شمال برگ ShomalBarg.ir

سیاه چاله کرونا و چالش بیماران سرطانی در مازندران

سیاه چاله کرونا و چالش بیماران سرطانی در مازندران

مازندران ویروس کرونا این روزها درحال تاخت و تاز عجیب و کشنده ای قرار دارد و بر مبنای آمار اعلام شده، آمار مرگ و میر در مازندران، به مرز ۴ رقمی شدن نزدیک شده است؛اما در این میان، بعضی از تصمیم های گرفته شده، باعث ایجاد دردسرهای بزرگ و دل نگرانی برخی بیماران شده است، بعنوان مثال، بخش آنکولوژی بیمارستان امام خمینی (ره) ساری در کمال ناباوری به بیماران کووید ۱۹ اختصاص داده شد و این امر نگرانی های زیادی را ایجاد کرد، هر چند سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اعتقاد دارد بخش اختصاص داده شده به این بیماران، تمیزترین و ایزوله ترین بخش ممکن در این بیمارستان بود.


بیمارانی که مبتلا به انواع سرطان مبتلا هستند وضعیت درمانی مطلوبی ندارند و با عنایت به شرایط ویژه مراقبتی از این افراد، احتیاج به ایزوله بودن و یا رعایت شدید مراتب بهداشتی در اتاق های آنها، با پر شدن بیمارستان ها از بیماران کرونایی، به مشکلات زیادی بر خورد کرده اند.
هرچند گفته شده که بخش زنان زایمان برای این بیماران در نظر گرفته شده اما این بیماران حساسیت زیادی داشته و احتیاج به بخش ایزوله دارند و با عنایت به سیستم ایمنی پایین آنها، این که آیا بیمار در بخش زنان زایمان بیمارستان امام بستری شود مشکلاتی خواهند داشت یا خیر و راهکار آن چه خواهد بود جای بحث دارد.
در همین خصوص، چندی قبل، دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، فوق تخصص فوق تخصص خون و سرطان بالغین و رئیس انجمن علمی هماتولوژی و انکولوژی ایران طی یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داده بود، با انتقاد از برخی تصمیم های مسؤلان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اظهار نمود: حدود ۱۷ ماه از شیوع کووید۱۹ می گذرد و سیستم بهداشت و درمان، همچون روز اول که اطلاعات بسیار کمی راجع به این پاندمی داشتیم، رفتار می کند. در ابتدا بیماران مبتلا به سرطان زیادی را از دست دادیم، چون برآوردی از گستردگی بیماری، درمان های لازم و تختهای بیمارستانی نداشتیم.
وی اظهار داشت: نخستین اقدام آن روزها تخلیه مرکز جامع سرطان مازندران و اختصاص آن به کووید۱۹ بود. به نقل از وزیر محترم بهداشت، هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ بدون تخت نماند، ولی در این میان، بیماران مبتلا به سرطان زیادی بی تخت ماندند یا به بخشی منتقل شدند که فاقد حداقل استانداردهای لازم برای مراقبت از این بیماران و درنتیجه، آمار بالای مرگ و میر در این گروه بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: هنوز در پیک پنجم بیماری، باوجود همه سفارش ها، مذاکرات و مکاتبه گروه انکولوژی با مسئولین مربوطه، باز هم نخستین اقدام، تخلیه مرکز جامع سرطان و انتقال بیماران به سایر بخش ها است.
اسلامی ضمن اشاره به این که شاید از دید برخی از متولیان سلامت همچنان ابتلای به سرطان، معادل آخر زندگی است تصریح کرد: شاید حالا که کووید۱۹ در مرکز توجه رسانه ها می باشد، بی تخت ماندن بیمار مبتلا به سرطان اهمیت کمتری داشته باشد.
وی اظهار داشت: حال که به مرحله ای رسیدیم که سایرکشورهای دنیا باید از ما درس راهکار کنترل کووید۱۹ را بیاموزند، با افتخار به دنیا اعلام نماییم که ما به قیمت سرگردانی بیماران مبتلا به سرطان، آنقدر جا فراهم کردیم که هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ معطل تخت بیمارستانی نمی ماند تا آنها هم بیاموزند که نیازی به جدا کردن و حفظ بخش های سرطان با قوانین قرنطینه سخت گیرانه در خلال همه گیری کووید۱۹ نیست و به سادگی میتوان این بیماران را تحت هر شرایطی و در هر بخشی درمان کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: مرکز جامع سرطان، با زحمت و پیگیری رئیس محترم وقت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و معاون فعلی درمان وزارت بهداشت جناب آقای دکتر جان بابایی به منظور بهبود کیفیت ارائه خدمات درمانی سرطان ساخته و تجهیز شد. با تبدیل این مرکز که تنها بخش بستری درمان سرطان در سطح دانشگاه علوم پزشکی مازندران است، به بخش کرونا، بیماران مبتلا به سرطان یا باید در این شرایط راه پایتخت را برای پیدا کردن تخت در پیش بگیرند و یا منتظر بمانند تا شاید تخت بستری در هر بخشی با هر شرایطی پیدا شود و البته باید شبی هم دست برآرند و دعایی بکنند که این تاخیر تاثیری بر روند درمان نخواهد گذاشت و یا در خلال بستری مبتلا به کووید۱۹ نخواهند شد.

بستری بیماران آنکولوژی در بخش زنان بیمارستان امام خمینی ساری در بحران کرونا
سیمین بابایی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در اینباره در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: هر بخشی که به بیماران مبتلا به سرطان اختصاص داده شود حتما تمهیداتی برای مراقبت این بیماران جهت جلو گیری از مبتلا شدن به کرونا در نظر گرفته شده و ایزوله می شود.
وی اضافه کرد: با عنایت به افزایش بالای بیماران کرونایی چاره ای جز استفاده موقت از برخی بخش های ساختمان مرکز جامع سرطان بیمارستان امام( ره) ساری نداریم.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: انتقال بیماران آنکولوژی به قسمتی دیگر بیمارستان ها همچون بیمارستان امام ساری تا زمان عبور از موج پنجم کرونا کاریست که مجبور به انجام آن هستیم.
بابایی اضافه کرد: البته بخش زنان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی ساری که برای بستری بیماران سرطانی فراهم گردید، تمیزترین و ایزوله ترین بخش ممکن بود.
وی با تکیه بر ایزوله کردن بخش زنان بیمارستان امام ساری، افزود: در کل این طبقه و بخش زنان هم از نظر هتلینگ و هم از نظر بستری بیماران تمیزترین بخش بیمارستان بوده و کم خطرترین جای ممکن بود که امکان انتقال موقت بیماران سرطانی وجود داشت.
منبع:

1400/06/02
09:06:16
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شمال برگ shomalbarg