شمال برگ ShomalBarg.ir

دستگیری ۱۹ حفار بدون مجوز اشیای تاریخی در آستارا

دستگیری ۱۹ حفار بدون مجوز اشیای تاریخی در آستارا

شمال برگ: از گیلان مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان آستارا از دستگیری 19 حفار بدون مجوز اشیای تاریخی و فرهنگی در شهرستان، طی سه ماه گذشته آگاهی داد.


مجتبی آب روشن، در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در سه ماهه گذشته سال جاری (اردیبهشت، خرداد و تیر) با تعامل نیروهای هنگ مرزی و تلاش شبانه روزی آنها با اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، تعداد ۱۹نفر از حفاران بدون مجوز در این شهرستان دستگیر شدند.
وی با اعلان اینکه این افراد در چهار عملیات مختلف دستگیر و بعد از تشکیل پرونده جهت اعمال قانون، تحویل مرجع قضائی شدند، اشاره کرد: طبق ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوعست.
وی افزود: مرتکب شوندگان به این جرم، به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شوند.
آب روشن در آخر اشاره کرد: چنانچه حفاری در اماکن و محوطه های تاریخی که در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیا مکشوفه و آلات و ادوات حفاری، مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می شود.
منبع:

1400/05/19
22:09:54
5.0 / 5
1011
تگهای خبر: آستارا , صنایع , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شمال برگ shomalbarg