شمالبرگ ShomalBarg.ir

بازار پول و سرمایه چه تفاوتی با هم دارند؟

بازار پول و سرمایه چه تفاوتی با هم دارند؟

شمال برگ: مازندران استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران به تشریح تفاوت ˮبازار پول و سرمایهˮ پرداخت و معتقد می باشد، فقدان تفکیک فعالیت این دو در بازار سبب شده تا ناکارآمدی در نظام مالی مشهود باشد.دکترمهدی بشارتده سلوطی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که امروز در کشور و استان با نبود مدیریت بازار پول مواجه هستیم، اظهار نمود: بازار پول و بازار سرمایه دو مفهموم کاملا جدا از هم هستند و حضور بیش از حد بازار پول و یا بانکها در بازار سرمایه و فقدان تفکیک فعالیت این دو در بازار سبب شده تا ناکارآمدی در نظام مالی مشهود باشد.

وی با اعلان اینکه عملکرد و ماهیت بانکهای دولتی متفاوت از بانکهای خارجی است، اشاره کرد: اعطای تسهیلات بلندمدت و فعالیت بانکها در قالب سرمایه گذار نشان دهنده حضور بیش از اندازه بانکها در بازار سرمایه ناشی از ساختارمعیوب اقتصاد است.

استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران اشاره کرد: اقتصادی که دولتی و به صورتی بسته باشد رانت زا و فساد زا است، در حقیقت بانکها در این سیستم اقتصادی بنگاه دار هستند که عیب بزرگی شمرده می شود.

بشارتده سلوطی با اشاره به این که برای هدایت پس اندازهای مردم به سمت سرمایه گذاری مولد باید از ظرفیت بازار سرمایه استفاده شود، افزود: در ایران به سبب نبود نهادهای مالی، پس انداز به سرمایه گذاری تبدیل نمی گردد و بیشتر مردم آن حجم از دارایی خودرا به شکل پول و دارایی واقعی هنوز حفظ می کنند اما انتظار من این است که پس اندازهایشان وارد سیستم اقتصادی مولد شود و گرفتار ارزش افزوده و سرمایه شوند که این اتفاق رخ نمی دهد.

وی یادآورشد: بازارهای سرمایه یعنی بازارهایی که داد و ستد های مالی بلندمدت مانند اوراق قرضه اوراق مشارکت و سهام را شامل می شود و بازارهای پول همان بازارهای کوتاه مدت است.

استاد اقتصاد دانشگاه علم و فناوری مازندران معتقد است: سازوکارهای مالی سهم دولتی ها کاهش پیدا کند و باید به جایگزینی نظارت بجای دخالت جامعه عمل بپوشانند.

بشارتده سلوطی بیان کرد: عبور از سیاست های پولی با تصمیم هایی که گرفته شد عمدتاً کورکورانه بوده و باید به سمت سیاست های هدایت پول برود یعنی باید پول را به بخش بازارهای مولد هدایت نماییم.

وی اظهار داشت: ما کمبود نقدینگی نداریم اما نتوانسیم این نقدینگی را به بازارهای تولید هدایت نماییم اگر این کار انجام و پول در استان و کشور مدیریت شود خیلی از مشکلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی حل خواهد شد.

منبع:

1400/06/30
17:44:02
5.0 / 5
821
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg