مدیر حفظ نباتات جهاد كشاورزی مازندران تاكید كرد

کشاورزان مازندرانی ضدعفونی بذور کلزا را جدی بگیرند

کشاورزان مازندرانی ضدعفونی بذور کلزا را جدی بگیرند

به گزارش شمال برگ مازندران مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران ضمن اشاره به ضرورت کنترل و مبارزه با آفات اول فصل مزارع کلزا بخصوص آفت کک کلزا، بر ضد عفونی بذور تاکید نمود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی ضمن اشاره به ضرورت کنترل و مبارزه با آفات اول فصل مزارع کلزا بخصوص آفت کک کلزا در مناطق شمالی، بر ضد عفونی بذور با سموم مجاز برای مدیریت کک چلیپائیان کلزا تصریح کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: ضدعفونی کردن بذور کلزا در مناطقی که هرساله با آفت کک چلیپائیان مواجهند ضروریست و در صورت عدم ضد عفونی بذر، می بایست با انجام سمپاشی به موقع از خسارت آفت مذکور به مزارع کلزا جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه سوسک کک از مهم ترین آفات مزارع کلزاست که در اوایل رشد گیاه و در مرحله گیاهچه به گیاهان خانواده چلیپائیان خصوصا کلزا خسارت وارد می کند، درباره راه های کنترل زراعی این آفت اظهار نمود: تاریخ کشت و کشت به موقع و استفاده از بذور مرغوب و بستر مناسب، خسارت سوسک های کک مانند را می کاهد.

زاغی با اظهار این که زود کاشتن و عمق مناسب کاشت، کمک می نماید که بوته ها زودتر ظاهر و رشد کرده و در مقابل خطر حمله سوسک مصون بمانند، خاطرنشان کرد: تناوب زراعی و اجرای یک برنامه 3-2 ساله برای پیشگیری از افزایش تراکم این آفت در مناطقی که جمعیت زیاد است، الزامی است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران کاشت گیاهان مقاوم به این آفت و آبیاری در فواصل کم در مناطق خشک و نیمه خشک پس از کشت کلزا و عملیات خاک ورزی را از طریق های دیگر کنترل زراعی سوسک کک برشمرد.

وی ضمن اشاره به اهمیت کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی، درباره کنترل شیمیایی، اظهار داشت: ضد عفونی بذور پیش از کاشت با استفاده از سموم سفارش شده، ایمیدا کلوپاید، تیا متوکسام، مالاتیون و آلفا سایپر مترین الزامی است و مرحله نخست سمپاشی بمحض مشاهده حشرات کامل در حاشیه مزارع پیش از پراکنده شدن سوسک به داخل مزرعه است.
1400/07/08
11:14:47
5.0 / 5
448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴