شمالبرگ ShomalBarg.ir

گیلان بزرگترین استان تولید کننده برنج بومی در کشور

گیلان بزرگترین استان تولید کننده برنج بومی در کشور

به گزارش شمال برگ از گیلان معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: گیلان بزرگترین تولید کننده برنج بومی و باکیفیت کشور است.


علی موسوی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد و الان در ۸۰ درصد از این شالیزارها برداشت محصول انجام شده است، اظهار نمود: زمان دقیق اتمام برداشت برنج بستگی به شرایط آب و هوایی دارد و پیشبینی می شود تا دهم شهریور برداشت برنج در گیلان به پایان برسد.
وی ضمن اشاره به مطلوب بودن وضعیت برداشت برنج اضافه کرد: به جز شهرستان رودبار که دیرتر آغاز به برداشت می کنند هم اکنون در دیگر شالیزارهای شهرستان های این استان برنج آماده برداشت است.
موسوی با اشاره به اینکه سال جاری ۱۷۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان به روش مکانیزه و بقیه به شیوه سنتی کشت شد افزود: تا کنون بیشتر از ۱۴۲ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت مکانیزه برداشت شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همینطور رتبه دوم تولید برنج را به خود مختص کرده است.
وی ادامه داد: چون سال جاری با کم آبی مواجه بودیم، کشت ارقام پرمحصول نسبت به سال قبل افزایش چندانی نداشت و در ۲۱هزار هکتار رقم پرمحصول برنج کشت شد.
موسوی خاطرنشان کرد: ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود، بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
وی خاطرنشان کرد: شهرستان های رشت و صومعه سرا بیشترین سهم را از مساحت اراضی شالیکاری گیلان در اختیار دارند.
منبع:

1400/05/31
23:22:01
5.0 / 5
787
تگهای خبر: تولید , رشت , كشاورزی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
شمال برگ shomalbarg