شمال برگ ShomalBarg.ir
مدیركل بهزیستی گیلان عنوان كرد

ارتباط تنگاتنگ آسیب های اجتماعی با هم

ارتباط تنگاتنگ آسیب های اجتماعی با هم

از گیلان مدیرکل بهزیستی گیلان، با اشاره به ارتباط تنگاتنگ آسیب های اجتماعی با یکدیگر، عنوان کرد: حاشیه نشینی زمینه ساز طلاق و کودکان کار متاثر از مشکلات اقتصادی و فرهنگی و آموزشی است.


حسین نحوی نژاد در گفت و گو با خبرنگاران با اعلان اینکه مفاسد و آسیب های اجتماعی جایگاهی در شعارهای انقلاب و تحقق عدالت ندارد، اظهار نمود: باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی، برنامه ششم توسعه را اجتماعی محور تدوین کردیم.
وی با اشاره به ماده ۸۰ قانون برنامه ششم در خصوص تعیین وظایف دستگاه ها در موضوع آسیب های اجتماعی، اضافه کرد: دستگاه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و آموزشی درگیر آسیب های اجتماعی هستند و پس باید یک ستاد فرماندهی جهت همسویی وظایف داشته باشیم.
مدیرکل بهزیستی گیلان، با تاکید بر لزوم پاسخگویی دستگاه های متولی فرهنگی و اجتماعی جهت انعکاس در رسانه ها، نصریح کرد: طلاق، مفاسد اجتماعی، کودکان کار و خیابانی، خودکشی و اعتیاد پنج لطمه اجتماعی اصلی در استان است.
نحوی نژاد، با اشاره به ارتباط تنگاتنگ آسیب های اجتماعی با یکدیگر، عنوان کرد: حاشیه نشینی زمینه ساز طلاق و کودکان کار متاثر از مشکلات اقتصادی و فرهنگی و آموزشی است.
وی با اشاره به جایگاه گیلان در شاخص های لطمه اجتماعی، اشاره کرد: گیلان نسبت به استان های همجوار در مسئله اعتیاد جایگاه نگران کننده ای ندارد، اما یکی از شاخص های مهم ستاد مبارزه با مواد مخدر دسترسی است، یعنی کوتاه ترین زمان برای دسترسی به مواد مخدر در استان چقدر است که متاسفانه گیلان شاخص مطلوبی ندارد؛ این در حالیست که در شیوع و بروز اعتیاد وضعیت ناگوار نیست.
مدیرکل بهزیستی گیلان، با اعلان اینکه گیلان در زمینه مفاسد اجتماعی در رده های آخر قرار دارد، اظهار داشت: متاسفانه گیلان در زمینه طلاق جزو پنج استان نخست کشور است و پس یکی از تمهیدات بهزیستی راه اندازی سامانه مشاوره است تا زوجین پیش از طلاق توافقی مورد غربالگری علت طلاق قرار گیرند. در حقیقت دادگستری مبادرت به ارجاع زوجین به بهزیستی می کند.
وی از راه اندازی ۱۰۵ مرکز مشاوره پیش از طلاق در استان گیلان آگاهی داد و اشاره کرد: در این مراکز روانشناسان مجرب حضور دارند و علاوه بر غربالگری زوجین، مبادرت به ارائه خدمات ویژه مشاوره و روانشناختی می کنند و در نهایت گزارش پیمان مجدد یا طلاق توسط این مراکز به بهزیستی و سپس دادگستری اعلام می شود.
نحوی نژاد، با اعلان اینکه شاهد سازش ۱۱ درصدی زوجین متقاضی طلاق توافقی در سال ۹۸ و ۳۰ درصدی در سال ۹۹ بودیم، اظهار نمود: این افراد از طلاق توافقی منصرف شدند و پیمان مجدد به وجود آمده است.
وی با اشاره به تنها بودن بهزیستی در پیشگیری و کاهش اثرات منفی آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: علاوه بر بهزیستی حدود ۱۱ دستگاه دیگر باید پای کار آسیب های اجتماعی باشند، اما متاسفانه به برنامه های آسیب های اجتماعی اعتبارات مناسب تعلق نمی گیرد، در صورتیکه رهبر انقلاب بر مسئله آسیب های اجتماعی بسیار تاکید دارند و همه دستگاه ها باید بر کاهش آسیب های اجتماعی اهتمام داشته باشند.
مدیرکل بهزیستی گیلان، با اعلان اینکه باوجود عدم تخصیص اعتبار به بهزیستی استان از شروع سال تا حالا فعالیت های ما متوقف نشده است، افزود: بهزیستی اقدامات درمانی، تامینی و بازتوانی خودرا در مورد معتادین متجاهر انجام می دهد.
وی ثبت احوال را مرجع اعلام طلاق و پزشکی قانونی را مرجع اعلام خودکشی دانست و تصریح کرد: سال قبل ۱۵ هزار و ۵۰۰ تماس با اورژانس اجتماعی داشتیم که در ۷۵۰ مورد منجر به مداخله شد.
نحوی نژاد، با اعلان اینکه رشت و لنگرود بیشترین حاشیه نشینی را دارد، اشاره کرد: پایگاه های خدمات اجتماعی را در مناطق حاشیه شهرها دائر کردیم تا مداخله به هنگام را داشته باشیم.
مدیرکل بهزیستی گیلان، با تاکید بر لزوم علت یابی طلاق، حاشیه نشینی و کودکان کار جهت پیشگیری، افزود: کودکان کار در گیلان بصورت معضل نیست، اما بواسطه تحریک عواطف و احساسات مردم، مبادرت به ساماندهی آنان می کنیم پس از سال ۹۳ تا حالا ۱۸۵ کودک کار را در استان شناسایی کردیم که ۱۰۰ نفر مورد برنامه های بازتوانی قرار گرفتند و ۸۵ نفر درحال سرویس گرفتن از بهزیستی در بخش های تعذیه، سلامت و آموزش هستند.
وی با اعلان اینکه کودکان خیابانی با کودکان کار متفاوت هستند، اظهار داشت: کودک خیابانی خانواده موثر و خانه ای برای خواب ندارد پس این کودکان را در مراکز نگهداری تحت خدمات اقامتی، تغذیه ای، سلامت و آموزش قرار می دهیم.
نحوی نژاد، پیش گیری از لطمه اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و اظهار نمود: همین طور مداخله به موقع در آسیب های اجتماعی می تواند از اثرات منفی بکاهد.1400/06/06
23:03:18
5.0 / 5
764
تگهای خبر: آموزش , اقتصادی , خدمات , رشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg