شمال برگ ShomalBarg.ir

زباله سوز نوشهر بزودی وارد فاز تولید برق می شود!

زباله سوز نوشهر بزودی وارد فاز تولید برق می شود!

مازندران نیروگاه زباله سوز نوشهر که بعد از سال ها در آذر ۹۹ به بهره برداری رسید حالا با تکمیل سیکل کاری خود وارد فاز تولید برق از راه سوزاندن زباله خواهد شد.ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر با هدف فرآوری ۲۰۰ تن زباله تولیدی شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت و تولید حدود سه مگاوات برق در ساعت در سال ۱۳۹۰ در زمینی به مساحت حدود ۲ هکتار در منطقه "پلنگ چال" نوشهر کلنگ زنی شد و بعد از سال ها بالاخره در ۲۷ آذرماه ۹۹ به صورت رسمی راه اندازی شد.
بهره برداری رسمی از این نیروگاه که گفته می شود از لحاظ برخورداری از آخرین استانداردهای زیست محیطی جهان دومین در نوع خود بعد از نیروگاه تهران است زمینه اشتغال دستکم ۶۰ نفر را فراهم نمود.
به اعتقاد کارشناسان این مجموعه و تکنولوژی به کار رفته در نیروگاه زباله سوز نوشهر می تواند گامی بزرگی برای پیش گیری از آلاینده های زیست محیطی و تضمین سلامت مردم منطقه باشد.
برای این نیروگاه که فعالیت آزمایشی آن در تیرماه ۹۹ با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه آغاز و در ۲۷ آذرماه هم به صورت رسمی از راه ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید حدود ۱۱۲ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که حدود ۲۶ میلیارد تومان آن از محل سفر مقام معظم رهبری و مابقی هم از اعتبارات ملی هزینه شده است.
نیروگاه زباله سوزنوشهر از بخش های کوره، دریافت و سوزاندن زباله، تولید برق ژنراتور و هم کنترل آلایندگی زیست محیطی تشکیل شده است و از آنجایی که تمامی فرایند ها در ساخت و راه اندازی نیروگاه زباله سوز نوشهر از تجربه متخصصان و کارشناسان متولی ساخت نیروگاه تهران استفاده شد، میتوان ادعا کرد که این نیروگاه می تواند حجم عمده ای از زباله های غیرارزشمند را امحا کند ضمن این که کمترین آلودگی را هم به همراه داشته باشد و علاوه برآن برق هم تولید نماید.

*زباله سوز نوشهر هیچ نوع آلودگی زیست محیطی ندراد

بهروز امامی بهره بردار نیروگاه زباله سوز نوشهر در گفتگو با ایسنا، در مورد تکنولوژی به کار رفته این مجموعه اظهار نمود: زباله ها بعد از فرایند پردازش در سالن تفکیک، برای سوزاندن وارد کوره های اولیه و ثانویه بمنظور تولید انرژی حرارتی می شوند و سپس با بهره گیری از تجهیزات، انرژی حرارتی به انرژی الکتریسیته تبدیل می شود و گازهای حاصله با کمک "اسید اسکرایبر" با تزریق کربن فعال و فیلترهای مختصوص پاکسازی و در نهایت با بهره گیری از حسگرهای کنترل آلایندگی از راه دودکش تخلیه می شود که با این روش هیچگونه آلودگی زیست محیطی به همراه نخواهد داشت.
وی ادامه داد: با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته، شیرابه های حاصل از زباله های شهری برابر استاندارد بعد از طی مراحل مختلف به آب کشاورزی تبدیل می شود به همین خاطر هیچگونه آلودگی زیست محیطی نخواهد داشت.
امامی در ادامه با اعلان اینکه نیروگاه زباله سوز نوشهر از سال قبل که به راه افتاده سبب شده هیچ زباله ای در محل دپو زباله ریخته نشود و از تابستان هم به صورت مداوم زباله ها درحال سوزاندن است، اضافه کرد: بخشی از زباله های تلنبار شده با خاک ادغام و یا پوسیده شده و تنها بخشی که سالم مانده است باردیگر در فرایند نیروگاه سوزانده خواهد شد.
بهره بردار نیروگاه زباله سوز نوشهر با اشاره به خط انتقال برق و تولید آن از این نیروگاه ابراز کرد: چون این طرح برای اولین بار در استان مازندران در حال انجام می باشد بدین سبب نیازمند یک سری فرآیندها بوده و در این میان نیازمند کنتور دو طرفه ایم که در مراحل پایانی هستیم.

*ظرفیت نیروگاه نوشهر ۲۰۰تن زباله در روز است

وی با اشاره به این که نیروگاه نوشهر ظرفیت ۲۰۰ تن زباله را در روز دارد، بیان کرد: نیروها با تمام توان درحال فعالیت هستند و خط تفکیک هم درحال کار است و البته معایبی وجود داشت که برطرف شد.

این بهره بردار در پاسخ به این پرسش که آیا از زباله شهرهای اطراف هم استفاده خواهد شد یا خیر، با تاکید براینکه نباید نگاه منطقه ای داشت، اظهار داشت: در این خصوص باید نگاه ملی داشت و اگر زباله های نوشهر به حد ۲۰۰ تن نرسد باید از زباله شهرهای اطراف مثل چالوس بهره برد تا ظرفیت نیروگاه تکمیل شود.
امامی افزود: باید تا حد امکان محل دپوی زباله ها را کم کرد چونکه از راه این زباله ها به طبیعت و جنگل صدمات زیادی وارد شده و دیگر زمینی برای زباله نمانده است بدین سبب باید از تمام ظرفیت برای امحای زباله ها بهره برد تا بیشتر از این محیط زیست صدمه نبیند.
وی اشاره کرد: خاکستر موجود ناشی از سوزاندن زباله در مجاورت نیروگاه که رانشی هم هست تخلیه می شود و روی حجم زباله های تلنبار شده هم تثبیت صورت گرفته و گیاه کاشته خواهد شد.

*با وجود زباله سوز شیرابه ای وارد رودخانه ها نمی شود

امامی با اشاره به اقدامات شهرداری در مورد آسفالت مسیرها و زه کشی مسیر شیرابه اظهار داشت: از این پس شیرابه ای در راه سرازیر نخواهد شد تا وارد رودخانه شود.

*تولید برق بزودی در مدار نیروگاه زباله سوز نوشهر قرار می گیرد

علی امانی شهردار نوشهر هم با اشاره به اقدامات انجام شده از جانب شهرداری برای تثبیت زباله های از پیش تلنبار شده و زه کشی مسیر شیرابه اظهار داشت: از زمانی که نیروگاه به راه افتاده است زباله جدیدی روی محل دپوی زباله قبلی ریخته نشده و مستقیم به نیروگاه برده می شود و همانجا تفکیک صورت می گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به این که روی زباله های قبلی خاک ریخته می شد تنها بخشی از آن قابل سوزاندن بوده و مابقی قابل استفاده نیست و مقرر است قسمتی که باقیمانده به عرصه جنگلی تبدیل گردد.
شهردار نوشهر به تولید برق نیروگاه از راه سوزاندن زباله ظرف چند روز آینده اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به صحبت هایی که شده مقرر است تولید برق که یکی از اهداف اصلی نیروگاه بوده بزودی اجرایی شود.


منبع:

1400/04/22
10:07:46
5.0 / 5
1072
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg