شمال برگ ShomalBarg.ir
رئیس جهادكشاورزی گیلان عنوان كرد

راه اندازی پایانه صادراتی كشاورزی در آستارا

راه اندازی پایانه صادراتی كشاورزی در آستارا

به گزارش شمال برگ از گیلان رییس جهادکشاورزی گیلان، با اعلان اینکه گسترش معابر مرزی و ایجاد پل دوم مرزی در شهرستان آستارا در دستور کار جدی کارگروه توسعه صادرات استان قرار گرفته است، عنوان کرد: در بخش کیفیت محصولات صادراتی کشاورزی به شدت نیازمند پایانه صادراتی هستیم.


مسعود الماسی در گفت وگو با ایسنا، با اعلان اینکه حجم عمده ای از صادرات استان گیلان مربوط به محصولات کشاورزی است، اظهار نمود: سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان درخواست افزایش بهره مندی از ظرفیت های گمرک انزلی و آستارا که از مرزهای خروجی استان محسوب می شود را مطرح کرده است.
وی با اشاره به افزایش قابل توجه حجم صادرات محصولات کشاورزی در سه ماهه سوم و چهارم سال، اضافه کرد: این ظرفیت می تواند بیش از این باشد.
رییس جهاد کشاورزی گیلان، حجم صادرات غیر نفتی استان در سال قبل را ۶۰۰ میلیون دلار دانست و اشاره کرد: بیش از ۴۰۰ میلیون دلار از این صادرات متعلق به حوزه کشاورزی است، یعنی معادل ۶۲ درصد صادرات اتفاق افتاده از استان مربوط به بخش کشاورزی است.
الماسی، با اشاره به ازدحام مرزهای شمالی برای خروج کالاهای صادراتی خصوصاً در سه ماهه چهارم، اشاره کرد: آمار رسمی گمرک نشان می دهد که ظرفیت های صادراتی به اندازه کافی وجود ندارد و باید این ظرفیت ها خصوصاً در بخش معابر مرزی گسترش پیدا کند تا امکان توسعه صادرات فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه گسترش معابر مرزی و ایجاد پل دوم مرزی در شهرستان آستارا در دستور کار جدی کارگروه توسعه صادرات استان قرار گرفته است، عنوان کرد: در بخش کیفیت محصولات صادراتی کشاورزی به شدت نیازمند پایانه صادراتی هستیم، برای اینکه پایانه صادراتی می تواند علاوه بر این که کار تخصصی انجام دهد، کیفیت محصولات صادراتی ما را تضمین کند و پس در امتداد ایجاد پایانه صادراتی در آستارا قدم اول را برداشتیم و جزو مصوبات کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان است.
رییس جهاد کشاورزی گیلان، شرق استان را قطب بزرگ تولیدات گل و گیاه زینتی خصوصاً گیاهان زینتی فضای باز دانست و افزود: نیاز به جایگاهی برای معرفی این ظرفیت و بسترسازی صادرات داریم. خوشبختانه در سال های اخیر به تفاهم با مسئولان شهرستان رودسر رسیدیم تا قطعه زمینی را برای این کار اختصاص دهند و علاوه بر افزایش صادرات محصولات کشاورزی و تنظیم بازار داخلی، عرضه پتانسیل های این شهرستان باارزش در منطقه چابکسر نیز فراهم گردد.
وی با اعلان اینکه زمینه های لازم برای صادرات محصولات کشاورزی فراهم گشته است، اظهار داشت: بیش از ۴۰ قلم کالای کشاورزی را صادر می کنیم که عمده محصولات صادر شده در زمینه کشاورزی مربوط به محصولات باغبانی است که یکی از این محصولات گیاهان زینتی است.
الماسی، با اشاره به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحت تاثیر قرار گرفتن بازار گل و گیاه، عنوان کرد: در طول سال های گذشته صادرات خوبی در زمینه گل و گیاه داشتیم و زمینه برای صادرات برقرار است، اما امکان برگزاری نمایشگاه گل و گیاه در خارج از کشور و نمایشگاه های بین المللی گل و گیاه در استان و با حضور واحدهای بین المللی فعلا وجود ندارد.
رییس جهاد کشاورزی گیلان، با اعلان اینکه نمایشگاه بین المللی چابکسر دو سال قبل انجام شد و ارزش صادراتی بسیار خوبی داشت، اظهار نمود: امیدواریم زمینه های لازم برای صادرات محصولات کشاورزی همچون گل و گیاه زینتی در کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای فراهم گردد.
وی انواع میوه و تره بار، سبزی و صیفی را از دیگر محصولات کشاورزی صادراتی استان دانست و بیان کرد: حجم صادرات محصولات کشاورزی استان طی سه ماهه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش دارد.
الماسی، با اعلان اینکه در هفته جهاد کشاورزی امسال ۱۱۹ پروژه عمرانی و تولیدی را به بهره برداری خواهیم رساند، اشاره کرد: حجم سرمایه گذاری این پروژه ها ۵۸ میلیارد تومان است که در ۱۱۲ روستا اجرائی شده و ۳۵ شغل جدید در عرصه تولید به وجود آورده و ۹۸۴۱ خانوار از مزایای آن برخوردار خواهند شد.
منبع:

1400/03/31
23:06:30
5.0 / 5
1023
تگهای خبر: آستارا , تولید , زمین , شمال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg