شمال برگ ShomalBarg.ir

ساری و اردبیل پایتخت گردشگری اکو شدند

ساری و اردبیل پایتخت گردشگری اکو شدند

شمال برگ: ساری و اردبیل بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو برای سالهای 2022 و 2023 انتخاب شدند.


به گزارش شمال برگ به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در وبینار بزرگداشت انتخاب شهر «دوشنبه» در کشور تاجیکستان بعنوان پایتخت گردشگری سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بر ضرورت توسعه همکاریهای گردشگری در سطح منطقه و کشورهای همسایه تاکید نمود.
او همین طور در کنفرانس جانبی تخصصی "گردشگری کشاورزی" که در این وبینار برگزار شد، اظهار داشت: طبق پیش بینی های صورت گرفته و بررسی رفتارشناسی گردشگران، ارتباطات گردشگری در روزهای پساکرونا بصورت منطقه ای و با کشورهای همسایه انجام خواهد پذیرفت، بدین جهت باتوجه به اینکه در دوران پساکرونا کشورهای همسایه و منطقه ای اهمیت بیش از پیش پیدا خواهند کرد، پس بر تمرکز توسعه همکاریهای گردشگری کشورهای اکو بصورت منطقه ای تاکید می شود.
تیموری همین طور با ارائه گزارشی از وضعیت گردشگری کشور در وضعیت کرونا، به تشریح اقدامات مربوط به آمادگی و برنامه ریزی های صورت گرفته در روزهای پساکرونا پرداخت و گزارش کاملی از اقدامات صورت گرفته در حوزه گردشگری کشاورزی را بیان نمود.
او تصریح کرد: این جلسه در ادامه توافق هایی است که سال ۹۸ در پی سفر وزیر گردشگری جمهوری اسلامی ایران به کشور تاجیکستان صورت گرفت و پیرو آن، شهر دوشنبه بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، و شهر ساری در سال ۲۰۲۲ و شهر اردبیل برای سال ۲۰۲۳ از طرف جمهوری اسلامی ایران، بعنوان پایتخت های گردشگری سازمان همکاریهای اقتصادی اکو انتخاب شدند.


لیلا اژدری، مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی نیز در این کنفرانس با ارائه تجربیات گردشگری کشاورزی در ایران، به معرفی مزرعه های گردشگری کشورمان در استانهای تهران، البرز، گلستان، اردبیل و سایر استانها پرداخت.
او همین طور بر اهمیت گردشگری طبیعت محور در زمان کرونا و پساکرونا اصرار کرد.
زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و دیگر مقامات کشورهای عضو اکو نیز درباره موضوع این کنفرانس و انتخاب شهر دوشنبه بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اکو سخنرانی کرند.
سازمان همکاری اقتصادی(اکو) با دارا بودن ۱۰ عضو از کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان با هدف تاسیس گسترش تجارت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و نیز ارتقای شرایط برای توسعه اقتصادی پایدار و افزایش سطح زندگی و رفاه مردم، تنها سازمان بین المللی به شمار می آید که دبیرخانه آن در ایران واقع است.
منبع:

1400/06/08
21:22:42
5.0 / 5
796
تگهای خبر: اقتصادی , ساری , سفر , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg