شمال برگ ShomalBarg.ir

افزایش بافت فرش دستباف بزرگ پارچه در گیلان

افزایش بافت فرش دستباف بزرگ پارچه در گیلان

از گیلان رئیس اداره فرش سازمان صمت گیلان اظهار داشت: بافت فرش بزرگ پارچه در استان رو به افزایش است.


مجتبی مهری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بافت فرش بزرگ پارچه سبب می شود که فعالیت در این عرصه سود منطقی تری برای قالی بافان داشته باشد و بنا بر این گرایش قالی بافان استان به سمت بافت فرش بزرگ پارچه نسبت به گذشته رو به افزایش است.
وی با اعلان اینکه بیشترین فرش های بزرگ پارچه در رشت، خمام و سنگر بافته می شود، اضافه کرد: علاوه بر این مناطق در شهرستان های سیاهکل و شفت نیز بیش از دیگر شهرستان های گیلان فرش بزرگ پارچه بافته می شود.
مهری با اشاره به این که به نفع قالی بافان دیگر در بافت تابلوفرش نیست، افزود: بازار تابلوفرش اشباح شده است و هم اکنون بافت تابلو فرش سود چندانی برای قالی بافان ندارد.
رئیس اداره فرش سازمان صمت گیلان اظهار داشت: در سالهای اخیر فرش بافان را به سمت بافت قالی و قالیچه سوق داده ایم تا سود بهتری از پرداختن در این عرصه نصیبشان شود.
مهری افزود: استان گیلان یکی از بهترین تولیدکنندگان فرش دست باف کشور است و کیفیت فرش های این استان به هیچ وجه کمتر از فرش های استانهای فرش خیز کشور نیست.
وی اشاره کرد: افزایش بافت فرش ابریشمی یکی از اولویت های کاری این اداره است، برای اینکه این چنین فرش هایی همیشه مشتریان خوبی دارد و از بازارپسندی بالایی برخوردارست.
وی افزود: قالی بافان ما منتظر اختصاص تسهیلات هستند و برای تهیه مواد اولیه به چنین تسهیلاتی نیاز مبرم دارند.
وی دلیل افزایش قیمت فرش دست باف را گران شدن قیمت مواداولیه و افزایش قیمت دستمزد دانست و اشاره کرد: مواد اولیه بافت فرش های مختلف فرق می کند و فرش بافان ما به تسهیلات مختلفی نیاز دارند.
رئیس اداره فرش سازمان صمت گیلان افزود: در استان باوجود شرایط کرونائی کاهش در روند تولید فرش استان نداشتیم و امسال با اهمیت ترین هدف ما این است که بتوانیم بافنده های فرش موجود را حفظ نماییم.
مهری اظهار داشت: اکنون حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ قالی باف داریم و ۹۲ درصد بافندگان ما را بانوان می سازند.1400/03/23
22:33:03
5.0 / 5
995
تگهای خبر: تولید , رشت , كیفیت , گیلان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
شمال برگ shomalbarg