ مولدین گونه های مختلف دریای خزر و بازسازی این ذخایر است، امیدواریم جامعه صیادی پره دراین زمینه به وحدت نظر برسند.

مدیرکل شیلات مازندران در آخر اظهار داشت: باتوجه به تحقیقات انجام شده، بهترین تصمیم برای بازسازی اینگونه های مهم این است که شروع فصل صید از شروع آبان ماه باشد و در آخر اسفند، صید و صیادی به اتمام برسد.

منبع:

1400/07/16
13:56:19
5.0 / 5
563
تگهای خبر: حفاظ , دریا , زمین , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳