شمال برگ ShomalBarg.ir

كاهش هجوم غیربومی ها برای تغییركاربری باغات چای كشور

كاهش هجوم غیربومی ها برای تغییركاربری باغات چای كشور

به گزارش شمال برگ از گیلان رییس سازمان چای کشور اظهار داشت: هجوم غیربومی ها برای تغییرکاربری باغات چای کشور نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است.


حبیب جهانساز در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: چین دوم برگ سبز چای از ۲۸ خرداد ماه سال جاری آغاز می شود و تا به امروز ۵۴ هزار و ۵۰۰ تن برگ سبز چای خریداری شده است.
وی ارزش خرید برگ سبز چای تا به امروز را ۳۴۸ میلیارد تومان عنوان نمود و اظهار داشت: تا حالا ۲۵۹میلیارد تومان معادل ۷۴.۴ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده و قدرالسهم دولت نیز تا اختتام اردیبهشت ماه به مبلغ ۸۶ میلیارد تومان تسویه شده است.
رییس سازمان چای کشور تصریح کرد: تا حالا ۸۴ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و ۱۶ درصد درجه دو است.
جهانساز درباب احیای باغات رها شده چای، اشاره کرد: پیش بینی می نماییم در صورت تامین منابع و تسهیلات ارزان با دوره تنفس برای بازپرداخت، هر سال ۱۷۰۰ تا ۲ هزار هکتار از باغات چای رها شده به چرخه تولید باز خواهد گشت.
وی ادامه داد: در کشور در حدود ۲۸ هزار هکتار باغات چای وجود دارد که ۵ تا ۶ هزار هکتار از این باغات رهاشده هستند و برنامه داریم در صوتر تامین منابع، باغات رها شده را باردیگر احیا نماییم.
رییس سازمان چای کشور با اشاره به این که باغات رها شده هم در استان گیلان و هم در استان مازندرن واقع شده اند، اشاره کرد: به صرفه نبودن برداشت برگ سبز چای و فروش این محصول در بازار یکی از دلیلهای رها شدن این باغات بوده است.
وی ادامه داد: باتوجه به بهبود وضعیت بازار چای داخلی و حمایت دولت از چایکاران صاحبان باغات چای رهاشده متقاضی احیای باغاتشان هستند.
جهانساز اظهار داشت: تغییرکاربری باغات چای مانند اراضی سایر تولیدات کشاورزی از دغدغه های ما محسوب می شوند.
وی افزود: هجوم غیربومی ها و گران شدن زمین در استان تعدادی از چایکاران وسوسه می کند که باغ خود بفروشند اما ما همیشه به چایکاران سفارش می نماییم که منافع آنی را فدای منافع آتی نکنند.
رییس سازمان چای کشور اضافه کرد: فروش باغات چای در استان مازندان کمی بیشتر از گیلان است و حدودا می توان اظهار داشت که در همه شهرستان های گیلان تغییرکاربری و فروش باغات چای وجود دارد.
وی افزود: خوشبختانه بتازگی شتاب تغییرکاربری باغات چای کند شده است و چایکاران تمایلشان برای حفظ باغات بیشتر شده است.
جهانساز اشاره کرد: اگر چایکاران حمایت شوند نه فقط از تغییرکاربری های باغات چای جلوگیری می شود، بلکه سبب جذب جوانان و روستایی زادگان به تولید چای می شود.
وی اظهار داشت: سن چایکاران استان همانند برنجکاران استان بالا است و با فوت این عزیزان باغات آنها به سبب ارث رسیدن به بین فرزندانشان کوچکتر می شود و لازم است تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.
منبع:

1400/03/18
13:37:56
5.0 / 5
1147
تگهای خبر: تولید , خرید , زمین , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شمال برگ shomalbarg