شمالبرگ ShomalBarg.ir
متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشكی بابل:

تا دو هفته با مسافران ارتباط نداشته باشید

تا دو هفته با مسافران ارتباط نداشته باشید

به گزارش شمال برگ مازندران متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: تا دو هفته با مسافران ارتباط نداشته باشید.


سیما محسنی آهنگر در گفت و گو با ایسنا با اشاره به این که اکنون با کرونا از نوع جهش دلتا مواجه ایم، اظهار نمود: متاسفانه این نوع سرعت بسیار بالایی حتی شاید چند ساعته برای انتقال دارد که درگیری خانوادگی به دنبالش زیاد دیده می شود.
وی با اعلان اینکه بیش از دوماه است که تمامی کادردرمان به شدت خسته بوده و تا حد ممکن درحال انجام خدمات به بیماران هستند، اشاره کرد: باتوجه به بیمارستان صحرایی، شهید بهشتی، روحانی، یحیی نژاد، بیمارستان مرزی کلا هم به سبب حجم بالا مریض ها وارد جریان شد و بستری سرپایی راه اندازی گردید، اما طی دور روز گذشته تعدا بستری های بابل از ۱۵۰۰ به ۱۰۰۰ کاهش پیدا کرده حدودا ۳ فوتی در روز بوده است.
متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره کرد: بهتر بود دولت تعطیلی و مسدود کردن راه ها را باهم انجام می داد نه این که یک روز قبل اعلام نماید و هر کسی که دوست داشت پیش از بسته شدن جاده ها به سمت مازندران راه بیفتد و البته خود مردم هم رعایت نکردند.
محسنی آهنگربیان کرد: هر چند جلوی بسیاری از ماشین ها و مسافرین گرفته شد اما خود مردم به شکل های مختلف کم لطفی کردند و می خواستند هر طوری شده وارد مازندران بشوند که به نظرم باید آگاهی مردم را بالا برد.
وی افزود: تا زمانی که حداقل ۸۰ درصد مردم واکسینه نشدند این همه مسافرت بی مدلول بوده و مانند این است که نمی خواهیم به خودمان رحم نماییم و دسته جمعی قصد خودکشی داریم.
متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل اضافه کرد: در مراسم تاسوعا و عاشورا محله ها و مساجد و هییت ها هم اهتمام کردند که پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند اما متاسفانه برخی از تصاویردر فضای مجازی و حجم زیاد جمعیت و یا هنگام توزیع غذا اصلا فاصله اجتماعی رعایت نمی شد.
محسنی آهنگر با اشاره به این که باید حواسمان به افرادی که از مسافرت و مکان های شلوغ برگشتند باشد، یادآورشد: این افراد بسیار خطرناک اند و باید احتمال ناقل بودن آنها را بدهیم.
وی درباب مواظب در محیط کار و دیدار با دوستان و اقوام بعداز تعطیلات اظهار داشت: فاصله اجتماعی، اطمینان از باز بودن پنجره ها و گردش هوا، نبودن در فضای بسته، زدن ماسک، کنسل کردن مهمانی و دورهمی ها همچون کارهایی است که حداقل تا دو هفته نسبت به این افراد باید رعایت کنید تا شک ناقل بودن برطرف شود.
متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل اشاره کرد: اگر شدت بیماری و آمار مرگ و میربه همین صورت روند افزایشی داشته باشد بهتر است که تعطیلی ادامه پیدا کند اما همزمان دولت باید به فکر افراد لطمه پذیر جامعه مانند کارگرانی که حقوق ثابت ندارند و بصورت روز مزد زندگی خودرا مدیریت می کند باشد چونکه عملا تعطیلات موجب لطمه به بسیاری از مشاغل می شود.
محسنی آهنگر خرید بهترین نوع واکسن و واکسینه کردن افراد را با اهمیت ترین مسئله در جلوگیری از این اپیدمی دانست و اضافه کرد: بیش از ۸۰ درصد مردم باید واکسینه شوند تا بتوان زنجیره انتقال را از بین برد و کرونا را کنترل کرد در غیر این صورت با پیک های مختلفی مواجه خواهیم شد.
وی با اشاره به نوع جدید ویروس کرونا با نام لامبدا اظهار داشت: این ویروس درآمریکای جنوبی شیوع پیدا کرد و در آسیای شرقی و فلیپین نیزگزارش شد که بسیار کشنده تر، مسری تراز دلتا است که حتی بچه ها را بیشتر درگیر و طول دوره آن بسیار زیاد است بدین سبب از اکنون باید به فکر آن بود نه آنکه بعد از شیوع دنبال راه چاره بگردیم.
این متخصص بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: واکسن ایمنی ۱۰۰درصد نمی دهد اما جلوی مرگ و زنجیره انتقال را خواهد گرفت. بر طبق تجربه افراد واکسینه شده درصورت مبتلاشدن به ویروس کرونا کمتر بستری می شوند و تعداد فوتی ها در بیمارستان همه افرادی بودند که واکسینه نشده بودند.
محسنی آهنگر افزود: سیاستمداران اهتمام کنند برای خرید واکسن بهترین جنس را انتخاب کنند تا انسان های کمتری آلوده شوند؛ متاسفانه در این پیک جوانان کم سن و سال بسیاری بر اثر مبتلاشدن به این ویروس جان خودرا از دست دادند که واقعا دردناک است.

منبع:

1400/06/01
21:05:54
5.0 / 5
950
تگهای خبر: خدمات , خرید , مازندران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg