شمالبرگ ShomalBarg.ir

آتش سوزی تالاب انزلی به تشریک مساعی منتج شد

آتش سوزی تالاب انزلی به تشریک مساعی منتج شد

به گزارش شمال برگ از گیلان مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: آتشسوزی در تالاب انزلی اتفاق بدی بود اما به تشریک مساعی منتج شد.


ساسان کفایی امروز در جلسه احیای تالاب انزلی که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه تالاب انزلی ۱۹ هزار و ۴۸۵ هکتار مساحت دارد و نگین شمال کشور محسوب می شود، اضافه کرد: ارزش و اهمیت این تالاب اگر بیشتر از دریاچه ارومیه نباشد، کمتر نیست.
وی با اشاره به اینکه افراد سودجو تصرف اراضی حاشیه تالابی را مد نظر دارند و بنابراین مبادرت به آتشسوزی حاشیه تالاب و در نهایت تملک این اراضی می کنند، اظهار داشت: یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان با گشت و پایش و کنترل شبانه روزی با هرگونه تصرف برخورد می کند.
کفایی در مورد آتشسوزی اخیر تالاب انزلی تصریح کرد: این آتشسوزی ها در سه منطقه رخ داد که در چراغ پشتان بیشتر از دو منطقه دیگر بود.
وی خاطرنشان کرد: مردم به ما در احیای تالاب انزلی نشان دادند هرجا مسئولین کاری را شروع کنند، بلافاصله جوامع انسانی بخصوص جوامع محلی برای مشارکت خواهند شتافت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: آتشسوزی که در تالاب انزلی رخ داد، به علت طمع افرادی برافروخته شد که با آتش زدن نیزارها تلاش می کنند بر وسعت اراضی کشاورزی شان که در حاشیه تالاب است، بیافزایند که خوشبختانه متخلفین شناسایی و دستگیر شدند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۶۷ هکتار از نیزارهای تالاب انزلی در این آتش سوزی ها سوخت، اضافه کرد: با اینکه آتشسوزی در تالاب انزلی اتفاق بدی بود اما به تشریک مساعی ها منتج شد.
در ادامه این جلسه اسماعیل میر غضنفری فرماندار شهرستان انزلی اظهار داشت: جمع آوری سنبل آبی کاری مطلوب است اما نباید به صورت مقطعی صورت گیرد چونکه احیای تالاب انزلی یک پروژه نیست بلکه یک فرایند است.
وی با اشاره به اینکه برای لایه روبی و برداشت مصالح از تالاب انزلی باید تعریف های جداگانه ای وجود داشته باشند خاطرنشان کرد: در حوزه اجرایی خوب است که تأمین نیازهای مالی برای احیای تالاب پیگیری بیشتری صورت گیرد.
منبع:

1400/07/04
20:10:09
5.0 / 5
1052
تگهای خبر: حفاظ , دریا , شمال , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg